מנת חמצן לשלמה אליהו? סלינגר מקלה על חברות הביטוח בחלוקת דיווידנדים

מגדל, שנמצאת בשליטת אליהו, היתה עד כה החברה היחידה שלא עמדה בתנאים הנדרשים לחלוקת הדיווידנד

אסא ששון
שלמה אליהו, הבעלים של חברת הביטוח מגדל
שלמה אליהו, הבעלים של חברת הביטוח מגדלצילום: אייל טואג

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, הודיעה היום (ב') כי היא מקלה על חברות הביטוח במדיניות חלוקת הדיווידנדים. מהמהלך עשוי להנות בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו, שיוכל להחזיר באמצעות הדיווידנדים שיקבל חלק מהחובות שלו לבנקים.

במכתב כותבת סלינגר כי חברות הביטוח יהיו רשאית לחלק דיווידנד בתנאי שלאחר ביצוע החלוקה יהיה לחברה יחס כושר פירעון (יחס הון עצמי מוכר להון עצמי נדרש), בשיעור של לפחות 100% לפי חוזר סולבנסי.

המכתב החדש של סלינגר מבטל למעשה את ההוראה הקודמת לפיה נדרשו חברות הביטוח להציג כושר פירעון של 130% כתנאי לחלוקת דיווידנד. נראה כי מה שהביא לשינוי בעמדת המפקחת הן דו"חות חברות הביטוח לפיהם הן קרובות לעמידה בדרישות ההון.

עמדתה הקשוחה של סלינגר בדרישה כי חברות הביטוח יעמדו בדרישות סולבנסי 2, תקנות אירופאיות הדורשות כי ההון של חברות הביטוח יותאם לסיכון שהן נוטלות על עצמן, הביאה את הנושא לדיונים בוועדת הכספים בכנסת.

למעשה, החברה היחידה שלא עמדה בתנאים הנידרשים לחלוקת הדיווידנד היא חברת הביטוח מגדל, שהיתה במוקד הדיונים בוועדת הכספים. לאחר הדיונים נאותה סלינגר להאריך את תקופת ההתאמה להוראות סולבנסי 2. מדו"חות מגדל שפורסמו לפני כשבועיים עולה כי החוסר שלה בהון, לפי ההוראות של סולבנסי 2, עומד על 900 מיליון שקל. אליהו מקדם בימים אלה גיוס אג״ח בהקיף של 1.3 מיליארד שקל.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker