תשקיף רביעי לקרן הגשמה: תנסה לגייס 44 מיליון שקל להקמת פרויקט מגורים בפורטלנד

קרן ההשקעות של אבי כץ וחנן שמש תצטרף ליזם אמריקאי לצורך בניית מגדל מגורים בן 162 דירות; עלות הפרויקט מוערכת ב-82.6 מיליון דולר, והקרן צופה רווח של כ-12.1 מיליון דולר; אומדת את התשואה השנתית למשקיעים ב-18.7% למשך שנתיים וחצי

גיא ארז
גיא ארז
ראשי קרן הגשמה, חנן שמש (מימין) ואבי כץ
ראשי קרן הגשמה, חנן שמש (מימין) ואבי כץצילום: אייל טואג

קרן הגשמה, שיצרה תקדים בישראל עת קיבלה אישור מהרשות לניירות ערך לגייס הון מהציבור לצורך פרויקטי נדל"ן ספציפיים –  פירסמה היום (ב') תשקיף נוסף, הרביעי במספר השנה. הקרן מעוניינת לגייס מהציבור 44 מיליון שקל (כ-12.4 מיליון דולר) לצורך הקמת בניין מגורים בפורטלנד, ארה"ב. להערכתה, היא תצליח להניב למשקיעים תשואה שנתית של כ-18.7% על פני שנתיים וחצי (תשואה כוללת של כ-46.7% ברוטו לכל התקופה), עד לסיומו של הפרויקט ומכירת כל הדירות בו. סכום המינימום להשקעה יעמוד על כ-107 אלף שקל למשקיע, תמורת יחידת השתתפות.

בשלושת תשקיפיה הקודמים גייסה הקרן, בראשותם של אבי כץ וחנן שמש, 89 מיליון שקל לפרויקטי נדל"ן בלונדון (32 מיליון), קונטיקט (30 מיליון) ומישיגן (30 מיליון). שני הגיוסים הראשונים הושלמו בתוך שעות בודדות, והשלישי בפרק זמן ארוך יותר - אך בטרם הגעת הדד-ליין. בניגוד לפרויקטים בלונדון ובקונטיקט, הפרויקט החדש אינו רכישת נכס קיים שיניב כספים למשקיעים בו לאורך התקופה, אלא בנייתו של בניין - כך שמדובר בסיכון גבוה יותר, והמשקיעים יפגשו את כספם רק לאחר שנתיים וחצי.

בפרויקט זה, The Multnomah Parkway Condominiums "", תחבור הקרן לקבוצת PHK DEVELOPMENT שבבעלות פטריק קייסי, שהינה יזמת הפרויקט. היזם רכש באפריל אשתקד את הקרקע, בשטח של כ-3.5 אלף מ"ר בשכונת סאליוונס גאלץ' בפורטלנד, אורגון, תמורת 4 מיליון דולר. עליה ייבנה בניין מגורים בן 162 דירות, אשר יכלול גם 170 חניות וכ-60 מחסנים. עלות הבנייה הכוללת מוערכת בכ-82.6 מיליון דולר.

הקרן צירפה סקירת שוק עדכנית של פירמת רו"ח PWC, לפיה מאז 2008 לא נבנו בפורטלנד בנייני מגורים (Condominiums) למכירה, פרט לבניין אחד אשר הושלם בשנה שעברה ובניין נוסף אשר נמצא כעת בתהליכי בנייה ומכירה מוקדמת. לכן, הפירמה מעריכה כי קיים קושי לספק את הביקוש הגדל לדירות בעיר, ולמרות העלייה במחירן והתחלות הבניה הרבות – "לא אמורה להיות בעיה לאכלס את כל הדירות", כך לפי הציטוט בתשקיף.

התוכנית העסקית מתבססת על ההערכה כי כ-70% מסך הדירות יימכרו עד בטרם סיום הבנייה – על סמך קצב המכירות בשני פרויקטים סמוכים. פרט לאי עמידה ביעד זה, בפני המשקיעים עומדת סכנה לכישלון במכירת כלל הדירות לאחר סיום הפרויקט, בנוסף לסכנות מאקרו כלכליות בדמות משבר בענף הנדל"ן או  שינוי בעלות העסקת הקבלנים המבצעים - המושפעת משינויים בחומרי גלם לבנייה ובעלויות כוח אדם.

קרן הגשמה תחזיק ב-73% מהפרויקט והיזם יחזיק בכ-27% ממנו. המימון לבנייה ולכל ההוצאות הנלוות יגיע מחברת Canyon Partners Real Estate, אשר הגישה לקרן מכתב כוונות בלתי מחייב למתן ההלוואה. זו תלווה כ-63.5 מיליון דולר למשך 30 חודשים, עם אופציה להארכה. הריבית על ההלוואה תעמוד כ-9.5% בשנה (ליבור פלוס 8.5%).

פרט לתשואה הצפויה למשקיעים, הקרן מציינת את הכנסותיה מעצם קיום הפרויקט. הגשמה תגזור כ-6.5% מסך הגיוס (809 אלף דולר) בתור עלויות גיוס ותפעול ודמי הניהול, שיצטרפו ל"דמי ייזום" בגובה של 462 אלף דולר. מרווחי הפרויקט תכניס הגשמה כ-1.1 מיליון דולר. היזם יהיה זכאי לעמלת רכישה ופיתוח בגובה 2 מיליון דולר (אשר מרביתם ישולמו לאורך תקופת הפרויקט) ומתווך הדירות לצורך מכירתן יהיה זכאי לדמי תיווך בגובה 0.25% מכל דירה שימכור.

למרות התשואות המרשימות שצופה 'הגשמה' בפרויקט זה וממוצע תשואות של כ-14% שהניבה למשקיעיה מאז 2009– בחודש מרץ האחרון נחשפו חלק מהמשקיעים בה לסכנות בהשקעה מסוג זה. פרויקט היזמות שלה בלונדון, POLAND, עבורו לא הוגש תשקיף, הסתבך – וכספי המשקיעים עודם עומדים בפני סכנה. יזם הפרויקט, שתפקידו היה לבנות את בניין הדירות ולמכור אותו לא עמד בהתחייבויותיו להזרים את ההון העצמי הנדרש לכיסוי ההוצאות  ולא הצליח למכור את הבניין כמתוכנן. בשל כך, הקרן השתלטה על הפרויקט בניסיונה למכור את הדירות ולהחזיר למשקיעיה את הכסף – אך הבניין טרם נמכר, ובקרן ומקווים כי יצליחו להחזיר את למשקיעים את כספי ההשקעה שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker