"החגיגה שהאליטות התרגלו אליה מגיעה אל סופה": גלאון ליועמ"ש - פתח בחקירה נגד בכירי הפועלים

בהמשך להחלטה לפתוח בחקירה נגד בכירי בנק לאומי, יו"ר מרצ פנתה למנדלבליט על מנת שיבחן פתיחת חקירה נגד בכירי בנק הפועלים בגין מעורבותם בהעלמות המס בארה״ב ■ לדבריה, "בכירי בנק הפועלים סרחו באופן שלא נופל מהפשעים של רף ומאור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

יו״ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, פנתה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיבחן פתיחת חקירה פלילית נגד בכירי בנק הפועלים בגין מעורבותם בהעלמות המס בארה״ב.

גלאון אמרה כי: ״אני מברכת על ההחלטה לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירי בנק לאומי , אלא שההחלטה הזו מחייבת לבחון פתיחה של חקירה פלילית גם נגד בכירי בנק הפועלים. הפרשות לא שונות במהותן. החקירות הפליליות הללו חשובות ביותר משום שהן משדרות לאליטת ההון בישראל שהחגיגה שהם התרגלו אליה מגיעה אל סופה.

"גם בתוך ים השחיתות, המקורביזם, ההעלמות, ההלבנות וההון-שלטון, אנחנו לא מתכוונים לוותר. יש מי שמפקח, מי שרואה את מה שהם עושים ודורש תשובות. בסוף המסר יופנם – אף אחד, אפילו לא מי שהרוויח סכומי עתק בבונוסים מופקעים ומפוקפקים, הוא לא מעל לחוק״

לדבריה, ״בכירי בנק הפועלים סרחו באופן שלא נופל מהפשעים של רף ומאור, אסור לתת להם לחמוק מאחריות. עד כה הפעילות המפוקפקת של בנק הפועלים עלתה לכספי הפנסיות שלנו מיליארד שקל והיד עוד נטויה, יש למצות את הדין בעוצמה עם בכירי בנק הפועלים שניפחו את הבונוסים שלהם על חשבון הציבור.

"בשנים האחרונות נמצא בנק הפועלים תחת חקירות על ידי הרשויות בארה״ב בגין מעורבותו בפרשת הסיוע ללקוחות אמריקאים להעלים מס. תחילה, ניסו בבנק הפועלים להדוף את ההשוואה לנעשה בבנק לאומי, בטענה שמעורבות בנק הפועלים בפרשה זניחה, וכי הקנס שיושת על הבנק יהיה נמוך משמעותית מזה שיושת על ידי בנק לאומי. אלא שבטענות הללו אין ממש, ולראיה, עד כה הגיעו ההפרשות (ההולכות ומתנפחות באופן קבוע מדי כמה חודשים) לסכום אסטרונומי של כמיליארד שקלים.

"בתוך כך ראוי להזכיר כי בנק הפועלים הוא בנק ציבורי ש-80% ממניותיו מוחזקות בידי הציבור. המשמעות היא שבכירי בנק הפועלים שנקטו בפעילויות מפוקפקות וסייעו ללקוחות אמריקאים להעלים מסים כדי לנפח את הבונוסים שלהם, השיתו את קנסות העתק שספגו על הציבור כולו. מדובר בשערורייה ציבורית שאל לנו להשלים איתה – אסור לתת לבכירי בנק הפועלים לחמוק מאחריות".

גלאון הוסיפה כי "בעבר פניתי ליועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה וינשטיין, ודרשתי כי יבחן את ההיבטים הפליליים במעורבותו של בנק לאומי בפרשת הסיוע ללקוחת אמריקאים להעלים מס. עתה, עם המלצת צוות הבדיקה בראשות פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה ת״א עו״ד ליאת בן ארי לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירי בנק לאומי, על צוות הבדיקה לבחון האם ניתן לפתוח בחקירה פלילית גם נגד בכירי בנק הפועלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker