מיליוני שקלים אבודים והרבה דם רע: התרגיל שעשו נאמני מגה לדודי עזרא

מאחורי גבה של חברת נטו שבשליטת עזרא ובחסות חיסיון בית המשפט, שיכנעו נאמני מגה את נחום ביתן להעביר את רכש הירקות והפירות מהמרכז הלוגיסטי בתימורים למרכז של מגה, ועוד לשלם 40 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סניף של יינות ביתן
סניף של יינות ביתן. הצרכן לא הרוויח מהמיזוגצילום: נימרוד סונדרס

דודי עזרא, בעל השליטה בחברת נטו, ושותפיו, אילן וששי שבע, האמינו במאי 2016 שמזלם לא יכול היה להיות טוב יותר.

נחום ביתן, שהיה שותפם לבעלות בסיטונאית הירקות ביכורי ביתן, זכה בהתמחרות על רכישת חברת מגה קמעונאות הקורסת מידי הנאמנים מטעם בית המשפט תמורת 455 מיליון שקל. רשת יינות ביתן רכשה מסיטונאית הירקות ביכורי שדה דרום סחורה ב–400 מיליון שקל ב–2016, ועם רכישת מגה קמעונאות, שהפעילה חברה עצמאית לרכישת ירקות ופירות, קיוו עזרא והאחים שבע שנחום ביתן יצרף גם אותה ללקוחותיה של ביכורי שדה דרום. מכיוון שמחזור המכירות של מגה היה זהה כמעט לזה של יינות ביתן, יכלו עזרא והאחים שבע לצפות להכפלת מחזור המכירות לקבוצת נחום ביתן.

העניינים רק הלכו והשתפרו מבחינתם חודש לאחר מכן. רשות ההגבלים העסקיים התנתה את אישור מכירת מגה קמעונאות ליינות ביתן בכך שיינות ביתן תצא מבעלותה החלקית (50%) במרכז הלוגיסטי של ביכורי ביתן בתימורים. הממונה התירה ליינות ביתן להמשיך לרכוש ירקות ופירות, אבל כפתה עליה למכור את מניותיה בביכורי ביתן.

מרכז ביכורי שדה בתימוריםצילום: אילן אסייג

כך, מעתה ואילך עזרא והאחים שבע כבר לא היו צריכים להתחלק ברווחים הנאים — רווח תפעולי של 197 מיליון שקל ב–2014–2016 — שגרפה פעילות סיטונאות הירקות והפירות המשותפת להם ולביתן.

בנקודה זו היה על ביתן להחליט אם להקים בעצמו פעילות של מרכז לוגיסטי באמצעות שימוש במרכז ששכרה מגה קמעונאות מהחברה האחות רבוע כחול נדל"ן ומקיבוץ אייל — או להישאר במרכז הלוגיסטי בתימורים, הפעם כלקוח ולא כשותף של חברת ביכורי שדה דרום. חוזה השכירות של מגה קמעונאות במרכז הלוגיסטי בקיבוץ אייל הוחרג מהסכם הרכישה של מגה קמעונאות על פי דרישת כל המתמודדים.

ביתן קיבל מנאמני מגה קמעונאות שהות של 30 יום להחליט אם להיכנס למרכז הלוגיסטי ששכרה מגה קמעונאות, ובתום התקופה בישר להם שהחליט להישאר בתימורים. החלטתו היתה הדבר הטוב ביותר שיכול היה לקרות לעזרא ולאחים שבע — ומכה לא פשוטה לנאמני מגה. קודם לכן יצאו מהמרכז הלוגיסטי הפעילות של רשת You של מגה, שנמכרה בימי דעיכתה של מגה עוד לפני שנכנסה להקפאת הליכים, ופעילות ה–Non Food של אלון ריבוע כחול.

נאמני מגה, עורכי הדין אהוד גינדס ואמיר ברטוב ורו"ח גבי טרבלסי, העריכו שמגה קמעונאות תצטרך לפנות את המרכז הלוגיסטי באייל, שהיה גדול בכמה מידות על הפעילות שנותרה בו. הבעיה היתה שמגה שכרה את המרכז הלוגיסטי במיליון שקל לחודש עד ספטמבר 2029, כך שהסתלקות חד צדדית מהחוזה היתה צפויה לעלות להערכתם בתשלום פיצוי של 20 מיליון שקל מקופת הנאמנים.

נחום ביתן, בעלי רשת יינות ביתן
נחום ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי

הנאמנים פנו לביתן ופרשו בפניו תוכנית עסקית שלפיה יינות ביתן ומגה יפתחו מרכז לוגיסטי עצמאי שיפעל כחטיבה נפרדת במגה החל ב–1 באוקטובר 2016. המרכז יעסוק ברכש של פירות וירקות, מוצרי מכולת למכירה והפצה לסופרמרקטים, יבוא מוצרים לצורך מכירה והפצה ל–200 סניפי הרשת המאוחדת יינות ביתן ומגה. התוכנית העסקית, שהוכנה על ידי רו"ח גבי טרבלסי, העריכה שיצירת פעילות לוגיסטית עצמאית תגדיל משמעותית את הרווח לרשת הממוזגת משום שתחסוך תשלומים לגורמים חיצוניים, כגון ביכורי שדה. כמו כן היא תאפשר לרשת להגדיל את מגוון המוצרים שהיא מספקת, ולשפר את מחירי הרכישה.

התוכנית היטיבה עם הנושים

ביתן השתכנע והסכים לשלם לקופת הנאמנים 40 מיליון שקל מעבר ל–445 מיליון שקל להם התחייב בהסכם הרכישה שאושר בבית המשפט, תמורת תוספת הרווח והתשתית הלוגיסטית שהעמיד המרכז הלוגיסטי של מגה. הוא גם הסכים לחזק את הביטחונות שהעמיד לתשלום התמורה.

כחלק מהתוכנית הוסכם שמימון הפעילות של המרכז הלוגיסטי, כולל מימון ההון החוזר בגין פעילות הירקות והפירות של יינות ביתן שהועברה למרכז הלוגיסטי, ייעשה באמצעות 100 מיליון שקל שמגה תעמיד מקופתה. מגה העבירה תשלום של 50 מיליון שקל עבור חלקה במלאי הירקות והפירות, שהועבר למרכז הלוגיסטי, ויינות ביתן רשמה אותם בדו"חות הכספיים כהכנסה שתיזקף לדו"חות 2017–2021.

התוכנית היטיבה עם נושיה של מגה, שקיבלו תוספת תשלום של 40 מיליון שקל ומערך מתוגבר של בטוחות שהעמיד ביתן לקופת הנאמנים. כמו כן היא שיפרה את מצבו של ביתן משום שהעלתה את רווחיותה של הרשת המאוחדת.

דודי עזרא
דודי עזראצילום: נועם מושקוביץ'

הסיכון היחיד ליישומה היה מצד המפסיד הברור ממנה: חברת ביכורי שדה דרום שבבעלותם השווה של חברת נטו מקבוצת דודי עזרא והאחים אילן וששי שבע. הנאמנים חששו שקבוצת עזרא־שבע תפעל לסיכול הקמתו של המרכז הלוגיסטי. לכן ביקשו מהשופט, אילן שילה, בהסכמת כונס הנכסים הרשמי, שההסכם בין יינות ביתן לנאמני מגה יהיה חסוי עד סוף דצמבר 2016. שילה נענה לבקשה, אישר את ההסכם המשלים בספטמבר 2016 ובירך את הנאמנים שהוציאו את התוכנית לדרך.

מגה ויינות ביתן החלו בהפעלת המרכז הלוגיסטי המאוחד בתחילת 2017 כשהם מקטינים בהדרגה את הרכישות מביכורי שדה דרום — כדי לדחות ככל האפשר את הרגע שבו עזרא והאחים שבע יבינו שאיבדו לתמיד את הזדמנות להיות ספק הירקות והפירות לרשת קמעונאית של 7 מיליארד שקל. האסימון נפל סופית כאשר יינות ביתן־מגה שסיפקה לביכורי שדה דרום 24% מהמכירות ברבעון הראשון של 2017, הודיעה לה בסוף אפריל 2017 על הפסקת היחסים המסחריים.

התוצאה באה לידי ביטוי כמעט מיידי במניית נטו שקרסה ב–30% מיום שדיווחה למשקיעיה על הפסקת הפעילות של לקוח מהותי בדו"חות הרבעון הראשון של 2017. כמו כן בא הדבר לידי ביטוי בתוצאותיה הכספיות של נטו, שדיווחה על ירידה של 14% במחזור המכירות ו–8% ברווח התפעולי של החברה בשל "עיתוי הפסח והפסקת פעילות עם לקוח מהותי לשעבר של ביכורי שדה דרום".

עתה נותר לראות אם אובדן הלקוח המהותי ישפיע על חלוקת האופציות ליו"ר ביכורי שדה ומנכ"ל נטו בסכום של 7 מיליון שקל ב–2016–2017, ועל דמי הניהול של 26 מיליון שקל ששילמה ביכורי שדה לאחים שבע ב–2014–2016.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker