ועדת הכספים נגד רכישת אגוד: "בנק ישראל מזלזל בחוקים שחוקקה הכנסת"

בדיון שנערך התריעו חברי הכנסת מפני פגיעה בתחרות, ודרשו מהממונה על ההגבלים העסקיים ומהמפקחת על הבנקים, שכלל לא הגיעו לדיון, להתערב בעסקה ■ זליכה: "המפקחת דואגת לרווח ההון של בעלי השליטה" ■ בנק ישראל: "הפיקוח על הבנקים לא צד בעסקה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה גפני, יו"ר ועדת הכספים
משה גפני, יו"ר ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

בוועדת הכספים שוררת התנגדות למיזוגו של בנק אגוד בבנק מזרחי-טפחות. בדיון שנערך היום (ב'),הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שהוועדה תגן על העובדים.

גפני מסר שיזמן דיון מיוחד בעניין, שאליו יוזמנו המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, ומנכ"ל בנק מזרחי-טפחות, אלדד פרשר. גפני הודיע כי הוועדה תבדוק מה תפקידן של המפקחת על הבנקים והממונה על ההגבלים בסוגיות של מיזוג בנקים. כך למשל יבדוק אם הממונה צריכה להתערב אם היא צופה שהציבור עלול להיפגע מהמיזוג. עם זאת, לוועדת הכספים אין סמכות לעכב את המיזוג המוצע.

גפני סיפר שהמפקחת על הבנקים פנתה אליו לפני הדיון וביקשה לדחות את קיומו אך הוא סירב. הנהלת מזרחי-טפחות שלחה לדיון את ניסן לוי, ראש החטיבה לתכנון תפעול ונכסי לקוחות, שלא דיבר בישיבה.

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), מרכז הקואליציה בוועדה, שיזם את הדיון, הודיע שיגבש הצעת חוק, שלפיה במיזוג של בנקים תחויב המפקחת על הבנקים במסירת עדכון לוועדת הכספים. "המיזוג המוצע הוא לא טוב לאזרחי ישראל, לכלכלת ישראל ולמדינת ישראל", אמר. "צמצום של מספר הבנקים במדינה יפגע באזרחים כי התחרות תפגע באופן משמעותי, העמלות יעלו והאזרחים ישלמו יותר".

המפקחת על הבנקים, חדוה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: אמיל סלמן

זוהר קרא להגן על 1,200 עובדי בנק אגוד שנמצאים בסכנת פיטורים, וטען כי גם עובדי מזרחי- טפחות נמצאים במצוקה בלתי נסבלת, ובבנק לא מצליחים להגיע להבנות עם העובדים: "ההסכם עם העובדים עדיין לא נחתם, והנהלת הבנק מתנהלת באופן לא מכובד כלפי העובדים".

זוהר הוסיף כי "בנק אגוד מרוויח אחוזים לא רעים מדי שנה, ומצד שני אם חברי ההנהלה  של הבנק מאסו בו, או שאין להם כוח, הם יותר ממוזמנים לשים את הבנק על המדף ולהוציאו למכירה. בסופו של דבר יבואו רוכשים שלא רוצים למזגו עם אחרים, ויהפכו אותו לבנק השני או השלישי במדינה, וישיקעו כסף ויעשו פעולות. המיזוג המוצע היא טעות פטאלית".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) טען כי "בנק ישראל מועל בתפקידו ומזלזל בחוקים של הכנסת – המפקחת על הבנקים מאפשרת לטייקונים לקנות עוד בנק בישראל. לא המפקחת על הבנקים ולא הממונה על ההגבלים  טרחו להגיע לדיון. המפקחת פשוט מתנערת מאחריות, ומאפשרת למשפחת עופר לקנות עוד בנק בישראל – בניגוד לחוק הריכוזיות, בניגוד לחקיקת שטרום ונגד האינטרס הציבורי.

"מה שקורה כאן הוא שערוריה. בנק ישראל מזלזל בחוקים שחוקקה הכנסת. גם כך מעט מאוד בעלי הון שולטים ברוב הענף הפיננסי בישראל. בדיוק מסיבה זו חוקקנו פה את חוק הריכוזיות".

ח"כ רחל עזריה וח"כ מיקי רוזנטל
ח"כ רחל עזריה וח"כ מיקי רוזנטלצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה כי "בתחילת הקדנציה, שר האוצר, משה כחלון, הגדיר מטרה לעודד פתיחת בנקים חדשים, ועכשיו המיזוג הזה פועל בכיוון ההפוך. תמיד כשעושים שינוי יש התנגדויות, ואיכשהו כשיש רצון לעודד תחרות בבנקים יש תמיד תירוצים למה לא לאפשר תחרות. בנקים קטנים תורמים לתחרות, הם מעודדים שיפור בבנקים הגדולים כי הם מביאים ערך משלהם, ומשפיעים על כלל המערכת הבנקאית. לא ייתכן שנאפשר מיזוג של בנק קטן בתוך בנק גדול, כשגם ככה מצב התחרות בבנקים לא טוב. המיזוג יפגע בלקוחות ובעובדים ויחזק את הריכוזיות בשוק הבנקאות".

שלמה שתיל, מנהל יחידה באגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, הסביר כי "נכון להיום, עדיין אין הסכם בין הצדדים. מתוקף תפקידנו אנו בקשר שוטף עם הבנקים הרלוונטיים, וככל שתהיה עסקה כולם ידעו". דבריו עוררו זעם בקרב הח"כים, לאחר שטען שהפיקוח על הבנקים לא צד בעסקה. רוזנטל קרא לעברו "אתה לא יכול להתייחס אלינו כאל מטומטמים".

פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכהצילום: עופר וקנין

פרופ' ירון זליכה, שנשכר כיועץ הכלכלי של ועד עובדי בנק אגוד, מחה על דבריו של שתיל שאין זה סמכותו של בנק ישראל למנוע את המכירה ואמר כי "סמכותה וחובתה של המפקחת על הבנקים לאשר את הרכישה. המפקחת דואגת לרווח ההון של בעלי השליטה כשהיא נותנת אישור למשפחת עופר לקנות עוד בנק". זליכה הדגיש כי מיזוגו של אגוד במזרחי-טפחות מנוגד לחוקים שחוקקה הכנסת. כך למשל חוק שטרום להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים על מנת להגביר את התחרות ולעודד הקמת בנקים קטנים וחדשים.

אלעד מגדסי מרשות ההגבלים טען כי הרשות לא יכולה להביע עמדה בשלב הזה. "התפקיד שלנו נכנס לתוקף רק אחרי שתגובש עמדה ותוגש לרשות הודעה על המיזוג".

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין
ח"כ איילת נחמיאס-ורביןצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) אמרה כי "בנק ישראל שוב ממהר להודיע כי יאשר מהלך מבלי להבהיר לציבור מדוע הוא סבור שהתחרותיות לא תיפגע. קשה להבין את רוח הדברים, נוכח המגמה של הצורך להפחית את הריכוזיות ולהגביר את התחרותיות. ההתנהלות סביב המיזוג הזה מעלה שוב שאלות לגבי אחריותו הדו ראשית של הפיקוח על הבנקים - גם על היציבות ובה בעת על התחרות".

ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר כי "לבעלים של בנק יש זכות קניינית למכור את הבנק שבבעלותו. מצד שני, למפקחת על הבנקים יש את הסמכות לאשר או לא לאשר עסקה שכזאת. אישור העסקה יעצים את הריכוזיות, יפגע בתחרותיות, יביא לפיטורים מיותרים של מאות עובדים ובוודאי לא ישרת את האינטרס הציבורי. העסקה תרכז כוח כלכלי אדיר בידם של מעטים, ובכך תעצים את יחסי הון-שלטון ותפגע בדמוקרטיה הישראלית. הממונה על ההגבלים העסקיים צריכה להביע את עמדתה עוד לפני שעסקה מוגמרת מונחית על שולחנה, משום שנזקיה האפשריים של העסקה גלויים כבר לעין".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים
מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: אוליבייה פיטוסי

איציק מוקמל, יו"ר ועד עובדי בנק אגוד, טען כי "המטרה שלנו היא לא להיות בבנק מזרחי. במקום ש-1,200 עובדים באגוד ישרתו את הציבור ויתנו תחרות, הם הולכים הביתה ומאפשרים לטייקונים להרוויח כסף".

דניאל דהן, יו"ר ועד עובדי מזרחי-טפחות, טען כי "הלוואי שהיינו יכולים לחגוג את הסיום של הסכסוך בין ההנהלה לעובדים. היה סיכום במו"מ אחרי שביתה של שבועיים. הבנק ממשיך להתנהל באותה התנהלות. יש לנו הנהלה שממשיכה להתעמר בעובדים שלה". הוא פנה לנציג עובדי אגוד ואמר כי "יש לנו עסק עם אנשים שצריך לוודא שלפני שבאים לחופה תסגרו את כל הפינות".

נילי אבן-חן מהתנועה לאיכות השלטון טענה כי "זו לא הפעם הראשונה שהפיקוח על הבנקים מטרפד את נושא התחרות, אחרי שיש חקיקה מפורשת שאמורה לעודד את התחרות. חוק שטרום הגדיר כיעד פתיחת בנקים חדשים נוספים. לצורך כך, בנק ישראל צריך לשתף פעולה. אי התנגדותה של המפקחת למיזוג תסייע לחוסר תחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker