מניית נאוי נפלה ב–16% - בעקבות הפסקת חלוקת הדיווידנדים

בין המפסידים — החוסכים לפנסיה בהפניקס ובאקסלנס ■ דורי נאוי: "המטרה היא הגדלת תיק האשראי. המהלך ממש לא קשור להפרשה על לקוח"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
האחים שאול ודורי נאוי. להגדיל את ההון העצמי
האחים שאול ודורי נאויצילום: אסף נאוי

מניית אחים נאוי , שבשליטת האחים דורי ושאול נאוי, נפלה אתמול ב–15.6%, לאחר שדיווחה שלשום כי הדירקטוריון החליט לבטל את מדיניות חלוקת הדיווידנד החל ב–2018. חלוקת הדיווידנד האחרונה תתבצע בגין רווחי 2017. נאוי נימקה את המהלך ב"שימור איתנותה הפיננסית". המחזור במניה הסתכם ב–65 מיליון שקל — יותר מפי 15 ביחס לממוצע ב–90 ימי המסחר האחרונים.

לפי מדיניות הדיווידנד של נאוי, כפי שאושרה ב–2014, תבוצע חלוקה שתבטיח לבעלי המניות תשואת דיווידנד (סך הדיווידנד ביחס למחיר המניה 12 חודשים קודם לכן) של 5% בשנה. ההחלטה על שינוי במדיניות הדיווידנד הפתיעה את המשקיעים, שכן רק במצגת האחרונה שפורסמה ב–8 באוגוסט הוצגה מדיניות זו. עם זאת, החברה סייגה בכוכבית, והבהירה כי הדירקטוריון מוסמך לשנות את מדיניות החלוקה, ככל שימצא לנכון.

נאוי, שנסחרת לפי שווי של 600 מיליון שקל, היא חברת ניכיון הצ'קים הגדולה בבורסה. כמו חברות צ'קים אחרות, המודל העסקי של נאוי מבוסס על פירעון מוקדם של צ'קים ללקוחות תמורת גזירת "קופון". יתרת תיק הלקוחות של נאוי הסתכמה בסוף הרבעון השני ב–1.73 מיליארד שקל.

המטרה: תיק לקוחות של 3 מיליארד שקל

"מטרת המהלך היא להגדיל את תיק הלקוחות", אמר דרורי נאוי, מנכ"ל החברה, בשיחה עם TheMarker. "התקווה שלנו היא שתיק הלקוחות יגדל ל–3 מיליארד שקל, וכדי שנגיע לשם, אנחנו צריכים שההון העצמי יגבה את זה. ההון העצמי שיש עתה לחברה (422 מיליון שקל נכון לסוף יוני 2017, ע"א) מאפשר לתיק הלקוחות לצמוח עד ל–2 מיליארד שקל. אם נשאיר את הרווחים בחברה בשנים הבאות, נגיע להון עצמי של 500–600 מיליון שקל. הון ברמה כזאת מאפשר לנו להגדיל את התיק, וגם לעשות רכישות. להערכתי, העלאת ההון העצמי תשפר לנו גם את דירוג האשראי, ועלויות הגיוס שלנו יהיו נמוכות יותר. עד עכשיו היינו כבולים במדיניות דיווידנד שלא התאימה לנו".

האם השינוי במדיניות הדיווידנד קשורה להפרשה גדולה שאתם הולכים לעשות על לקוח?

"בכלל לא. זה לא מגיע משם. זה נובע אך ורק מהרצון להביא לצמיחה בתיק אשראי הלקוחות. לגידול הצפוי בפעילות שוק האשראי החוץ־בנקאי צריך להיערך מראש. צריך לצבור הון, ואנחנו רוצים להגיע לזמנים האלו חזקים".

הפתיעה אותך תגובת המניה בשוק (הירידה בה אתמול, ע"א)?

"לא יכולתי לצפות מראש איך השוק יתרגם את ההודעה. אני חושב שהחלטה לשנות את מדיניות הדיווידנד היא לטובת החברה. ייתכן שבעתיד נחזור לחלק דיווידנד".

ההחלטה לשנות את מדיניות הדיווידנד התקבלה לאחר שבעלי השליטה, דורי ושאול נאוי, צימצמו את אחזקתם. בתחילת יוני מכרו האחים 8.3% ממניות נאוי בתמורה ל–67 מיליון שקל, וחלקם בחברה ירד ל–34.4%. המכירה, שבוצעה מחוץ לבורסה, נעשתה לפי מחיר מניה של 25 שקל. כעת המניה נסחרת במחיר של 18.5 שקל.

לשאלה אם מימוש המניות נעשה כצעד מקדים להחלטה על הפסקת הדיווידנד, השיב נאוי בשלילה: "לא ידענו כלל על עניין הדיווידנד בתקופה ההיא. מכרנו מניות גם כשהמניה היתה במחיר של 10 שקלים, במחיר של 18 שקל, ב–21 שקל ו–23 שקל. זו לא היתה מכירה אחת שכביכול מכרנו במחיר גבוה. מכרנו בכל מיני מחירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker