משרד המשפטים מאשר: חקירה פלילית נגד בכירי לאומי לשעבר

פרשת הונאת המס בארה"ב: החקירה החלה בהתאם להמלצות של פרקליטות המדינה לגבי מעורבתם של בכירי בנק לאומי לשעבר, המנכ"לית גליה מאור, היו"ר איתן רף וראש חטיבה בינלאומית לשעבר צבי איצקוביץ'

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גליה מאור ואיתן רף
גליה מאור ואיתן רףצילום: עופר וקנין

משרד המשפטים אישר הערב (א') כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט לפתוח בחקירה פלילית בגין  מעורבתם של בכירי בנק לאומי לשעבר בסיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמת מס במהלך השנים 2010-2002.

החקירה החלה בהתאם להמלצות של פרקליטות המדינה לגבי מעורבתם של בכירי בנק לאומי לשעבר, המנכ"לית גליה מאור, היו"ר איתן רף וראש חטיבה בינלאומית לשעבר צבי איצקוביץ'.

בהודעה ששלח משרד המשפטים נאמר כי: "מטבע הדברים לא נוכל בשלב זה להתייחס מעבר לכך לפרסומים או לפרטים כלשהם בנוגע למהלכי החקירה. הפרשה החלה כאשר נודע כי בנק לאומי שילם לרשויות בארה"ב כ-400 מיליון דולר, במסגרת הסדר שפורסם, לפיו הבנק הודה שסייע ללקוחותיו להעלים מסים מרשויות ארה"ב".

כמו כן ציינו במשרד המשפטים כי: "בשעתו החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז על הקמת צוות משולב, המורכב מגורמי אכיפה וייעוץ, לצורך בדיקת הנושא וביצוע מהלכים מתבקשים, לרבות במישורים האזרחיים והמנהליים. הנושא הובא בפני היועץ המשפטי לממשלה במספר התייעצויות שהתקיימו מעת לעת בעניין זה, בהתאם להתפתחויות, וכאמור לפני מספר חודשים החליט היועץ המשפטי לממשלה לאמץ את המלצת הפרקליטות ולהורות על חקירה. הנושא הובא לפתחו של ראש אח"מ, שהנחה לנהל חקירה בלהב 433".

ב-2014 הודה לאומי כי נקט משך יותר מעשור שורה ארוכה של פעולות שנועדו לסייע ללקוחות האמריקאים להשתמש בשירותיו לצורך העלמת מסים בארה"ב. כך למשל לאומי הודה כי הטיס בנקאים אישיים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקאים ברחבי העולם ובכלל זאת בארה"ב כדי לדון עימם בחשאיות בחשבונות האוף שור שהם ניהלו. הבנק הודה כי הבנקאים שהטיס לפגישות עם הלקוחות קיימו את הפגישות עם הלקוחות בבתי מלון, פארקים, ובתי קפה כדי לסייע ללקוחות הללו להסתתר מפני רשות המסים האמריקאית.

בנוסף הבנק הודה כי סייע ללקוחות אמריקאיים להשתמש בישויות משפטיות שהוקמו באיים הקריביים - מנגנון שהוקם לצורך הסתרת זהות האנשים העומדים מאחורי הישויות המשפטיות וכך להתחמק מתשלומי מסים.

רשות השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק, ציינה אז כי "עובדים בכירים בבנק לאומי, ובהם יועצים משפטיים של הבנק ידעו על אופי הפעילויות הבעייתיות שהבנק ביצע אולם במקום לדווח על המעשים הפסולים לרגולטורים, הם תמכו בפעילות באופן אקטיבי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker