ביו ויו קיבלה הצעה לרכישת שליש מהחברה בפרמיה, אך המשקיעים סקפטיים

חברת הפארמה הסינית ביילו תגיש הצעה לרכישת 33.3% ממניות ביו-ויו בפרמיה של כ-27%, אך המניה עלתה ב-2.2% בלבד ■ הכנסות החברה ירדו במחצית 2017 ירדו ב-29%

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלן שוויבל, מנכ"ל ביו ויו
אלן שוויבל, מנכ"ל ביו ויוצילום: עופר וקנין

לאחר הפוגה של מספר חודשים – עוד הצעת רכש מסין לחברה ישראלית. חברת ביו ויו דיווחה בסוף השבוע כי חתמה על מזכר הבנות עם חברת "ביילו" הסינית (Beilu Pharmaceutical)  לרכישה של לפחות שליש (33.3%) מהונה של ביו ויו. סכום ההצעה הוא כ-26.3 מיליון שקל, מחיר הגבוה בכ-27% ממחירה של החברה בשוק. ההצעה משקפת שווי של כמעט 80 מיליון שקל לחברת הביומד הישראלית, המפתחת ומשווקת מערכות ממוחשבות לסריקה וסיווג תאים לצורך גילוי מוקדם של סרטן ומחלות גנטיות. שלא כמו חברות ביומד רבות, לביו ויו יש הכנסות. בשנה שעברה היא רשמה מכירות בסך 33.3 מיליון שקל אשר הניבו לה רווח נקי של 4.4 מיליון שקל.

בעלי המניות העיקריים בחברה, שהוקמה בשנת 2002, הם היו"ר גיל עמנואל (17.9%) ובתי ההשקעות ילין לפידות (16.8%) ואלטשולר שחם (11.8%). במידה שהרכישה תצא לפועל, תהפוך חברה ביילו, הנסחרת לפי שווי של כ-720 מיליון דולר בבורסה בשנחאי, לבעלת המניות העיקרית.

בדומה להצעות רכש אחרות שהגיעו מסין, גם עתידה של זו לוט בערפל – ותגובת המשקיעים בהתאם. אמנם אין הדבר הדומה לרכישת חברת ביטוח או בית השקעות בישראל, אך הקשיים עשויים לצוץ מכיוון הרגולטור הסיני, ולא הישראלי. זאת, לאחר שבסוף השנה שעברה ביצע הממשל הסיני שינוי מדיניות לגבי השקעה בחברות זרות מחוץ למדינה. מנגד, בחודש שעבר הבהירה המדינה את מדיניותה בנוגע להשקעות מחוץ לסין, ותעודד השקעות בתחומים כמו מחקר ופיתוח, תשתיות וחקלאות.

על כן, קשה להעריך את סבירות הוצאת עסקה זו לפועל, וההערכות הן שאישורה הסופי – אם בכלל – יינתן בעוד מספר חודשים. על רקע זה, ובתגובה לדו"חותיה החלשים של החברה, המסחר במניית ביו ויו ננעל בעלייה של 2.2% בלבד, לאחר עלייה של עד 10% מוקדם יותר. המניה ריכזה מחזור של 1.5 מיליון שקל לעומת כ-40 אלף שקל בממוצע.

דו"חותיה הראשונים של החברה לשנה זו (בתור תאגיד קטן היא לא מפרסמת דו"חות רבועניים) הצביעו על ירידה של 29% במכירות החברה בהשוואה למחצית השנה המקבילה של 2016, והסתכמו ב-11.2 מיליון שקל. סדרי הגודל של הכנסות החברה מחוזי שירות נותרו דומים, אך עיקר הקיטון בהכנסות נבע מירידה במכירת מערכות סריקה חדשות. החברה מעריכה כי הסיבה העיקרית לכך היא שינוי המבנה הארגוני של המפיץ העיקרי שלה, אבוט, שהינו מפיץ בלעדי לחברה מחוץ לגבולות ארה"ב. החברה ציינה בדו"חות כי השינוי הארגוני הסתיים "ולכן נראה כי ישנה התאוששות בפעילות".

הירידה במכירות חלחלה לרווח הגולמי, אשר נפל בשליש ל-6.6 מיליון שקל. החברה עברה להפסד תפעולי של 2 מיליון שקל, לעומת רווח תפעולי של 1.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה, ובשרה התחתונה הפסידה כ-1.9 מיליון שקל לעומת רווח של 1.2 מיליון שקל במחצית 2016.

ביו ויו מפתחת ומשווקת מערכות ממוחשבות לסריקה וסיווג תאים באמצעות מיקרוסקופיה פלורוסנטית ומיקרוסקופית אור. מוצריה מיועדים לשימוש באבחון "in-vitro" ככלי עזר לגילוי וסיווג תאים, ומיועדים לבדיקות אונקולוגיות. מעבר לכך, החברה עוסקת בפיתוח יישומים קליניים נוספים למערכות הסריקה, בהם בתחום ה- Liquid Biopsy, עבור אפליקציות ה-(CTC) Circulating Tumor Cells.

ייתכן שרצונה של ''ביילו'' באחיזה בחברה הישראלית נרשם על רקע זה, כשהחברה הסינית, העוסקת בייצור ומכירת חומרי ניגודיות לבדיקות הדמיה, נכנסה לאחרונה לתחום של Cancer Diagnostics באמצעות חברות סיניות המפתחות טכנולוגיות לבדיקות  ה-Liquid Biopsy.

חברת ביו ויו נסחרת לפי שווי שוק של כ-60 מיליון שקל, לאחר עלייה של כ-30% מתחילת השנה. בשנה שעברה היא אמנם איבדה כ-15% מערכה, אך ב-5 השנים האחרונות הניבה למשקיעים בה תשואה של כ-130%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker