בקשה לתביעה ייצוגית נגד טבע בסך 393 מיליון שקל: "הטעתה את המשקיעים"

התובעים - בעל מניות בחברה וחברת לייטקום, טוענים כי החברה הסבה לבעלי המניות נזק, כשעיכבה את פרסום תוצאות המו"מ עם שני לקוחותיה המרכזיים בארה"ב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
משרדי טבע בירושלים. יש משקיעים שאינם מודעים לסיכונים
משרדי טבע בירושליםצילום: בלומברג
יורם גביזון

בקשה להכרה בתביעה כתביעה ייצוגית הוגשה הבוקר (ד') למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חברת טבע . התובעים - אברהם ברק, פעיל בשוק ההון המתמחה בתביעות ייצוגיות, וחברת לייטקום, טוענים כי טבע הסבה לבעלי המניות נזק של 393 מיליון שקל כשעיכבה את פרסום תוצאות המו"מ עם שני לקוחותיה המרכזיים בארה"ב. התביעה הוגשה נגד החברה וכן נגד 14 דירקטורים ונושאי משרה בה.

ברק רכש 700 ממניות טבע ב-3 ביולי 2017, וחברת לייטקום מחזיקה ב-450 מניות טבע שנרכשו יום לאחר מכן, ב-4 ביולי. הם מיוצגים על ידי משרד איידן תירוש ושות' ונסמכים על חוות דעת של פרופ' אשר בלאס, וכן על חוות דעת של עורך הדין סמואל אוברסקי, שהתייחס לחובות הדיווח שחלות על טבע כחברה דואלית. הקבוצה שאותה ברק ולייטקום מבקשים לייצג רכשה מניות החל מ-1 באפריל 2017 והחזיקה בהן עד ל-3 באוגוסט.

ברק ולייטקום טוענים בכתב התביעה כי לאחר , החטיבה הגנרית של אלרגן, ב-2016 תמורת 40.5 מיליארד דולר, הציגה טבע לציבור תחזיות שהראו עלייה משמעותית בהכנסות וברווחיות בתחום הגנרי, ורשמה נכס מוניטין של 24 מיליארד דולר, שרובו משקף את הציפייה לסינרגיות ורווחים עתידיים בקשר לרכישה.

במהלך 2017 הבהירו טבע ובכיריה שוב ושוב כי החברה עומדת מאחורי התחזיות שהציגה לציבור המשקיעים בסוף 2016 בנוגע לצמיחה בעסקי הגנריקה שלה. אף בסמוך לתום הרבעון השני של השנה ציינו בכירים בטבע שרכישת אקטוויס ג'נריקס תוביל לצמיחה, וכי אין כל שינוי בתחזיות. אלא שב-3 באוגוסט פירסמה טבע את הדו"חות הכספיים לרבעון השני, ובמסגרתם דיווחה שביצעה הפחתת מוניטין של 6.1 מיליארד דולר שקשורה לעסקיה הגנריים בארה"ב - בשל התפתחויות מסוימות שזוהו על ידה במהלך הרבעון השני של השנה.

הפרסום הוביל לקריסה של 50% במניית החברה במהלך ימי המסחר העוקבים. ברק ולייטקום טוענים שכבר במהלך הרבעון השני זיהתה טבע את אותן התפתחויות שליליות בשוק האמריקאי שהובילו אותה לשקול מחדש את השוק הגנרי ולבצע את הפחתת המוניטין - הפחתה שעליה דווח לראשונה רק ב-3 באוגוסט.

אלא שכפי שעולה מדבריהם של בכירי טבע בשיחת הוועידה עם אנליסטים שהתקיימה ב-3 באוגוסט, אותן התפתחויות שליליות הגיעו על רקע חתימת הסכמים חדשים עם לקוחות מרכזיים בתחום התרופות הגנריות בארה"ב במהלך הרבעון השני. התוצאה של הסכמים אלה היא שחיקתם של מחירי המכירה של מוצרי החברה. ההסכמים המרכזיים הם עם 2 מ-4 לקוחותיה הגדולים של טבע בתחום הגנרי בארה"ב, אשר מספקים במשותף 80% ממכירות החברה בארה"ב: ההסכם על ClarusOne שנחתם במהלך הרבעון השני, ו-Econdic שנחתם קודם לכן.

התובעים טוענים שאף שלא יכולה להיות מחלוקת שהמידע אודות ההתפתחויות השליליות בתחום הגנרי בארה"ב - ובכלל זה שחיקת מחירי מוצריה של טבע והסכמים בעלי השלכות שליליות שנחתמו עם לקוחות גדולים במהלך הרבעון השני - היה ידוע לטבע ולבכיריה במהלך הרבעון השני ולכל המאוחר עם סיומו ב-30 ביוני, הרי שהיא הסתירה את המידע ואת השלכותיו הצפויות מציבור המשקיעים.

לטענתם, טבע לא טרחה לפרסם דיווח בעניין זה אף שבמהלך הרבעון השני פירסמה דיווחים רבים, כולל הודעות שונות שהשפעתן על החברה צנועה, בלשון המעטה. כך, למשל, דיווחה טבע לבורסה ב-29 ביוני על פרסום מחקר אודות אחד ממוצריה בכתב עת. התובעים טוענים שאופן ההתנהלות המתואר של טבע ובכיריה הטעה את ציבור המשקיעים, שרכשו את מניות טבע החל מתחילת הרבעון השני תוך הסתמכות על התחזיות והיעדים האופטימיים שהוצגו על ידי בכירי החברה, בעוד שמידע אודות ההתפתחויות השליליות שהביאו בסופו של דבר להפחתה של 6.1 מיליארד דולר במוניטין וכתוצאה מכך לקריסה במחיר מניית החברה - הוסתר מהם.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker