באקויטל נערכים ליישום חוק הריכוזיות: נפטא תחלק לראשונה דיווידנד של כ-300 מיליון שקל

מקור הרווחים הוא מאגר תמר, בו מחזיקה נפטא באמצעות החברה הבת ישראמקו ■ ההערכות הן שחלוקת הרווחים היא צעד לקראת יישומו של חוק הריכוזיות, המחייב את הפירמידה של אקויטל להתכנס למבנה של שתי שכבות

ערן אזרן
ערן סער
ערן סער

חברת האחזקות נפטא , הנמנית על פירמידת אקויטל שהשליטה בה מיוחסת בשוק ההון לקובי מימון, תחלק בפעם הראשונה בתולדותיה דיווידנד של כ-300 מיליון שקל, 3.06 שקלים לכל בעל מניה. מקור הדיווידנד הוא רווחים ממאגר תמר, שבו מחזיקה נפטא באמצעות שותפות ישראמקו . לאחר החלוקה, יתרת הרווחים של נפטא הניתנים לחלוקה תעמוד על 169 מיליון שקל. החלוקה הינה משמעותית ומהווה כ-13% משוויה של נפטא.

לפני כארבעה חודשים דיווחה ישראמקו על מדיניות חלוקת רווחים אגרסיבית, במסגרתה היא עשויה לחלק לבעלי היחידות כ-5 מיליארד שקל ב-2019-2017. המשמעות היא כי נפטא עשויה לקבל דיווידנדים בסכום של כ-900 מיליון שקל עד מיליארד שקל. חלוקת הדיווידנד נעשית לאחר שישראמקו השלימה שינוי מבני משמעותי, במסגרתו השותפויות חנ"ל-ים המלח ונפטא מוזגו לתוכה. עם השלמת המהלך, נפטא מחזיקה בכ-18.5% מישראמקו. למרות חלוקת הדיווידנד, נפטא ככל הנראה אינה מתכוונת להודיע באופן רשמי על שינוי במדיניות חלוקת הדיווידנד.

נפטא – שנסחרת לפי שווי של כ-2.3 מיליארד שקל - עוסקת בתחום הגז והנפט בישראל ובארה"ב ובתחומי הנדל"ן והמלונאות. בבעלות החברה שלושה בתי מלון בגרמניה וכפר נופש בישראל, אותם היא מפעילה; וכן מבנים וקרקעות באירופה, בהם היא מתכננת להקים שלושה בתי מלון. החברה אף שולטת (58.6%) בישראמקו אינק, חברה ציבורית הנסחרת בארה"ב, שמקבלת תמלוגים משותפות ישראמקו הישראלית ומחזיקה בכ-1,300 בארות נפט וגז מפיקות בארה"ב.

נפטא מנוהלת על ידי ערן סער (שהוא גם מנכ"ל ישראמקו), והיא כוללת את הדירקטורים חיים צוף (יו"ר), מקורבו של מקורבו של קובי מימון, רחל תורג'מן ושמואל מסנברג (דח"צים), בעז סימונס ואיצ'ה יחזקאל. החברה היא חלק מפירמידה בורסאית: בראש הפירמידה נמצאת אקויטל, ב"קומה" השנייה יואל , ובקומה השלישית נפטא, לצד החברה האחות נצבא-איירפורט סיטי, העוסקת בנדל"ן. בתחתית הפירמידה נמצאת שותפות ישראמקו הישראלית – שאינה נחשבת במניין הקומות בשל היותה שותפות מוגבלת.

ההערכות הן כי ההחלטה של נפטא לחלק דיווידנד קשורה ל"חוק הריכוזיות", שעל יישמו עומלים בקבוצת אקויטל. החוק מחייב את הפירמידה להתכווץ למבנה של שתי "קומות" עד לסוף 2019. ההערכות הן כי ביצוע מהלכים פיננסיים בחברות שבראש הפירמידה (למשל פרסום הצעת רכש למניות הציבור באקויטל), מחייב נזילות גבוהה – ומשכך בקבוצה החלו להעביר נזילות מה"קומות" התחתונות לאלו העליונות.

בעבר כבר ניסתה קבוצת אקויטל לקדם מהלך אחר על מנת שתוכל להתיישר עם דרישות החוק. בחברה התכוונו לבצע מחיקה של החברה מהמסחר בתל אביב, ולרשום אותה למסחר בבורסת ניו יורק. זאת, מאחר שהמגבלות של חוק הריכוזיות אינן חלות על חברות זרות. אולם, הגופים המוסדיים המחזיקים במניות המיעוט באקויטל התנגדו למהלך – מה שעשוי היה להקשות על הקבוצה להוציאו אל הפועל, ובחברה חזרו בהם מההצעה.

ככל שכלל הרווחים של נפטא ויואל יחלוקו ב-2017-2019 – אקויטל עשויה לקבל סכום מצטבר של 225 מיליון שקל (בשרשור). פרט לדיווידנד העקיף דרך נפטא, אקויטל מחזיקה באופן ישיר בכ-3.8% ממניות ישראמקו. כלומר, הקומה העליונה בפירמידה עשויה לקבל במישרין סכום נוסף של כ-200 מיליון שקל.

כיום, אקויטל נסחרת לפי שווי שוק של כ-1.4 מיליארד שקל. בעלי השליטה מחזיקים בכ-53% ממניותיה, בעוד יתרת המניות, בשווי של כ-650 מיליון שקל, מוחזקת בידי הגופים המוסדיים והציבור. נכון לסוף הרבעון הראשון של 2017, בקופת אקויטל היו מזומנים ושווי מזומנים (סולו) בסכום זניח של כ-11 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker