אלדד תמיר וסגן נשיא אינטל לשעבר דדי פרלמוטר יגייסו קרן השקעות בהיי-טק של 400 מיליון שקל

השניים מתמודדים במכרז של משרד האוצר ורשות ני"ע לניהול קרנות טכנולוגיה ■ בקרן החלו בכתיבת תשקיף לקראת הנפקה (IPO) ובוחנים גיוס גם בלונדון ■ קרנות ההון סיכון של אלדד תמיר נחלו בעבר הצלחה חלקית מאוד, וכנגד קרן הנדל"ן של תמיר אושרה תביעה ייצוגית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

אלדד תמיר, מבעלי בית ההשקעות תמיר-פישמן, ודדי פרלמוטר, לשעבר סגן נשיא אינטל העולמית, מקימים בימים אלה קרן חדשה להשקעה בתחום הטכנולוגיה בהיקף של 400 מיליון שקל. הקרן כבר החלה בכתיבת תשקיף לקראת הנפקה ראשונית בבורסה (IPO), שבה יגויס הון ממשקיעים מוסדיים. השניים שכרו את יעקב אקילוב כיועץ פיננסי להנפקה, וכבר ערכו פגישות עם חתמים בשוק.

אלדד תמיר
אלדד תמירצילום: אייל טואג

כחלק מההכנות להקמת הקרן, תמיר נמצא בימים אלה בלונדון בכדי לבדוק אפשרות לבצע בעתיד רישום של הקרן בבורסת לונדון, כך שניתן יהיה לגייס הון גם ממשקיעים זרים. לצד תמיר ופרלמוטר, הקרן תנוהל גם על ידי עדי גן, שותף לשעבר בקרן ההון סיכון אוורגרין, וכן עמיר גל-אור מקרן ההשקעות אינפיניטי. מנהלי הקרן, שיגבו דמי ניהול של 1.5%-2% בשנה, מתכוונים להשקיע בה כ-20 מיליון שקל.

הקרן החדשה, שתיקרא אקליפטוס (Eucalyptus), היא גלגול של קרן קודמת שבהקמתה החלו תמיר ופרלמוטר ב-2015. הקרן הקודמת היתה אמורה להשקיע בחברות טכנולוגיה ישראליות בוגרות (Late stage) במטרה להביאן להנפקה. השניים התכוונו לגייס לקרן כ-300-200 מיליון דולר, ואף השיגו התחייבויות למחצית מהסכום - ואולם, הגיוס הופסק לאחר שקרנות הון סיכון מתחרות גייסו קרנות חדשות להשקעה בחברות בשלבים דומים, ולאחר שעלתה האפשרות שהמדינה תיזום הקמת קרנות דומות בתנאים טובים ליזמים.

דדי פרלמוטר
דדי פרלמוטרצילום: מוטי מילרוד

הקמת הקרן נעשית כחלק ממכרז שפירסמו באחרונה משרד האוצר ורשות ניירות ערך לקרנות טכנולוגיה עילית. הקרנות נועדו לספק מימון לחברות סטארט-אפ, בדומה למודל של קרנות הון סיכון רגילות. מודל ההשקעה של הקרנות הללו גמיש, כך שהוא מאפשר גם להשקיע במניות של חברות היי-טק ישראליות. בדומה לקרנות ריט (REIT – קרנות השקעה בנדל"ן) קרנות ההשקעה החדשות ייסחרו בבורסה. היקף הגיוס המינימלי לקרן הוא כ-400 מיליון שקל.

במסגרת המכרז ייבחרו עד ארבעה מנהלי קרנות שיעמדו בתנאי המכרז, שעיקרם הוא ניסיון מוכח בתחום ההשקעות בטכנולוגיה. המדינה התחייבה לשפות את הקרן בגין הפסדים בשיעור של 60 אגורות לכל שקל של הפסדים ובסכום שלא יעלה על 50 מיליון שקל. בסוף אוגוסט דחו האוצר והרשות את מועד המכרז לבחירת מנהלי הקרנות עד לאחר החגים (19 באוקטובר).

בבית ההשקעות ניהלו עד כה שלוש קרנות הון סיכון - שהציגו הצלחה חלקית מאוד. הקרן הראשונה הוקמה בשנות ה-90 וגייסה כ-50 מיליון דולר. לפי תמיר, הקרן הניבה תשואה פנימית שנתית (IRR) של כ-40%.

הקרן השנייה והעיקרית (תמיר פישמן II) הוקמה בשנת 2000. הקרן גייסה כ-150 מיליון דולר - כ-100 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים והיתרה באמצעות הנפקה בבורסה. הקרן השקיעה ב-17 חברות ורשמה לזכותה חמישה אקזיטים בחברות וולטייר, אלוט, קופרגייט, נטיב נטוורקס ומודרן ארט. ואולם, הקרן הניבה למשקיעיה תשואה נמוכה מאוד של 1%-2% בשנה (IRR). בתמיר פישמן ציינו כי "ביצועי הקרן הנם מהטובים בשוק מבין קרנות ההון סיכון אשר החלו לפעול ב-2000".

הקרן השלישית היא קרן תמיר פישמן DFJ, שהוקמה ב-2007. הקרן גייסה כ-80 מיליון דולר. באחרונה רשמה הקרן אקזיט בחברת HOLA, שמכרה את פעילותה לפי שווי של כ-200 מיליון דולר. בתמיר פישמן סירבו למסור את נתון ה-IRR של הקרן.

תמיר היה שותף בעבר גם בניהולה של קרן נדל"ן במזרח אירופה (תמיר פישמן קרן נדל"ן). הקרן, שגייסה למעלה מ-200 מיליון שקל, השקיעה בשני פרויקטים ברומניה ובהונגריה רגע לפני המשבר של 2008. כנגד הקרן בהיקף של 120 מיליון שקל, בגין עסקה שביצעה ב-2007. התביעה - שדיון בעניינה יתקיים בבית המשפט - מופנית כנגד החברה ומנהליה, בטענה כי התנהלותם הביאה לכך שבעלי המניות איבדו את מרבית ההון שהשקיעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker