ישי דוידי מנסה להציל את בעל השליטה של אורביט מעצמו

אורביט, שבשליטת זאב שטיין, סובלת מניהול בעייתי כבר שנים, וצללה באחרונה לשפל של 11 שנה במניה ולשווי של רק 50 מיליון שקל ■ קרן פימי של דוידי תרכוש כעת את השליטה בה (33%) תמורת 36 מיליון שקל בלבד, ועשויה להגדיל את ההשקעה בהמשך ב-72 מיליון שקל נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת תקשורת של אורביט

יממה לאחר שנגעה בשפל של 11 שנה, ניתרה מניית אורביט ב–56% בתגובה להעברת השליטה בחברה לקרן פימי. העלייה החדה במניה היא הדוגמה האחרונה ל"פרמיית פימי", שהפכה את אורביט לחברה הציבורית ה–14 שבשליטתה. פימי, שמנוהלת בידי ישי דוידי, תרכוש בשלב ראשון 33% ממניות אורביט, שיוקצו לה במחיר של 6.7 שקלים למניה — 36 מיליון שקל בסך הכל. מחיר העסקה גבוה ב–35% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר אתמול בבוקר, ומשקף שווי חברה של 108 מיליון שקל לאחר ההשקעה.

העובדה שהעברת השליטה נעשית באמצעות הקצאת מניות, ולא על ידי רכישת מניות מבעל השליטה זאב שטיין (44.5%), תסייע לאורביט להתמודד עם חוב פיננסי נטו של 5.3 מיליון דולר, שהיא התקשתה להתמודד אתו. החברה גם לא עמדה באמות המידה הפיננסיות שלהן התחייבה בדצמבר 2016, ונאלצה לבקש בפברואר 2017 מבעלי איגרות החוב לשנות את אמות המידה הפיננסיות וויתור על עמידה בהן עד אפריל 2018.

אורביט איבדה 37% משווייה מתחילת 2017, והגיעה לשפל של 11 שנים — שמשקף שווי חברה של 53 מיליון שקל. כחלק מהעסקה תקצה אורביט לפימי אופציה שניתנת למימוש בתוך שנתיים מהשלמת העסקה לרכישת עוד 2.4 מיליון מניות במחיר של 7.5 שקלים למניה ובתמורה כוללת של 18 מיליון שקל — כך שאם האופציה תמומש במלואה תגדל אחזקתה של פימי באורביט ל–42% מהחברה.

אורביט תקצה לפימי אופציה שניתנת למימוש בתוך חמש שנים מהשלמת העסקה במחיר של 9 שקלים למניה ובתמורה כוללת של 54 מיליון שקל. מימוש מלא של שתי האופציות יגדיל את אחזקתה של פימי באורביט ל–56% מהחברה. אחזקתו של שטיין, שהוא גם יו"ר החברה, תדולל ל–29%, והוא יפנה את מקומו לטובת איציק גת, שמשמש יו"ר חברת רפאל.

בעבר הוא היה גת מנכ"ל רפאל, ומילא תפקידים בכירים בחיל האוויר. שטיין, ישמש יועץ לחברה לשלוש שנים בעלות זהה לעלות העסקתו ב–2016, כלומר שכר בעלות של 1.5 מיליון שקל, והוא התחייב להצביע בעד מינוי שלושה דירקטורים מטעם פימי לדירקטוריון החברה. שלושה דירקטורים שאינם דירקטורים חיצונים — שטיין, מיכאל בר חיים ושמעון אקהוז — יסיימו את תפקידם.

חוזים עם חברות ענק

ישי דוידיצילום: יונתן בלום

אורביט, שהוקמה ב–1950 בידי אביו של זאב שטיין, מפתחת ומייצרת מערכות תקשורת עתירות טכנולוגיה למשימות חיוניות (Mission-Critical) ומסחריות עבור יישומים בים, ביבשה, באוויר ובחלל. פתרונות החברה מותאמים לשווקים מסחריים, אזרחיים וביטחוניים. אורביט היא מסוג ההשקעות המועדפות על קרן פימי. אורביט פיתחה טכנולוגיה מתקדמת שאיפשרה לה לחתום על חוזים עם גופים ענקיים, כמו בואינג, נאסא, לוקהיד מרטין ו–Irkut (יצרנית המטוסים הפרטית הגדולה ברוסיה).

אורביט פועלת בשווקים צומחים, בעיקר שוק התעופה האזרחית, ו–74% ממכירותיה הן לייצוא. עם זאת, אורביט סבלה מניהול כושל, שמנע ממנה לממש את הפוטנציאל העסקי שגלום בטכנולוגיה שפיתחה, דירדר את שווייה, וגרם לכך שהחברה הציגה הפסד מצטבר של 5 מיליון דולר במחזור של 221 מיליון דולר מ–2012. החברה גם סבלה מתחלופה מהירה של מנכ"לים, מקושי לשמר כוח אדם איכותי, סיבך אותה במשבר נזילות, לפחות פעם אחת בעשור האחרון, וגרם לה שלא לעמוד באמות המידה הפיננסיות שלהן התחייבה. פימי מעריכה כנראה שניהול שונה עשוי לגרום למפנה מהיר יחסית בתוצאותיה הכספיות ולעלייה חדה בשווייה.

אורביט, שמעסיקה 170 עובדים בנתניה, פעילה בשלושה תחומים. תחום אחד הוא מערכות ניהול תקשורת בכלי טיס, שבו החברה מפתחת ומספקת פתרונות לניהול כלל מערכות הקשר בכלי טיס. מערכות החברה מותקנות באלפי כלי טיס צבאיים מהמתקדמים בעולם, ובאחרונה החברה החלה להיכנס אף לשוק מטוסי הנוסעים המסחריים. תחום זה, ובעיקר אוריון (Orion), שהיא מערכת תקשורת פנים למטוסים שמאחדת את רשתות תקשורת הפנים במטוס והתקשורת החיצונית של צוות האוויר, נמכרה לבואינג ול–Irkut עבור מטוס הנוסעים החדש MC-21. פימי עשויה להסתייע בחברת גילת לצורך פיתוח עסקיה של אורביט בתחום זה.

זאב שטיין

גילת חתמה בפברואר 2016 על הסכם עם חברת Gogo, שמספקת פתרונות פס רחב ובידור אלחוטי לענף התעופה, כך שקשריה של גילת עם Gogo עשויים לקדם את שיווק מערכת אוריון בתעופה האזרחית.

תחום הפעילות השני הוא פיתוח ושיווק מערכות תקשורת לוויינית. מערכות התקשורת הלוויינית המתקדמות של החברה מוטמעות ב–20 ציים ובאלפי כלי שיט וכלי טיס — הן בשוק האזרחי והן בשוק הממשלתי־צבאי. אורביט משמשת בתחום זה קבלן משנה עבור חברת גילת, שגם היא בשליטת פימי, ועוסקת בפיתוח מערכות תקשורת לוויינית למטוסים, רכבות ואוניות.

תחום הפעילות השלישי הוא פיתוח, שיווק ומתן שירותים במערכות עקיבה וטלמטריה, שמאפשרות העברת נתונים בזמן אמת מאוביקטים מוטסים באוויר או בחלל לפלטפורמות ניידות או נייחות אחרות. המערכות משמשות, בין היתר, לניסויי טילים ולטיסות מבחן בשוק הממשלתי־צבאי, ובאחרונה גם ליישומים של תצפיות מהחלל לצורך צילומים ביטחוניים ואזרחיים, כמו איתור שינויים סביבתיים, ולמזג אוויר. תחום זה קטן יחסית, אך אורביט נחשבת חברה מובילה בו עבור לקוחות, כמו נאסא, אלביט מערכות, לוקהיד מרטין, תאלס ואימג'סט.

אורביט היתה על הכוונת של קרנות השקעה פרטיות, כמו פימי ופורטיסימו, כבר כמה שנים. ואולם שטיין התעקש לקבל עבורה מחיר שהיה גבוה משמעותית משווי השוק שלה. ההתעקשות נבעה מהתסכול האישי שלו על כך שחמו, יוסי אביב, גרף 72 מיליון שקל כשמכר 33% ממניות החברה בינואר 2011 במחיר של 26 שקל למניה — שגבוה ב–130% מהמחיר הממוצע של המניה מאז, וגבוה ב–425% ממחיר המניה בפתיחת המסחר אתמול. נראה שהקשיים הפיננסיים של החברה, הצורך של החברה בהנפקת זכויות בתחילת השנה, וההבנה של דירקטוריון החברה שההתנהלות הנוכחית חושפת את חבריו לתביעות משפטיות — הובילו את שטיין לוותר על דרישותיו המופרזות ולתקשר עם המציאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker