ועדת הכספים תדון היום ברכישת בנק אגוד על ידי מזרחי טפחות

אם תאושר, העסקה תתבצע באמצעות הקצאת מניות מזרחי לבעלי המניות של אגוד בכ–1.5 מיליארד שקל ■ ועד העובדים של אגוד מתכנן להילחם בעסקה, המפקחת על הבנקים תומכת, ואילו התנועה לאיכות השלטון מתנגדת ■ הממונה על ההגבלים העסקיים לא הביעה עמדה עד כה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים
מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: אוליבייה פיטוסי

היום (ב') יתקיים דיון בוועדת הכספים של הכנסת לגבי העסקה הנרקמת בימים אלה בין בנק מזרחי טפחות לבעלי השליטה בבנק אגוד. לפי העסקה, מזרחי טפחות, שהוא הבנק השלישי בגודלו במערכת, ירכוש משלמה אליהו, ממשפחות לנדאו ומנור ומיעל אלמוג־זכאי את השליטה באגוד (75%), ולאחר מכן את מניות הציבור באגוד (25%), ואז ימזג אותו לתוך מזרחי טפחות.

אם העסקה תצא לפועל, היא תתבצע באמצעות הקצאה של מניות מזרחי לבעלי מניות של אגוד במחיר של כ–60% מהונו העצמי של אגוד. כלומר, תמורת כ–1.5 מיליארד שקל. בשלב זה בין הצדדים מתקיימים מגעים לגבי גיבוש המתווה הסופי של העסקה.

להשוואה רבעונית ושנתית של ביצועי הבנקים לחצו כאן

כתוצאה ממימוש העסקה, סביר להניח שחלק לא מבוטל של עובדי אגוד — כ–1,200 איש — ייאלצו לפרוש. לכך מתנגדים ועדי העובדים של אגוד, ששכרו את שירותיהם של פרופ' ירון זליכה ועו"ד בני כהן שילוו אותם בתהליך. מוועדי העובדים באגוד נמסר: "ננקוט את כל האמצעים כדי להבטיח את זכויות כלל עובדי אגוד, אם אכן עסקת המכירה תצא לפועל".

חדוה בר, המפקחת על הבנקים
חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: עופר וקנין

חדוה בר: "המיזוג יגביר את התחרות"

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, עדיין לא הביעה את עמדתה לגבי העסקה המתגבשת. לעומתה, בראיון ל–TheMarker בתחילת אוגוסט ציינה המפקחת על הבנקים, חדוה בר, כי "אנחנו בעד המיזוג. צעד הזה, שידרוש את האישור של הממונה על ההגבלים העסקיים, יגדיל את התחרות במערכת הבנקאות. זה ייצור בנק שלישי במערכת, שיאתגר את שני הגדולים, הפועלים ולאומי, והלקוחות ירגישו זאת", לדבריה, כיום המערכת ריכוזית מאוד. שני הבנקים הגדולים מחזיקים בכ–60% מהשוק, ושחקן שלישי שיתקרב אליהם ייצור לחץ לתחרות. בר הוסיפה כי עשוי לההתפתח מצב כמו בשוק המשכנתאות, שבו התחרות רבה יותר, בהובלת שלושה בנקים — מזרחי טפחות, הפועלים ולאומי. מיזוג כזה, אמרה, יגביר את התחרות גם בעסקים קטנים ובינוניים.

"יהיה פה חיבור בין הבנק הכי יעיל להכי לא יעיל במערכת. 1 ועוד 1 במקרה זה ייתנו יותר מ–2. לפי נתונים של הפיקוח על הבנקים, התרומה של אגוד לתחרות זניחה בכל המובנים. לעומת זאת, מחיזוק שחקן בינוני יכולה להיות תרומה גדולה לתחרות, וזה משתלב עם הגישה של חיזוק הבנקים הבינוניים. זו דרך נוספת להקים שחקנים חדשים בצורה רזה ויעילה".

העסקה מנוגדת למסקנות ועדת שטרום

לעומת זאת, התנועה לאיכות השלטון מתנגדת למיזוגו של אגוד לתוך מזרחי טפחות, וקוראת לבר ולהלפרין להשתמש בסמכותן לפי החוק, ולא לאשר את רכישת אגוד בידי מזרחי טפחות או בידי כל בנק ישראלי אחר.

"אישור העסקה עומד בניגוד למסקנות ועדת שטרום והחוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות", טוענים בתנועה לאיכות השלטון. "ענף הבנקאות מתאפיין בהיותו אוליגופול, בהובלת הפועלים, לאומי ומזרחי טפחות, כלומר מצב שבו לשחקנים הגדולים אין אינטרס להתחרות זה בזה מכיוון שמתקיים ביניהם משחק סכום אפס. לעומתם, השחקנים הקטנים והבינוניים נוקטים צעדים תחרותיים. מכאן עולה החשש, שהוספת כוח למזרחי טפחות תקרב אותו יותר לנתח השוק וכוחם של הבנקים הגדולים, באופן שיצמצם את המניע התחרותי שלו כיום.

"אין חולק על כך שאם אגוד, אשר הוביל אלמנטים תחרותיים חזקים (לדוגמה, חשבון עו"ש הפוך), ימוזג לתוך מזרחי טפחות, יצטמצם המניע התחרותי שלו. על דרך המשל, נציע לראות בניסיונותיו של אגוד להתחרות בבנקים הגדולים ניצוצות של תחרות, הזקוקים לסיוע רגולטורי לשם 'הבערה של להבת התחרות'. מנגד, אישור העסקה יכבה את ניצוצות התחרות האחרונים במים צוננים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker