יורם גביזון

הוריקן הארווי שפגעה בטקסס בשבוע האחרון היא אחד מאסונות הטבע הגדולים בתולדות ארה"ב. אומדנים ראשוניים לנזק מגיעים ל–160 מיליארד דולר. חלק ניכר מהנזק נגרם לבעלי בתים, אך לצדם בולט מגזר שספג מכה קשה — זיקוק הנפט והפטרוכימיה, בשל הריכוז הגבוה של בתי זיקוק במפרץ מקסיקו.

לפי הערכות, ההצפות פגעו בייצור היומי של 2.4–3.9 מיליון חביות ליום שהם 12.5%–20% מכושר הזיקוק בארה"ב. הירידה בהיצע תזקיקי הנפט בארה"ב גרמה לעלייה חדה במרווחי הזיקוק בארה"ב ומחוצה לה. מרווח הזיקוק Gulf Coast נסק ב–117% בשבועיים האחרונים לרמה של 25.6 דולר לחבית.

חברת דלק US, שהתמזגה באחרונה עם אלון USA ועלתה בימים האחרונים ב–12% לשמחת בעלי איגרות החוב מסדרה א' של אלון, חברת הדלק הישראלית. אלה ויתרו, ימים ספורים לפני שההוריקן שטפה את טקסס, על זכותם לדרוש את מכירת אחזקתה של אלון במניותיה של דלק US אם מנייתה של דלק US תיסחר מתחת למחיר של 22 דולר במשך 5 ימי מסחר רצופים. דלק US נסחרת כעת במחיר של 25.6 דולר.

השבתת חלק מכושר הייצור האמריקאי משפיעה גם על בתי זיקוק באגן הים התיכון ובאירופה המערבית והצפונית. מרווח הזיקוק אורל, שמתאר את הפער בין מחיר תזקיקי הדלק שמזקק בית זיקוק אופייני באזור הים התיכון מנפט גולמי מסוג אורל, עלה מ–25 באוגוסט ב–60%, והגיע ביום חמישי שעבר ל–10.12 דולר לחבית. מדד זה, שהוא מדד הייחוס של חברת בתי זיקוק (בזן), היה 5.8 דולרים לחבית בממוצע ברבעון השני של 2017, וכבר ביולי ובאוגוסט הגיע המרווח ל–6.2 ו–6.3 דולר לחבית בהתאמה. המרווח הגבוה, שהוא הגורם המרכזי שקובע את רווחיותו של בית זיקוק, צפוי לתרום לשיפור תוצאותיהן של בזן ופז. האחרונה סבלה ברבעון השני של 2017 מירידה של 17% בהכנסות כתוצאה משיפוץ תקופתי של מתקני הזיקוק שנמשך מ–20 באפריל ועד לתחילת הרבעון השלישי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker