"חקירה פלילית נגד בכירי בנק לאומי לשעבר"

חדשות "כאן": היועמ"ש הורה לפתוח בחקירה. לפני שנה אישר בית המשפט הסדר הפשרה בפרשת הונאות המס בארה"ב: יו"ר הדירקטוריון לשעבר, איתן רף; המנכ"לית לשעבר, גליה מאור; וראש החטיבה הבינלאומית לשעבר, צבי איצקוביץ' - יחזירו חלק מהבונוסים שקיבלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גליה מאור ואיתן רף

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה למשטרה לפתוח בחקירה נגד ראשי בנק לאומי לשעבר גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ' בפרשת הונאת המס בארה"ב - כך דיווח הערב (ו') מוטי גילת במהדורת "חדשות השבוע" של כאן. בשלב זה מדובר בחקירה לא גלויה, שמתנהלת בישראל ובארה"ב.

לפני שנה אישר שופט בית המשפט הכלכלי, חאלד כבוב, את הסדר הפשרה שגיבש הבנק. כבוב מונה לטפל בהליכים הנוגעים להסדרי הפשרה של התביעות הנגזרות שהוגשו נגד בנק לאומי בכל הקשור למעורבותו בחקירה בקשר לסיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמות מס.

הסדר הפשרה כלל תשלום ללאומי מחברות הביטוח שלו, בסך 92 מיליון דולר (כולל 26 מיליון דולר שתשלם החברה הבת של לאומי, שהיא בעלת רישיון מבטח), תמורת סיום התביעות נגד לאומי ועובדיו עקב הפרשה.

אביחי מנדלבליט. "הדלק המרכזי של המחאה הזאת הוא שמנדלבליט באמת מטייח. אי אפשר היה לנהל מאבק כזה מול מני מזוז או משה לדור בפרשות אולמרט."צילום: אילן אסייג

עוד נקבע בהסכם כי יו"ר הדירקטוריון לשעבר, איתן רף; המנכ"לית לשעבר, גליה מאור; וראש החטיבה הבינלאומית לשעבר, צבי איצקוביץ' - יחזירו חלק מהבונוסים שקיבלו, בסכום מצטבר של 5.1 מיליון שקל. כמו כן, השופט כבוב חתך משמעותית את הסכום שקיבלו עורכי הדין שהובילו את התביעה הנגזרת מלאומי.

פרשת הונאות המס בארה"ב גרמה לבנק לאומי להפריש בד"וחותיו כ-1.5 מיליארד שקל.

במקביל, בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות עדיין מצויים בעיצומן של חקירות על ידי הרשויות האמריקאיות בפרשה. בגין חקירת המס בארה"ב, שמתנהלת על ידי משרד המשפטים והמחלקה לשירותים פיננסיים, הפריש עד כה בנק הפועלים כמיליארד שקל. השנים טענו ראשי הבנק כי המקרה שלהם שונה מזה של לאומי וכי הקנס שיושת על בנק הפועלים יהיה נמוך יותר משמעותית.

לאחרונה נאלץ הפועלים לשכור את שירותיהן של חברות ייעוץ בינלאומיות - דלויט טוש וגיי-סטאט - שבודקות כעת את מהימנות הנתונים שהועברו ע"י הבנק למשרד המשפטים האמריקאי. בדיקה זו עשויה לעכב את הליך סיום החקירה ולהשית על הפועלים סכומים נוספים.

בנק מזרחי טפחות, שמנוהל על ידי אלדד פרשר, נמצוא ככל הידוע בשלב פחות מתקדם בחקירה ועד כה הפריש בדוחותיו הכספיים בגין החקירה כ-44 מיליון דולר.

ח"כ זהבה גלאון יו"ר מרצ, שפנתה לפני כמה שנים ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה נגד ראשי לאומי, בירכה על החלטת היועמ"ש: "הגיע הזמן למצות את הדין עם בכירי בנק לאומי שנקטו במעשים פליליים במטרה לנפח את הבונוסים השערורייתיים שלהם, בידיעה שאת המחיר ישלם הציבור הרחב. פתיחה בחקירה פלילית שולחת מסר בעל חשיבות אדירה למערכת הפיננסית כולה, שבכיריה הפכו בשנים האחרונות את כספי הציבור הישראלי להפקר וחשבו שיוכלו להימלט מבלי לשלם את המחיר".

ב-2014 הודה לאומי כי נקט משך יותר מעשור שורה ארוכה של פעולות שנועדו לסייע ללקוחות האמריקאים להשתמש בשירותיו לצורך העלמת מסים בארה"ב. כך למשל לאומי הודה כי הטיס בנקאים אישיים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקאים ברחבי העולם ובכלל זאת בארה"ב כדי לדון עימם בחשאיות בחשבונות האוף שור שהם ניהלו. הבנק הודה כי הבנקאים שהטיס לפגישות עם הלקוחות קיימו את הפגישות עם הלקוחות בבתי מלון, פארקים, ובתי קפה כדי לסייע ללקוחות הללו להסתתר מפני רשות המסים האמריקאית.

משרדי רשות המסים האמריקאיתצילום: J. David Ake/אי־פי

בנוסף הבנק הודה כי סייע ללקוחות אמריקאיים להשתמש בישויות משפטיות שהוקמו באיים הקריביים - מנגנון שהוקם לצורך הסתרת זהות האנשים העומדים מאחורי הישויות המשפטיות וכך להתחמק מתשלומי מסים.

רשות השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק, ציינה כי "עובדים בכירים בבנק לאומי, ובהם יועצים משפטיים של הבנק ידעו על אופי הפעילויות הבעייתיות שהבנק ביצע אולם במקום לדווח על המעשים הפסולים לרגולטורים, הם תמכו בפעילות באופן אקטיבי".

הרגולטור של מדינת ניו יורק ציין כי במסמכים שנתפסו בבנק ישנו מסמך בו בנקאי בלאומי עם ותק של יותר מ-25 שנה, כתב לגורם הממונה עליו כי "כמעט כל הלקוחות שמחזיקים אצלנו חשבון השתמשו בבנק כמקלט מס, והלקוחות מודעים לכך שאי דיווח על החשבון מהווה עבירה. בשירותים שאנו מספקים אנחנו למעשה מסייעים ללקוחות להשיג את מבוקשם".

העבירות בהן הודה בנק לאומי מתייחסות כאמור לשנים 2000-2011, במהלכן מנכ"לית הבנק היתה גליה מאור ואיתן רף שימש כיו"ר (עד יולי 2010). בפברואר 2012 התפטרה מאור מתפקידה כמנכ"לית קבוצת לאומי לאחר 18 שנים בתפקיד, ובתחילת 2014 סיימה את תפקידה כיו"ר בנק לאומי שווייץ - בו רוכזה כמחצית מהיקפי פעילות העלמת המס בהן הבנק הודה הלילה.

כמו כן לאומי הודה כי סיפק שירותים פיננסיים מסויימים ששירתו את מעלימי המס, למשל: "העמדת הלוואות ללקוחות אמריקאים על ידי לאומי ארה"ב, אשר הובטחו בערבות בנקאית שהוצאה על ידי לאומי ישראל, לאומי שווייץ או לאומי לוקסמבורג, וזאת כנגד פיקדון כספי של הלקוח שהוחזק בבנקים אלה וללא העברת שם הלקוח (שיטת "Standby Letter of Credit"" או 'SBLC')".

בנוסף הבנק הודה כי "קבוצת לאומי איפשרה ללקוחות אמריקאים להחזיק חשבונות בנק לא מוצהרים. בנוסף, איפשרה הקבוצה ללקוחות אמריקאים להשתמש בשירותים ומוצרים מסוימים. בגין אלו, הקבוצה נחשבת כמי שסייעה לנישומי מס אמריקאים להגיש דו"חות מס כוזבים".

שיטה נוספת שבה הודה לאומי היא "פתיחת חשבון על שם חברות Offshore והחברה לנאמנות של לאומי ישראל, על מנת להסתיר את זהותם של נישומי מס אמריקאים בחשבונם שבבנק".

הבנק הודה גם כי עשה שימוש ב- Hold Mail (דהיינו, אי משלוח דברי דואר לכתובת הלקוח בארה"ב - כדי לסייע ללקוחות לשמור על האנונימיות מפני הרשויות). בנוסף הבנק גם הודה כי איפשר לפתוח חשבונות עם שמות קוד - במקום עם שמו האמיתי של הלקוח - על מנת להסתיר את זהותם של נישומי מס אמריקאים.

סעיף נוסף שלאומי הודה בו הוא כי פתח חשבונות ללקוחות אמריקאים שעזבו את בנק UBS ובנקים שוויצריים אחרים לאחר פרסום החקירה שניהל משרד המשפטים האמריקאי נגד בנק UBS (מאי 2008). מדובר בסעיף חמור במיוחד מצד הרשויות בארה"ב. הבנק הודה כי בקבוצת לאומי נפתחו סה"כ 263 חשבונות של לקוחות אמריקאים שעזבו בנקים שוויצריים, וזאת לאחר פרסום החקירה שניהל משרד המשפטים האמריקאי נגד UBS  (מאי 2008).

לפני שנתיים פירסם המפקח על הבנקים לשעבר, דודו זקן, דו"ח ביקורת על התנהלות בנק לאומי בפרשת הסיוע שהבנק העניק ללקוחותיו האמריקאיים בהעלמת מסים. בדו"ח מתח זקן ביקורת על התנהלותם של יו"ר לאומי לשעבר איתן רף, המנכ"לית לשעבר גליה מאור וראש החטיבה לבנקאות פרטית בינלאומי צבי איצקוביץ'. בדו"ח נכתב כי "מבדיקת מספר עסקות 'גב אל גב' עולה, כי הבנק הפר לכאורה את סעיף 9 לצו איסור הלבנת הון לעניין דיווח לרשות על פעולות הנחזות כבלתי רגילות". במסגרת הביקורת נמצאו חמישה מקרים של הפרות צו איסור הלבנת הון, כאשר הקנס המירבי על כל הפרה הוא 2 מיליון שקל. כלומר החשיפה המקסימלית של הבנק לקנסות בעקבות דו"ח הביקורת הינה בהיקף של כ-10 מיליון שקל.

בעניין הבונוסים כתב זקן כי "מטבע הדברים, הבונוסים שהבנק שילם לנושאי המשרה שכיהנו בתקופת החקירה ובפרט ליו"ר הדירקטוריון (איתן רף), למנכ"לית (גליה מאור) ולמנהל החטיבה לבנקאות פרטית בינלאומית (צבי איצקוביץ), בגין השנים נשוא הקנס, לא הביאו בחשבון את הנזק הכבד שנגרם לבנק; עמדתנו היא, שמן הראוי שהבנק יקבע מתווה לחישוב מחדש של כספי הבונוסים ששולמו".

בדו"ח נמתחה ביקורת על התנהלות הדירקטוריון וההנהלה. לדברי המפקח, יו"ר הדירקטוריון איתן רף לא דרש מההנהלה מידע מפורט יותר בנושא החשיפה של הבנק בגין הפעילות מול הלקוחות האמריקאיים ולא העלה את הנושא על סדר היום של הדירקטוריון עד ינואר 2010 - שנתיים לאחר שהשלטונות האמריקאיים פתחו בחקירה באותו הנושא נגד הבנק השוויצרי UBS.

בדו"ח הביקורת כתב המפקח כי "הדירקטוריון הסתפק בדיווחים שנמסרו לו במסגרת דוחות מנכ"ל (גליה מאור)  וגם משהתקיימו דיונים בדירקטוריון, לא דרש כי יבוצע מיפוי של כלל הפעילויות והשירותים שמעמיד הבנק ללקוחות אמריקאים וכי הבנק יבחן מה נחשב מבחינת השלטונות האמריקאים כסיוע להעלמת מס, לרבות באמצעות פנייה לקבלת חוות דעת משפטית בעניין, על מנת לזהות, לנטר ולטפל בסיכונים המתגברים בפעילות חוצה הגבולות של הבנק והקבוצה עם לקוחות אמריקאים. בהקשר זה יצויין כי בתקופה הנבדקת העסיק הדירקטוריון על בסיס קבוע יועצת משפטית לדירקטוריון (עו"ד דליה טל - ס"א). הדירקטוריון והמנכ"לית לא הסדירו מסגרת בקרה נאותה ובלתי תלויה על שלוחות חו"ל". עוד נכתב כי "ההנהלה לא שיתפה בעיתוי המתאים ובאופן מלא את שומרי הסף".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "אנחנו לא מוכנים בעת הזו להתבטא בעניין פעילות רשויות החקירה בנושא הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker