"לא האמנו כמה מיליונרים יש בישראל"; נוצר בישראל בעשור האחרון דור ראשון של מיליונרים - רובם 'מיליונרים קטנים'

רף העושר ממשיך לטפס; לבעלי האמצעים יש יותר אמצעים וגם פרצופים חדשים מצטרפים למועדון המיליונרים; קובי פיגנבוים מחברת Financial Guardian מספר על דפוסי ההתנהגות של הלקוחות העשירים ומסביר למה הוא מעדיף להשקיע במוצרים מובנים; "יש לנו את הלוקסוס לחשוב לטווח ארוך"

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

מאת שרית מנחם ואפרת נוימן

פרצופים חדשים ומחויכים נוספו בשנתיים האחרונות לרשימה המתארכת של המיליונרים הישראלים. אלו היו שנות שיא בהשקעות ריאליות של זרים בשוק המקומי - עשרות חברות ישראליות נרכשו והרבה יזמים צעירים נהפכו ל"מסודרים", וגם בזירת ההנפקות נפגשו רבים עם מיליונים.

"משפחות אלו מחפשות גוף שינהל ויעקוב אחר התיק במשך שנים. כאן אנחנו נכנסים לתמונה. לאחר איתור צורכי המשפחה, אנחנו לוקחים את האחריות המלאה לניהולו השוטף של הרכוש הנזיל. ניהול הכסף כולל בניית אסטרטגיית השקעות בעבור המשפחה, תוך שימת דגש על העמדת כספים לכל פרט בהתאם לצרכיו וטעמיו", מסביר פיגנבוים.

לדבריו, רף העושר עולה כל הזמן. "נוצר בישראל בעשור האחרון דור ראשון של מיליונרים שחלק נכבד מהם 'מיליונרים קטנים' - עם הון של 5-20 מיליון דולר. מדובר באנשים שלא בהכרח נולדו עם כפית כסף בפה. יש בהם גם כאלה שהגיעו מחו"ל וגם ישראלים שצברו הון. אני מעריך שיש בישראל אלפים כאלה. כל יום אנחנו מופתעים מחדש ממספר האנשים שיש להם יותר מ-5 מיליון דולר - רובם בכלל לא ידועים".

טווח חשיבה של 20-30 שנה

המודל של פיננשל גארדיאן נקרא - Multy Family Office טיפול בתיק הנכסים של יותר ממשפחה אחת. "המודל של פמילי אופיס מקובל בחו"ל אבל עדיין לא מפותח בישראל. אנחנו היועצים של המשפחה ומחליפים את הלקוח בהתמודדות מול הבנקים, יועצי ההשקעות, מנהלי התיקים, עורכי דין ויועצי המס".

למי שאין נכסים נזילים בהיקף של 5 מיליון דולר אין מה לחפש במשרדים היפים של פיננשל גארדיאן בבורסה ברמת גן. פיגנבוים אומר כי הם נחשבים צנועים יחסית למדינות אחרות: "זו אמנם דוגמה קיצונית - אבל הייתי בכנס בשווייץ ומישהי מליכטנשטיין אמרה כי סף המינימום לניהול נכסים אצלה הוא 500 מיליון דולר".

הלקוח הכי גדול של פיננשל גארדיאן מחזיק בנכסים נזילים בהיקף של 100 מיליון דולר. סך הנכסים הפיננסיים של 70 לקוחות החברה הוא "מאות רבות של מיליוני דולרים".

מדיניות ההשקעה היא לטווח ארוך. "יש הבדל מהותי בין אסטרטגיות ההשקעה ל-10 שנים ולשנה. מנהלי תיקים חושבים איך להשיג את התשואה הטובה ביותר בשנה הקרובה - זה לא מקובל עלינו. הראייה של מדידת מנהלי תיקים בטווחים קצרים וניוד הכסף בהתאם, שגויה בענף שלנו. הפילוסופיה שלנו דומה לפילוסופיה של קרן פנסיה: לא להסס להיכנס להשקעות של פרקי זמן ארוכים".

בפיננשל גארדיאן מדברים על טווח חשיבה של 20-30 שנה, ולכן גם יש מרכיב גדול של מניות בתיק. "אסטרטגיה ל-10 שנים אומרת שיש להתעלם מהתנודתיות בדרך. גם אם אנו מוטרדים מתנודות בטווח הקצר - אנחנו לא מודאגים. חזון החברה הוא ליווי המשפחה לדור שני ושלישי. הבחינה נעשית כל שנה, אך הראייה היא לטווח של שנים".

אינטראקציה מצומצמת עם לקוחות

מה מאפיין את הלקוחות העשירים? "הם בעיקר לא רוצים להתעסק בניהול הנכסים הפיננסיים. לכן גם האינטראקציה עמם מצומצמת. אצל מרבית הלקוחות הכסף המושקע מיועד לטווח ארוך. יש כאלה שרוצים לעורר תחרות. היה, למשל, קבלן מבוגר מחיפה שהתעקש שהוא רוצה להתחיל עם סכום מסוים, כדי לבחון אותי לפי תשואות. זה לא התאים לי. אני מאמין שהוא עוד יחזור", מספר פיגנבוים.

פיגנבוים הקים את החברה לפני שש שנים עם בית ההשקעות אקסלנס. לאחר ארבע שנים של פעילות משותפת התפרקה השותפות. כיום החברה בבעלותו המלאה, והוא משתמש לעתים בשירותי אקסלנס (שנותרו השכנים שלו בבניין).

תיקון בשווקים המתעוררים

בתקופה האחרונה החליטו בפיננשל גארדיאן להוריד הילוך בכל הנוגע להשקעות במזרח ובשווקים המתעוררים. "אחרי 3 שנים מוצלחות במזרח ובשווקים מתעוררים, אנחנו חוששים מתיקון קיצוני ב-2007 - לכן הורדנו חשיפה באזור. הכיוון שלנו הוא מניות ערך באמצעות קרנות נאמנות מתאימות, בארה"ב ובכל העולם. באפיקים הסולידיים ובחשיבה לטווח ארוך אנחנו מעריכים שיהיו ירידות ריבית בארה"ב, ולכן יש מגמה של חשיפה למוצרים מובנים שמשלמים ריבית גבוהה יחסית".

בשוק המקומי מעדיף פיגנבוים השקעות באמצעות תעודות סל או מכשירים מובנים. "אנו מוטרדים מהרמות הגבוהות של הבורסה אך מעודדים מנתוני הצמיחה. יש מקום לעליית ערך. השימוש במוצרים מובנים משתלב באופן מושלם עם מדיניות החברה, מכיוון שכגוף שצריך לשמור על כספי המשפחות חשוב לנו לשמור על ההון הראשוני. יש לנו את הלוקסוס לחשוב לטווח ארוך", הוא מדגיש.

פיגנבוים מציין כי היתרון העיקרי של פיננשל גארדיאן על פני מנהלי כספים אחרים טמון בכך שהחברה שבניהולו לא סובלת מניגודי עניינים. "אנחנו לא מנהלי תיקים או משווקים פיננסיים - אנחנו יועצים ולא מתוגמלים לפי תשואות או עמלות מגופי השקעות. התמחור הוא כחלק מהיקף הנכסים ולפי מורכבות התיק".

בשנים האחרונות גדל שוק היועצים למשפחות אמידות. התחרות של פיננשל גארדיאן נחלקת לשני מישורים: אנשים פרטיים עם ניסיון במערכת הפיננסית (עבדו בבנק, משרד רואי חשבון) שמייעצים למשפחה אחת, והמתחרה העיקרי והישיר - חברת "אקס קליבר" שעובדת כמו פיננשל גארדיאן עם הרבה משפחות (מולטי פמילי אופיס). "הם ממוצבים קצת אחרת מאיתנו - אבל אנחנו מעריכים אותם", מסכם פיגנבוים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker