קשוחים לאלוביץ': המממנים של יורוקום נדל"ן רוצים עוד ביטחונות

קונסורציום המממנים, ובראשם מזרחי טפחות, מודאג ממצב החוב של החברה, למרות הביטחונות הגדולים כנגד החוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג
מיכאל רוכוורגר

קונסורציום המממנים של חברת יורוקום נדל"ן שבשליטת שאול אלוביץ' שלח ביום חמישי בשבוע שעבר מכתב באמצעות עו"ד חגי אולמן ממשרד יהודה רווה ושות' ליורוקום נדל"ן ולחברה האחות יורוקום תקשורת, שבו הביעו חשש מתמונת מצב מדאיגה בחברות האלו, ודרשו מיורוקום נדל"ן לחזק להם את הביטחונות. אלוביץ' מצוי תחת חקירה של רשות ניירות ערך בנוגע לעסקות בעלי העניין בין בזק, yes וחלל תקשורת.

לטענת אולמן, יורוקום נדל"ן הפרה כבר כמה פעמים את עמידתה באמות המידה הפיננסיות בנוגע ליחס בין גובה החוב לבטוחות שהוענקו למלווים. אולמן דורש שיורוקום נדל"ן תתחייב לא להעביר נכסים שלה לחברה אחרת בקבוצת יורוקום, לא להעביר תמורות שיתקבלו עבור נכסים שתמכור, ובמקביל להעביר נתונים ביחס לנכסיה הפנויים ופרטים לגבי יורוקום תקשורת. משמעות הדבר היא שמזרחי טפחות דורש מיורוקום נדל"ן שלא תעשה כל דיספוזיציה בנכסיה ללא הסכמת המממנים.

בראש קונסורציום המממנים, שהעניק ליורוקום נדל"ן לפני יותר משלוש שנים הלוואה של 790 מיליון שקל, עומד בנק מזרחי טפחות. מאז נטילת ההלוואה, הקטינה יורוקום נדל"ן את החוב ל–264 מיליון שקל בלבד. בהתאם לכך, חלקו של מזרחי בחוב הוא 8 מיליון שקל. את הקו המיליטנטי מול יורוקום מובילים הגופים המוסדיים בראשות כלל ביטוח. חלקה של כלל ביטוח בחוב ליורוקום נדל"ן הוא 67 מיליון שקל, וכך גם חלקם של פסגות ומנורה מבטחים. חלקו של אלטשולר שחם הוא 55 מיליון שקל.

משום שמזרחי הוא מארגן החוב, ומקבל על כך עמלות ניהול, את המכתב שלח אולמן מטעם הבנק, ובו טען כי יורוקום נדל"ן חורגת מיחס חוב לבטוחות של 70%, כפי שנקבע בהסכם המקורי. עם זאת, הצדדים חלוקים לגבי אופן חישוב היחס. שכן המממנים מחזיקים בשעבוד על מלוא המניות של חלל תקשורת (11.4 מיליון מניות — 57%), ששווי השוק שלהן הוא 230 מיליון שקל. חלל איבדה בשנים האחרונות יותר מחצי משווייה.

המממנים מחזיקים גם בשעבוד על מלוא העודפים שאמורה לקבל יורוקום נדל"ן מפרויקט מידטאון בתל אביב, הכולל מגורים, משרדים ומסחר. נכון לסוף יוני, חלקה של יורוקום נדל"ן (37.5%) בעודפים הוערך ב–234 מיליון שקל. בנוסף, שיעבדה יורוקום נדל"ן לטובת המלווים קרקע בבית דגן ששווייה מוערך ב–25 מיליון שקל. כלומר, מדובר בביטחונות בשווי של 500 מיליון שקל. יורוקום תקשורת העמידה לטובת פירעון החוב ערבות של 100 מיליון שקל.

ואולם יורוקום תקשורת אינה מסוגלת לממש ערבות זו, שכן היא נקלעה למצוקת נזילות, ומנהלת מגעים עם דיסקונט, הפועלים והבינלאומי לגיבוש הסדר לפריסת חובותיה. מממני יורוקום נדל"ן מביאים בחשבון לצורך חישוב הבטוחות רק 7% ממניות חלל תקשורת, שאותן, לטענתם, הם יכולים למכור בשוק ללא בעיה. את שאר המניות הם לא יוכלו למכור באופן מיידי, אלא לאחר מציאת קונה וקבלת אישור ממשרד התקשורת.

ביורוקום נדל"ן סומכים על כך שעד יוני 2018 ניתן יהיה לקבל את מלוא העודפים ממידטאון. שכן המשרדים בפרויקט מתאכלסים באופן מלא בחודש הבא, והמגורים בתחילת 2018 — והכל כבר נמכר. הסיכון העיקרי הוא לגבי החלק המסחרי, שחלקו הוא כשליש מהעודפים. חלק זה יושכר ויימכר בהמשך או שיימכר בקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker