חדשות רעות ל-Gilead: נוברטיס קיבלה אישור ראשון לתרופה פורצת דרך לסרטן

מחיר הטיפול שפותח בטכנולוגיה של הנדסה גנטית של תאי מערכת החיסון, כמו זו שפיתחה קייט פארמה, יהיה 475 אלף דולר - נמוך מהערכות האנליסטים ■ נוברטיס גם מוכנה לזכות את מדיקייד אם הטיפול לא יביא לתוצאות

יורם גביזון
חברת התרופות השווייצית נוברטיס
חברת התרופות השווייצית נוברטיס
יורם גביזון

שלושה ימים לאחר שחברת גילעד (Gilead) הודיעה על כוונתה לרכוש את חברת קייט פארמה תמורת 11.9 מיליארד דולר במזומן - קיבלה חברת נוברטיס את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק את התרופה הראשונה שפותחה בטכנולוגית CAR-T. מדובר בטכנולוגיה של הנדסה גנטית של תאי מערכת החיסון, טכנולוגיה דומה לזו שפיתחה קייט פארמה לטיפול בסרטן הדם מסוג DBLCL, על בסיס ידע שפותח ע"י פרופסור זליג אשחר ממכון וייצמן. האישור הוא חדשות רעות לגילעד, לא מפני שנוברטיס הקדימה את קייט פארמה, אלא מפני שחברת הענק השוויצרית סימנה מדיניות מחירים נמוכה מהצפוי לתמחור המוצר פורץ הדרך.

ה-FDA נתן לנוברטיס אישור לשווק את Kymriah, שהוא טיפול מבוסס הנדסה גנטית של מערכת החיסון של החולה לילדים ומבוגרים עד גיל 25 שחלו בסרטן הדם מסוג ALL (Acute Lymphoblastic Leukemia). התרופה אושרה לחולים שלא הגיבו לטיפול כימותרפי או שמחלתם חזרה פעמיים לאחר הטיפול הכימותרפי.

נוברטיס הודיעה שעלות הטיפול, שניתן פעם אחת בלבד, תגיע ל-475 אלף דולר, בעוד שעלות השתלת מח עצם, שהוא הטיפול הסטנדרטי ב-ALL כיום, נעה בין 540 ל-800 אלף דולר בארה"ב. תג מחיר זה הפתיע את האנליסטים, שהעריכו כי מחירה של Kymriah (שנקראה עד כה CTL019) יגיע ל-600 עד 750 אלף דולר. אולם, כבר עתה נמתחה ביקורת על מחירה גבוה מצידו של קרייג דווה, ראש המחלקה האונקולוגית במכון Northwell Health Institute, שאמר כי למרות שהתוצאות שהשיג הטיפול מלהיבות, לא ברור מה תהיה ההשפעה ארוכת הטווח שלו, ועל כן מחירו אינו סביר.

נוברטיס כיוונה לביקורת זו כשהודיעה שתדון עם חברת ביטוח הבריאות הפדרלית מדיקייד על תכנית, לפיה מדיקייד תשלם עבור הטיפול רק אם החולה יגיב לטיפול בתום חודש. צעדים אלו של נוברטיס עלולים להעמיד את גילעד במצב לא נוח שכן החברה הייתה נתונה לביקורת חריפה על מחיר התרופות Sovaldi ו-Harvoni שפיתחה לצהבת מסוג C.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום