בוטלה העסקה לרכישת בית ההשקעות מיטב דש

הרוכשת המיועדת - קרן XOI - לא הגישה לרגולטור את הבקשות לקבלת היתר השליטה בבית ההשקעות כנדרש

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
צבי סטפק ואלי ברקת
צבי סטפק ואלי ברקתצילום: אייל טואג

בית ההשקעות מיטב דש - שבשליטת צבי סטפק ואלי ברקת - דיווח הבוקר לבורסה כי העסקה לרכישת בית ההשקעות על ידי קרן ההשקעות XIO מבוטלת. זאת לאחר שהקרן לא הגישה את הבקשות לקבלת היתר השליטה בבית ההשקעות לרגולטור כנידרש.

הביטול מגיע לאחר שבית ההשקעות מיטב דש העניק לקרן ההשקעות XIO ארכה של 75 יום, על מנת להגיש את הבקשות לקבלת אישור שליטה מהמפקחת על שוק ההון, דורית סלינגר.

ומי הקרן הטובה והגרועה של בתי ההשקעות ב-2017? לחצו כאן לעמוד שמציג את כל המספרים

הקרן אף פעלה להקים קרן ייעודית לצורך העסקה, כך שתאגיד השליטה הסופי בחברה יורכב מבעלי מניות בלתי תלויים, אחד מהם לפחות בעל מניות ישראלי שימונה ליו"ר דירקטוריון החברה לאחר השלמת העסקה. מי שנבחר לתפקיד הוא אהרון פוגל.

המגעים לגיבוש העסקה לרכישת מיטב דש על ידי קרן XIO - לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל - החלו באמצע אוגוסט 2016, אז נסחר בית ההשקעות בבורסה לפי שווי של 860 מיליון שקל. העסקה של XIO העניקה לו שווי הגבוה ב-60% משוויו בבורסה. שווי זה ייצג מכפיל של 7 על הרווח התזרימי תפעולי (EBITDA). מדובר במכפיל גבוה ביחס לגופים פיננסיים בשוק המקומי, אך מכפיל ממוצע ביחס לעסקות של מכירת גופים פיננסיים בעולם. בתגובה להודעה החלה מניית מיטב דש במסע מעלה. בתחילת דצמבר 2016 דיווח מיטב דש כי חתם על העסקה עם XIO. ההודעה נתנה למניית בית ההשקעות עוד דחיפה כלפי מעלה.

אולם בסוף מארס 2017 התברר כי המיליארדר הסיני, שיה צ'יקון, שהונו מוערך ביותר מ–2 מיליארד דולר, הגיש תביעת ענק בסכום של 940 מיליון דולר כנגד הקרן. צ'יקון ציין בתביעה כי הכסף שהשקיע סייע לקרן לממן את שתי רכישותיה הראשונות, וכי בכירי הקרן קשרו קשר להונות אותו ולגזול ממנו את כספו. הקרן מצדה טענה בתגובה ל"וול סטריט ג'ורנל" כי צ'יקון מעולם לא השקיע כסף כלשהו בקרן. מנכ"ל XIO, ג'וזף פצ'יני, כתב באי־מייל תגובה ל"וול סטריט ג'ורנל" כי "צ'יקון אינו משקיע ב–XIO, ומעולם לא היה", והכחיש את טענות המיליארדר הסיני. לדברי פצ'יני, משקיעים אחרים, ולא צ'יקון, היו אלו שהשקיעו בקרן 3.2 מיליארד דולר ב-2014.

גורמים בסביבת XIO - המקורבים לעסקה - מסרו כי: "הקרן היתה מוכנה להגשת הבקשה והציגה למיטב דש את המסמכים ואת המבנה החדש שלהבנתה עומד בכל הקריטריונים הנדרשים. דירקטוריון החברה החליט כי זה לא מספק אותו וכרגע העסקה מבוטלת. שני הצדדים עשו בשבועות האחרונים עבודה מאומצת מאוד ופשוט לא הצליחו להגיע להסכמות הסופיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker