התרגיל שעשה מייסד מובילאיי לאוניברסיטה העברית – ימים לפני עסקת המיליארדים עם אינטל

כמה ימים לפני העסקה עם אינטל, פרופ' שעשוע החתים בכירים באוניברסיטה העברית על מסמך שמוותר באופן גורף על כספים שהיו עשויים להגיע למוסד ■ שעשוע טען כי המסמך הוא דרישה של רשות ני"ע האמריקאית, ולא חשף כי מובילאיי עומדת להימכר

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' אמנון שעשועצילום: אמיל סלמן
שלי אפלברג

מה גרם לשלושה חברים בוועד המנהל של האוניברסיטה העברית בירושלים לוותר באופן גורף על כספים שעשויים היו להגיע לאוניברסיטה בגין קניין רוחני שפיתחו חברי סגל באוניברסיטה בעבור חברת מובילאיי?

במארס הכריזו יצרנית השבבים אינטל ומובילאיי על העסקה הגדולה בתולדות המשק הישראלי, שבה רכשה אינטל את מובילאיי בתמורה ל-15.3 מיליארד דולר. מובילאיי פיתחה מערכת להתרעה לפני תאונות דרכים, ואינטל מעוניינת בטכנולוגיה שהיא מפתחת כדי להיכנס לתחום הרכב האוטונומי.

ימים ספורים לפני העסקה הצליח פרופ' אמנון שעשוע, אחד ממייסדי מובילאיי ואז עדיין אחד מאנשי הסגל הבכירים של האוניברסיטה, לשכנע בכירים באוניברסיטה לחתום על מסמך אישור גורף, הקובע כי כל מה שפותח על ידי כל עובד של האוניברסיטה בשיתוף פעולה עם מובילאיי - שייך למובילאיי. המשמעות בפועל היא ויתור של הנהלת האוניברסיטה על הכספים שעשויים להגיע לה בגין הפיתוחים והקניין הרוחני המשויכים לחברי סגל האוניברסיטה.

על המסמך חתומים נשיא האוניברסיטה העברית מנחם בן ששון, הרקטור אשר כהן, וסגנית הנשיא באוניברסיטה והמנכ"לית בילי שפירא.

החתימה על המסמך ב–2 במארס נעשתה בבהילות בתוך ימים ספורים מפנייתו של שעשוע, שטען כי הוא נדרש להציג מסמך זה על ידי רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC), וכי אם לא יציג אותו בתוך ימים אחדים, הוא והחברה צפויים לסיכונים כבדים ביותר מהרשות וממשקיעים שקנו מניות של החברה. שעשוע ומובילאיי סירבו להעביר לעיון האוניברסיטה עותק של דרישת הרשות.

בדיעבד, לאחר הפרסום על עסקת הענק ב-13 במארס, חשדו באוניברסיטה כי המצג של שעשוע לא היה אמיתי, וכי הסיבה האמיתית לדרישתו היתה העסקה, שהניבה לשעשוע כמיליארד דולר. מקורב לפרשה סיפר ל-TheMarker כי לאחר פרסום העסקה, פנו בכירי האוניברסיטה לשעשוע - שעד התפטרותו בחודש שעבר היה חבר סגל האוניברסיטה - בשאלה למה לא היה גלוי עמם. לטענת המקורב, שעשוע הסביר להם כי הוא מנע מהם להיות חשופים למידע פנים.

סכסוך עסקי שראשיתו בתחילת העשור הקודם

ביוני הגישה SEC כתב תביעה לבית משפט אמריקאי נגד שני אנשים מריצ'מונד, וירג'יניה, שלטענתה סחרו במניות מוביליאיי על בסיס מידע פנים שהיה בידיהם בנוגע לעסקה הצפויה עם אינטל. בכתב התביעה נטען כי מייסדי מובילאיי, שעשוע וזיו אבירם, מסרו את מידע הפנים. נכון להיום, נגד שעשוע או אבירם לא הוגשו כל כתב אישום פלילי או כתב תביעה אזרחי, והטענות החמורות נגדם מתוארות רק בכתב תביעה נגד אנשים אחרים.

בין האוניברסיטה לשעשוע פרץ סכסוך עסקי הנוגע לשתי שאלות מהותיות: מה אמורה מובילאיי לשלם לאוניברסיטה בגין התקופה מ–2004 ועד היום; ומה אמורה מובילאיי לשלם בגין אנשי סגל של האוניברסיטה שעבדו במובילאיי ועזרו בפיתוח ובמחקר.

האוניברסיטה פנתה לשני משרדים עורכי דין גדולים בישראל כדי לקבל חוות דעת משפטיות שיבהירו מהן אפשרויות הפעולה של האוניברסיטה וחברת יישום, האחראית למסחור הטכנולוגיה והפטנטים שמקורם באוניברסיטה, ולמצות את זכויות הקניין הרוחני הרלוונטיות לפיתוחים שנעשו על ידי חברי סגל בפעילותם בעבור מובילאיי.

כדי לאמוד את התמלוגים הכספיים שהאוניברסיטה עשויה להיות זכאית להם, דרשה יישום ממוביליאיי שתעביר לה את רשימת כל אנשי האוניברסיטה שהועסקו או מועסקים על ידי מובילאיי, במישרין או בעקיפין, וקשורים להמצאות ופיתוחים של החברה. עוד דרשה יישום את פירוט תקופות העסקתם, התפקידים שמילאו, השירותים שנתנו, פיתוחים והמצאות שנוצרו על ידיהם ואת התמלוגים שניתנו או הובטחו להם מהחברה.

במובילאיי לא ראו דרישה זאת בעין יפה. בעקבותיה, הודיעה מובילאיי לחברת יישום ולאוניברסיטה העברית כי שעשוע ופרופ' שי שלו שוורץ, סגן נשיא חטיבת הטכנולוגיה במובילאיי ומרצה באוניברסיטה העברית, הגישו מכתב התפטרות מתפקידיהם באוניברסיטה. עוד הובהר כי בסוף ספטמבר תסתיים העסקתם במובילאיי של פרופ' יאיר וייס, עובד במשרה חלקית במובילאיי ודקאן בית הספר להנדסה ומדעי המחשב, ושל הסטודנטים לתארים מתקדמים של האוניברסיטה העברית העובדים במובילאיי.

מובילאיי טענה כי אין כל טעם להמשיך לדון בדרישות של יישום לקבלת מידע, ונופפה בכך שהצדדים הסדירו את כל זכויות הקניין הרוחני שנוצרו על ידי חברי סגל של האוניברסיטה במסגרת הסדרים קודמים, לרבות כתב האישור מ-2 במארס 2017.

כתב האישור הבהיר כי בהתאם לשיחות אחרונות שנערכו בין הצדדים, ולפי הסכם שנחתם ב–19 באפריל 2004, האוניברסיטה מאשרת כי היא מבינה שאין לה או לחברת יישום כל זכות בקניין הרוחני של מובילאיי שנוצר על ידי שעשוע או אנשי מובילאיי, ובכל פטנט שנרשם או יירשם לטובת החברה, או סימני מסחר וזכויות יוצרים המבוססים על הטכנולוגיה שמבוססת על שיתוף פעולה בין עובדי מובילאיי או שותפים אחרים, ובהם עובדים אחרים של האוניברסיטה העברית שנחשבים חלק מהצוות שלה.

החתומים על כתב האישור אישרו כי יישום, בשם האוניברסיטה, העבירה למובילאיי את כל הזכויות בקניין הרוחני, וכי מובילאיי רשאית למכור או למסחר את הקניין הרוחני שלה ללא כל קבלת אישור נוסף מהאוניברסיטה או יישום.

במסמך מובהר כי האישור מכסה את כל התקופה שבין יום הקמת מובילאיי ב-1999 לחתימה על מסמך האישור במארס 2017. בסוף המסמך מובהר כי ב-90 הימים הבאים, יישום או האוניברסיטה העברית יעברו על כל היחסים העסקיים הקיימים בין עובדי האוניברסיטה למובילאיי וינהלו משא ומתן על הכספים המגיעים לאוניברסיטה בגין זכויות הקניין שנבעו מאותם יחסים והתמורות שקיבלו אותם עובדים. הובהר כי אם הצדדים לא יצליחו להגיע להסכמה, כללי האוניברסיטה העברית יחולו בכל הקשור לאותן זכויות קנייניות. משא ומתן זה לא הניב תוצאה ממשית כלשהי.

האוניברסיטה העבריתצילום: אוליבייה פיטוסי

האם המדינה תמשיך לוותר על הכסף?

כמה תהיות עולות לגבי מסמך האישור. לא ברור מדוע הוא לא נחתם על ידי חברת יישום, הגוף המקצועי שאמון על משא ומתן כזה מטעם האוניברסיטה. ראשי האוניברסיטה החליטו רק לכתב את ישי ארקין, יו"ר מחלקת הפיתוח באוניברסיטה העברית, וד"ר איתמר בורוביץ, יו"ר יישום, על מסמך האישור. מקורבים לפרשה טוענים כי בורוביץ התנגד למהלך וייעץ למנהלים לא לחתום על כתב האישור. בורוביץ ויישום סירבו להגיב על הדברים.

כמו כן, לא ברור אם מנהלי האוניברסיטה היו אמורים לקבל את אישורו של משרד האוצר להטבה הכספית שהעניקו לכאורה למובילאיי, כפי שמתבקש מכל מוסד הנתמך בכספי המדינה על פי סעיף 29 לחוק יסודות התקציב. בסעיף זה נקבע: "גוף מתוקצב או גוף נתמך לא יסכים על שינויים בשכר, בתנאי פרישה או בגמלאות, או על הטבות כספיות אחרות הקשורות לעבודה, ולא ינהיג שינויים או הטבות כאמור, אלא בהתאם למה שהוסכם או הונהג לגבי כלל עובדי המדינה או באישורו של שר האוצר.... על אף האמור בכל דין, כל הסכם או הסדר בטל אם הוא נוגד (הוראות אלה)".

בחוות דעת משפטית המצויה בידי סגל האוניברסיטה הובהר כי אישור כזה היה חייב להינתן.

משיחות עם בעלי תפקידים במשרד האוצר עולה כי גישתם אינה דווקנית, ונובעת מהתפישה שלפיה אין להתערב בהסדר פרטני בין אוניברסיטה לחוקרים שלה, במטרה להעניק גמישות לכל מוסד. גישה זאת נסמכת על ההנחה שיותר נכון לאפשר לכל מוסד לנהל את הקניין הרוחני שלו באופן שהוא רואה לנכון, וכך יוכל כל מוסד לעודד את חוקריו להקים חברות. גישה זאת הובילה לכך שעד היום משרד האוצר לא התערב בחוזים מעין אלה.

ייתכן שבגלל הגישה המקלה של הממשל, ראשי האוניברסיטה העדיפו לא לפתוח בריב עם שעשוע, ולעקוף את חברת יישום במטרה לשמר את שעשוע, התורם מוניטין (ובעקיפים גם תקציבי מחקר ומשרות) לאוניברסיטה העברית, ולכן החליטו מנהליה כי עדיף להם לוותר על כספים שאמורים להגיע לקופת המדינה בפועל. עד עתה לא ניתן לאמוד את הכספים שעליהם ויתרה האוניברסיטה, שכן אין בידיה מידע על מספר העובדים, ואפילו מספר השעות שהם השקיעו בחברה שנמכרה במיליארדי דולרים.

בטיוטת הסכם שהועברה בין הצדדים במטרה להסדיר את התשלום של מוביליאיי בעבור הקניין הרוחני של העובדים, הוצע כי בעבור עבודתו של שלו שוורץ תשלם מובילאיי לאוניברסיטה העברית 500 אלף דולר, ובעבור שאר עובדי הפקולטה 40% ממשכורתם - אך לא יותר מ–500 אלף דולר לכל עובד.

הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה, והוועד המנהל יידרש להחליט אם הוא פותח בהליך משפטי או מחליט לשים את הפרשה מאחוריו, במטרה להחזיר את שעשוע ומובילאיי לאוניברסיטה.

האופן שבו יוכרע הסכסוך מהותי לגבי העתיד - למקרה שחברות אחרות שקמו או יקומו על בסיס ידע שנותר בין כותלי האוניברסיטאות יימכרו בעסקות גדולות. השאלה הנשאלת היא אם גם אז האוניברסיטאות יקבלו את דרישותיהם של אנשי הסגל שלהן, כדי להשאיר אותם אצלן - בעוד המדינה, המתקצבת את ההשכלה הגבוהה, תשלם את המחיר.

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, פרופ' אמנון שעשוע, מנכ"ל ומייסד שותף במובילאיי, מקסין פסברג הממונה על המיזוג בין אינטל למובילאיי, וזיו אבירם, נשיא ומייסד שותף במובילאיצילום: יוני ריקנר

למי שייך הידע שנצבר?

הסכסוך בדבר הכספים המגיעים לאוניברסיטה העברית בגין הצלחתה של מובילאיי התחיל כבר לפני הרבה שנים. חלקו אף הוסדר בהסכם שנחתם ב–2004 בעקבות בוררות.

שעשוע הגיע לאוניברסיטה ב-1996, שלוש שנים לפני הקמת מובילאיי, והצטרף לסגל האקדמי. הוא הגיע מ-MIT, שבה עשה דוקטורט בחישוביות עצבית וכן פוסט־דוקטורט. שעשוע השתייך לבית ספר להנדסה ולמדעי המחשב.

ב-2002 ביקש נשיא האוניברסיטה דאז, פרופ' מנחם מגידור, מפרופ' אלכס לובוצקי, לשמש מגשר במחלוקת בין יישום לשעשוע בסוגיית זכויותיה של יישום במובילאיי. בהתרשמותו הראשונית, שנשלחה לצדדים ב-29 באוקטובר 2002, הסביר לובוצקי כי פעולות החברה הן בתחום של ראייה ממוחשבת ולמידה - תחום מחקרו של שעשוע - אך הובהר כי מובילאיי אינה מנצלת במישרין את תוצאות מחקריו המדעיים של שעשוע, אלא מתבססת על ידע כללי יותר שרכש במשך השנים, כחבר בסגל האקדמי, בקריאה, בנוכחות בסמינרים ובמגע עם מדענים. הידע של מובילאיי, נטען, סופק לה לא רק על ידי שעשוע, אלא גם על ידי עובדים ויועצים אחרים המועסקים בחברה.

בחוות הדעת הוסבר כי הוראות ההנהלה של האוניברסיטה הטילו חובה על שעשוע ליידע את האוניברסיטה ואת יישום על הקמת החברה ולהגיע עמן להסכמה בנושא. שעשוע החזיק בדעה נגדית וטען כי לא היתה כל חובת דיווח, שכן לא היתה העברת ידע ספציפי לחברה.

באותה העת החזיק שעשוע 18% ממניות מובילאיי. אבי ברק, מנכ"ל יישום דאז, טען כי ליישום זכות חוקית לקבלת 60% מחלקו של שעשוע (כ-11% מהמניות), על פי התקנון של האוניברסיטה. מנגד שעשוע גרס כי מכיוון שלא ניצל את משאבי האוניברסיטה, אין לה כל עילה לתביעה, אך כדי להסדיר את סוגיית הפטנטים, הוא מוכן להעביר לאוניברסיטה 0.25% ממניותיו.

כדי להגיע לפשרה בדרכי נועם, הציע נשיא האוניברסיטה להחיל באופן רטרואקטיבי על מובילאיי את "המסלול הירוק", הקובע כי חבר סגל יכול לבקש מיישום להקים בעצמו חברת הזנק בלי מעורבות של יישום. יישום יכולה להתיר לו זאת, ובתמורה לקבל 7.5% ממניות החברה בזמן הקמתה. הפעלת המסלול הירוק לגבי מובילאיי באופן רטרואקטיבי משמעותה העברת 2.7% ממניות מובילאי לבעלות יישום.

לובוצקי הסתמך על הצעה זו, והציע כפשרה כי שעשוע ידאג להעברת 1.354% ממניות החברה לבעלות יישום. הוא הסביר כי המלצתו מתבססת על הפשרה שהציע נשיא האוניברסיטה, וכן על ההיגיון שלפיו האוניברסיטה אינה זכאית לקבל 7.5% מכלל הידע שצבר שעשוע, וכי סביר יותר שתזכה רק ב-7.5% מהחלק היחסי שהובא לחברה על ידי שעשוע. עוד הציע לובוצקי כי האוניברסיטה תוותר למובילאי על ידע כללי של שעשוע ועל ידע ייחודי, לרבות ידע עתידי והמצאות.

המחלוקת הגיעה להסכם סופי בין יישום למובילאיי רק באפריל 2004. לפי ההסכמה, יועברו לבעלותה של מובילאיי כל הזכויות בפטנט מסוים מ–17 באפריל 2001, שהומצא על ידי ד"ר גדעון שטין, ד"ר שי אבידן, ושעשוע. בהסכם נקבע כי כל פטנט שנרשם או יירשם על סמך שיתוף פעולה בין עובדי מובילאיי לשעשוע יהיה בבעלות הבלעדית של מובילאיי. בתמורה לכך קיבלה יישום 1.354% ממניות מובילאיי. בשנים שלאחר הנפקתה של מובילאיי בנאסד"ק, יישום מימשה את המניות, תמורת כ-40 מיליון דולר.

על סמך ההסכם מ-2004 ומסמך האישור שנחתם במארס 2017, טוענת מובילאיי כי נותר להסדיר רק את זכויות העתיד - אך ורק אלה הנוגעות להתקשרויות עבודה קיימות, ולא להתקשרויות עבר. מעבר לכך, לשיטת מוביליאיי, היא מעולם לא עשתה שימוש בקניין הרוחני של האוניברסיטה העברית, ולכן ההתנהלות של יישום והאוניברסיטה יפגעו באופן ניכר בשיתוף הפעולה של מובילאיי עם אוניברסיטאות בישראל.

מובילאיי והאוניברסיטה מסרו בתגובה משותפת: "ההסדר בין מובילאיי לבין האוניברסיטה מקורו בהסכם שנחתם עוד ב-2002, והאוניברסיטה לא דרשה ואינה דורשת תמלוגים נוספים בעקבות עסקת אינטל. מכתב הנהלת האוניברסיטה ממארס 2017 מאשר זאת. מערכת היחסים בין האוניברסיטה לבין מובילאיי תורמת רבות למחקר באוניברסיטה. הקשרים בין התעשייה לאוניברסיטה מהווים קרקע פורייה למחקר, שיתוף פעולה וחדשנות, וכן לפיתוחה של ירושלים בתחומים רבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker