למה הסינים חוזרים ונכשלים ברכישה של חברות פיננסים ישראליות

מיטב דש דיווח אתמול על ביטול העסקה לרכישתו בידי קרן ההשקעות XIO - והצטרף לשורת ניסיונות כושלים של גורמים סיניים להשתלט על גופים בישראל ■ ניסיונות הרכישה התחילו כבר באוגוסט 2016 לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל, אז בית ההשקעות נסחר ב-860 מיליון שקל

אסא ששון
שי ג'ינפינג
שי ג'ינפינגצילום: Petr David Josek / AP

בית ההשקעות מיטב דש , שבשליטת צבי סטפק ואלי ברקת, דיווח אתמול על ביטול העסקה לרכישתו על ידי קרן ההשקעות XIO לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל. בתגובה ירדה מניית מיטב דש ב–0.5%, והיא משקפת שווי של 900 מיליון שקל לבית ההשקעות — דבר הממחיש כי השוק לא הופתע מביטול העסקה.

הסיבה לביטול היתה שהקרן לא הגישה את הבקשות הנדרשות לקבלת היתר שליטה לרשות שוק ההון. הביטול נקבע לאחר שבית ההשקעות העניק ל–XIO ארכה של 75 יום כדי להגיש את הבקשות לאישור השליטה. הקרן אף פעלה להקים קרן ייעודית עבור העסקה, כך שתאגיד השליטה הסופי בחברה יורכב מבעלי מניות בלתי תלויים — אחד מהם לפחות בעל מניות ישראלי שימונה ליו"ר דירקטוריון לאחר השלמת העסקה. מי שנבחר לתפקיד הוא אהרון פוגל.

מקורות המקורבים לעסקה מסרו כי "הקרן היתה מוכנה להגשת הבקשה והציגה למיטב דש את המסמכים ואת המבנה החדש שלהבנתה עומד בכל הקריטריונים הנדרשים. דירקטוריון החברה החליט שזה לא מספק אותו וכרגע העסקה מבוטלת. שני הצדדים עבדו בשבועות האחרונים באופן מאומץ, אך לא הצליחו להגיע להסכמות הסופיות".

המגעים לרכישת מיטב דש על ידי קרן XIO לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל החלו באמצע אוגוסט 2016, אז נסחר בית ההשקעות בבורסה לפי שווי של 860 מיליון שקל. העסקה של XIO העניקה לו שווי שגבוה ב–60% משוויו בבורסה. שווי זה ייצג מכפיל של 7 על הרווח התזרימי תפעולי (EBITDA). מדובר במכפיל גבוה ביחס לגופים פיננסיים בשוק המקומי, אך מכפיל ממוצע ביחס לעסקות של מכירת גופים פיננסיים בעולם. בתגובה להודעה התחילה מניית מיטב דש במסע למעלה. בתחילת דצמבר 2016 דיווח מיטב דש כי חתם על העסקה עם XIO. ההודעה נתנה למניית בית ההשקעות דחיפה נוספת למעלה.

בסוף מארס 2017 התברר כי המיליארדר הסיני, שיה צ'יקון, שהונו מוערך ביותר מ–2 מיליארד דולר, הגיש תביעת ענק בסכום של 940 מיליון דולר כנגד הקרן. צ'יקון ציין בתביעה כי הכסף שהשקיע סייע לקרן לממן את שתי רכישותיה הראשונות, וכי בכירי הקרן קשרו קשר להונות אותו ולגזול את כספו. הקרן מצדה טענה בתגובה ל"וול סטריט ג'ורנל" כי צ'יקון מעולם לא השקיע כסף כלשהו בקרן. מנכ"ל XIO, ג'וזף פצ'יני, כתב באי־מייל תגובה ל"וול סטריט ג'ורנל" כי "צ'יקון אינו משקיע ב–XIO, ומעולם לא היה", והכחיש את טענות המיליארדר הסיני. לדברי פצ'יני, משקיעים אחרים, ולא צ'יקון, היו אלו שהשקיעו בקרן 3.2 מיליארד דולר ב–2014. הדבר הוביל לחשש של מנהלי הקרן כי סלינגר לא תאשר להם לרכוש את בית ההשקעות.

ואולם התברר כי הקרן לא טרחה להגיש את הבקשות לקבלת היתר שליטה. במיטב דש ביקרו את התנהלות הקרן ודרשו לבטל את העסקה. לאחר דיונים הוחלט על מתן הארכה לקרן, כדי שיוגשו המסמכים הדרושים.

בהסכם התחייבה מיטב דש לשלם לקונים קנס של כ–60 מיליון שקל אם תיסוג מהעסקה. לעומת זאת על הקרן לא יחול קנס אם היא תיסוג מהעסקה. מהלך זה מעניק לקרן יתרון על פני מיטב דש. כך נוצר מצב שבו הקרן גררה רגליים, שהובילו בסופו של דבר לביטול העסקה, ומי שעשויה לשלם קנס תהיה מיטב דש. בדרך כלל מקובל כי אם הרוכש ביטל את העסקה שלא בצדק הוא משלם קנס.

לא מצליחים לסגור עסקה

סיני? לא מאשרת

אין זו הפעם הראשונה בה ניסיון רכישת חברה פיננסית על ידי גופים סיניים או גופים שחלק הארי מההשקעות בקרן הן סיניות (כמו במקרה של קרן XIO שהיא בריטית, אך 40% מנכסיה מקורם בסין) לא יוצאת לפועל. מלבד בית ההשקעות מיטב דש נמצאות כיום על המדף גם חברות הביטוח הפניקס שבשליטת יצחק תשובה, וכלל ביטוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין.

כך, במצעד המתעניינים העיקריים בפניקס ניתן למצוא את ג'רלד קושנר, חברת פוסון הסינית, חברת הביטוח האמריקאית Trust Am ויאנגו הסינית. אף עסקה לא יצא לפועל.

במצעד המתעניינים העיקריים בכלל ביטוח ניתן למצוא את קבוצת טיינאן לי הסינית, קבוצת שנחאי גונגבאו סיזנס קונסלטינג הסינית שיוצגה על ידי הראל לוקר, קבוצת מקרולינק הסינית, מתיו בורנפן ובן אשכנזי. גם במקרה זה אף עסקה לא יצאה לפועל.

"יש גזענות כלפי החברות הסיניות", תקף גילעד אלטשולר, מייסד ומנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות אלטשולר שחם, את הרגולטורים הישראלים. אלטשולר אמר את הדברים בכנס שוק ההון 2017 של כלכליסט. הוא הוסיף כי "היה פה בעבר גוף שנשלט על ידי חברה אמריקאית, שאחד מראשיה הואשם בארה"ב בפלילים ואף אחד לא אמר על זה כלום. למה בודקים את הסינים בפינצטה ואת החברות האמריקאיות לא בודקים ככה?" הכוונה היא לקרן מרקסטון שבעליה, אליוט ברודי, הואשם בפלילים בארה"ב. ואולם, מתוך ארבע החברות העיקריות שהתעניינו בפניקס רק שתיים הן סיניות ומתוך שש החברות שהתעניינו בכלל ביטוח — שלוש הן סיניות.

גואו גואנגצ'אנג
גואו גואנגצ'אנגצילום: אי־אף־פי

"אין הפרדה בין חוק, פוליטיקה ועסקים"

החשש של סלינגר מפני שליטה סינית בכספי הפנסיה הישראלים התחילה בדצמבר 2015. אז התברר כי יו"ר פוסון, גואו גואנגצ'אנג, נעלם לארבעה ימים. זה קרה בתזמון גרוע לפוסון, מכיוון שסלינגר כבר עמדה לחתום על אישור השליטה בפניקס לפוסון.

"ההחלטה על תוצאות חקירתו במשטרה של של יו"ר חברת פוסון, גואו גואנגצ'אנג, תתקבל בעוד זמן רב; חצי שנה, שנתיים ואולי שלוש. ייתכן שייצא נקי וייתכן שיואשם. הכל תלוי במאבקים בין מוקדי הכוח במשטר הסיני, שאליהם הוא נקלע" – כך סיפר לנו בעבר ג', איש עסקים ישראלי הפועל בסין.

נזכיר כי גואו עומד בראש חברת השקעות בשווי 13 מיליארד דולר. ג' מסביר את הקשרים בין החברות העסקיות הסיניות לשילטון. "המקרה שלו כנראה אינו מקרה פשוט של שוחד, ואפילו לא של פעילות בלתי־חוקית בשוק המניות, אלא קשור למכלול רחב יותר של מאבקי כוח פוליטיים בתוך הפוליטביורו הסיני, וצפוי להתרחב לדמויות בכירות נוספות", הוא אומר. בסין מתארים חקירות מעין אלה במונח "לצוד את הזבובים", כלומר, לטהר את השחיתות בדרגות הנמוכות יותר של ההיררכיה העסקית והשלטונית. מטרת החוקרים היא לטפס כלפי מעלה במעגלי הכוח ולבסוף "לצוד את הנמר", כלומר, לפגוע באיש החזק בצד היריב מבחינה פוליטית. "אין שם הפרדה בין פוליטיקה, עסקים וחוק", הוא אומר.

בין שני הצדדים הנאבקים בסין — גואו משתייך לאופוזיציה. "הכוח המרכזי בסין הוא של הנשיא המכהן, שי ג'ינפינג, ומעגל מקורביו, 3G — הדור השלישי של מייסדי המהפכה הקומוניסטית", מספר ג'. "גואו, לעומת זאת, מקורב לליגת הקומוניסטים הצעירים שהדמות המובילה בה היא הנשיא לשעבר של סין הו ג'ינטאו , הנשען על תמיכת הנשיא שלפניו ג'יאן זמין. בתחילה קיבל גואו תמיכה מראש העיר שנחאי, צ'ן ליאנגיו (Chen Liangyu), אבל ב–2006 צ'ן נעצר וגואו הצליח להתרחק ממנו ומצא תמיכה בחוגי 'הליגה'".

חברים חשובים בליגת הקומוניסטים הצעירים הם לינג ג'יהחואה (Ling Jihua) ואשתו גו ליפינג (Gu Liping). "לינג שימש במשך שנים היועץ הפוליטי של הנשיא הו ג'ינטאו, ונעצר יחד עם אשתו בדצמבר 2014 בחשד לשחיתות", מוסיף ג'. "אשתו הקימה וניהלה את ארגון צעירי סין לעסקים (YCB), שבו גואו משמש סגן יו"ר. הערכות הן כי קבוצת צעירי סין לעסקים, שלה 64 סניפים, משמשת פלטפורמה לגיוס כסף והשפעה פוליטית לחברי ליגת הקומוניסטים הצעירים.

"בני הזוג לינג מצאו עצמם מעורבים בפרשייה קשה ב–2012 — בנם בן ה–23 נהרג בתאונת דרכים, בעת שנהג במכונית פרארי שחורה בלוויית שתי נשים. חברו של לינג, ז'ו יונקאנג (Zhou Yongkang), השתמש בקשריו הפוליטיים כדי לנסות להשתיק את המקרה. אבל בציבור התעורר גל של תרעומת ועלתה השאלה כיצד למנהיגים יש כסף לפרארי. המקרה הפך לסמל של שחיתות. גואו, חבר פוליביורו לשעבר, הוא הבכיר ביותר בסין שנעצר עד כה בחשד לשחיתות. אחיו הצעיר של לינג נמלט לארה"ב ומבוקש על ידי הרשויות הסיניות, בעוד לינג הבכור נאשם בהעברת סודות מדינה לאחיו".

גואו אף מקורב למה שמכונה חבורת שיזיאנג — הפרובינציה הגובלת בשנחאי, שממנה הוא קיבל מימון פיננסי, מוסיף ג'. "נטען כי קבוצה זו מפעילה בנק צללים", אמר. כמו כן, גואו מקורב לג'ק מא יו"ר עליבאבא, ומחזיק בנתח ממניות החברה.

לדברי ג', "ההערכה היא שגואו שוחרר מכיוון שאינו המטרה העיקרית של החקירה, אך גם מכיוון שיש לו קשרים בצד הנכון של המפה הפוליטית. בוודאי יחליטו מה לעשות בו רק אחרי שיקבעו את הנרטיב לגבי האישים המרכזיים יותר ממנו. הוא פשוט טיפס הרבה יותר מדי גבוה ללא בסיס פוליטי מספיק יציב, ולכן ניתן להשתמש בו בחקירה".

עכשיו חשבו אם תרצו שכספי הפנסיה שלנו יהיו תחת שליטתם של אנשי עסקים סינים שאינם מפרידים בין פוליטיקה, עסקים וחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker