גב ים הגדילה את הגיוס ל-424 מיליון שקל; UMI גייסה 320 מיליון שקל

גב ים נהנתה מביקושים של 1.6 מיליארד שקל בשלב המוסדי, שבו התכוונה לגייס 250 מיליון שקל ■ אגוד נערך להנפקת אג"ח CoCo בסכום של 350 מיליון שקל, וגם מזרחי טפחות עשוי להנפיק אג"ח כאלה בקרוב

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

חברת הנדל"ן המניב גב ים וחברת הליסינג ויבוא הרכב יוניברסל מוטורס דיווחו אתמול למשקיעים בבורסה על תוצאות השלבים הציבוריים בהנפקות האג"ח שהן ביצעו בבורסה בתל אביב. גב ים גייסה 423 מיליון שקל בהנפקה של סדרה חדשה, סדרה ח', ויוניברסל מוטורס גייסה 320 מיליון שקל, בהנפקה של שתי סדרות קיימות — א' ו־ב'.

ההנפקות האלה הן חלק מהתעוררות מסוימת בשוק הנפקות האג"ח בשבוע שעבר, לאחר השפל בהנפקות באוגוסט, שכללה גיוסים מוסדיים של חברות נוספות. באוגוסט גויסו 1.5 מיליארד שקל בלבד, בין השאר עקב חופשות הקיץ ועונת הדו"חות הכספיים של החברות.

ההנפקה של גב ים, שהובילה אפסילון חיתום, זכתה לביקושים של 1.6 מיליארד שקל, שגרמו לחברה לבקש מחברת P&S מעלות להרחיב את סכום הגיוס המאושר מ–250 מיליון שקל ל–500 מיליון שקל, תוך שמירה על דירוג AA לאג"ח. החברה גייסה בשלב המוסדי 420 מיליון שקל, בריבית שקלית של 2.55%. בשלב הציבורי גויסו 4 מיליון שקל בלבד.

ביום חמישי גם השלימו החברות מפעלים פטרוכימיים וצ'וזן את השלבים המוסדיים בהנפקות האג"ח שהן מבצעות. פטרוכימיים גייסה 290 מיליון שקל באג"ח לא מדורגות, שמובטחות בשעבוד על מניות בזן, כשבשלב המוסדי נקבעה ריבית מינימום של 6.6%.

צ'וזן, שדחתה את השלב המוסדי בהנפקה שלה עקב ההוריקן הארווי, שעלול היה לפגוע בנכסיה בדרום ארה"ב, אמורה להשלים בימים אלה גיוס של עד 360 מיליון שקל בתל אביב בריבית של 6.75%.

אתמול גם דיווח בנק אגוד כי יבצע הנפקה של כתבי התחייבות נדחים מסוג CoCo — נייר ערך היברידי שמשלב תכונות של אג"ח ומניות. אגוד קיבל דירוג A3 מחברת מידרוג לקראת הנפקה בסכום של 350 מיליון שקל.

בתוך כך פירסם מזרחי טפחות את הפרטים על הערכת האיתנות הפנימית שביצעה עבורו מידרוג. הפרסום הזה אינו מעיד בהכרח שהבנק נערך להנפקה כזאת, אך עצם הסקירה יקל על מזרחי טפחות לבצע הנפקה מסוג זה במהירות אם הבנק יחליט על כך.

הנפקות ה–CoCo שמתכוונים בבנקים לבצע מגיעות לאחר שבחודשים האחרונים לא בוצעו הנפקות כאלה. הבנקים למעשה הדירו את רגליהם משוק ההנפקות, לאחר שהיו דומיננטיים בו מאוד ב–2016, בין השאר בהנפקות CoCo.

הפעילות בשוק הגיוסים בספטמבר צפויה לדעוך בימים האחרונים של החודש, בגלל החגים, כך שסביר להניח שחברות שמעוניינות לבצע הנפקות יעשו זאת בימים הקרובים. למרות הירידה בפעילות באוגוסט, שהיתה חדה אף ביחס לירידה השגרתית בפעילות בחודש זה בשנים קודמות, 2017 עשויה להיות שנה חזקה במיוחד בתחום ההנפקות. כך, למשל, עלפי הנתונים של חברת הדיוג מידרוג, מתחילת השנה ועד סוף אוגוסט גויסו בשוק איגרות החוב המקומי 46 מיליארד שקל, לעומת 43 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב–2016 ו–41 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב–2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker