שופרסל ולאומי קארד כבר לא: רשת השיווק בוחנת שת"פ עם חברות אשראי אחרות

הסכם בין החברות יפוג בינואר 2018, ואם יסתיים תוכל שופרסל לרכוש מלאומי קארד את חלקה בשותפות שופרסל פיננסים

יורם גביזון
סניף של שופרסל בתל אביב
סניף שופרסל בתל אביבצילום: עופר וקנין

חברת שופרסל , שבשליטת דיסקונט השקעות , הודיעה אתמול לחברת לאומי קארד על החלטתה שלא להאריך את הסכם תפעול מערך כרטיסי האשראי שופרסל של שותפות שופרסל פיננסים. שותפות זו נמצאית בבעלות שופרסל (64%) חברת פז (20%) ולאומי קארד (16%).

על פי ההסכם, בין שופרסל ולאומי קארד מיולי 2006 מתפעלת לאומי קארד את תפעול מערך כרטיסי האשראי לתקופה של 10 שנים, כשבתום התקופה יוארך ההסכם לתקופות של 18 חודשים. אלא אם אחד הצדדים יודיע חצי שנה מראש לפני תום ההארכה על רצונו שלא לחדש אותו.

ההסכם הנוכחי יסתיים ב-18 בינואר 2018, ועל כן נדרשה שופרסל להודיע עד אתמול על רצונה שלא לחדש את ההסכם. שופרסל דיווחה שהיא בוחנת הצעות שקיבלה מחברות כרטיסי אשראי, כולל לאומי קארד, וכן מגורמים נוספים שאינם קשורים לחברות כרטיסי האשראי להקמת חברת כרטיסי אשראי נפרדת וכן בנוגע לתנאי ההפעלה של חברה זו.

שופרסל ציינה כי במקרה שההסכם אכן יסתיים ב-18 בינואר 2018, ואז תוכל להפעיל את אופציית הרכש שלה על מניות לאומי קארד ואילו לאומי קארד תוכל להפעיל את אופציית המכר שלה ולדרוש ששופרסל תרכוש את מניותיה בשופרסל פיננסים. שופרסל הודיעה ב-20 ביולי 2017 על החלטתה לרכוש את מניותיה של חברת פז בשופרסל פיננסים (20%). על פי הערכת שווי שתבוצע על ידי משרד סוארי ושות' ואילו לאומי קארד הודיעה ב-26 ביולי 2017 על החלטתה לממש את זכותה לרכוש את חלקה היחסי (20%) במניותיה של פז בשופרסל פיננסים, כך שחלקה בשופרסל פיננסים יעלה מ-16% ל-20%. שווי ההתחייבות של שופרסל לרכוש את מניות שותפותיה בשופרסל פיננסים (36%) רשום במאזנה בשווי של 165 מיליון שקל, כלומר שווייה של שופרסל פיננסים מוערך ב-458 מיליון שקל.

על פי הסכם התפעול, לאומי קארד מעניקה לשופרסל פיננסים שירות הנפקת כרטיסי אשראי, העמדת מקורות אשראי, תפעול מתן האשראי וגבייתו, טיפול בהרשאות לחיוב חשבון, בדיקת איתנות, מתן שירות ללקוחות, חיובים וזיכויים של העסקות המבוצעות בכרטיס האשראי. ניהול מסגרת אשראי, ניהול הלוואות, גבייה והטבות שניתנות לכלל הלקוחות. הרווח התפעולי של שופרסל פיננסים הגיע ל-26 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017, לעומת 23 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2016 ול-47 מיליון שקל ב-2016.

מלאומי קארד נמסר בתגובה: "לאומי קארד ובעלי המניות שלה לא הגיעו להסכמות עם הנהלת שופרסל , ובשלב זה כל צד בוחן את צעדיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker