עודד שריג עוזר לשלמה אליהו לגייס 1.2 מיליארד שקל

שריג, שהיה יו"ר מגדל אחזקות למרות מחאות הממונה על הביטוח, התנתק מהקבוצה לפני שנתיים - אך חזר כדי לסייע לאליהו כיועץ ומקורב בגיוס חוב פרטי מהמוסדיים ■ הגיוס אמור לחלץ את אליהו ממצוקת הנזילות שבה הוא נמצא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהו
שלמה אליהוצילום: מיכל פתאל

לאחר שפרש בסוף 2015 מתפקיד יו"ר הדירקטוריון של מגדל אחזקות, פרופ' עודד שריג חוזר לשתף פעולה עם איש עסקים שלמה אליהו, בעל שליטה בקבוצת אליהו ובחברת הביטוח מגדל . שריג, שכיום אינו נושא משרה בקבוצת אליהו, משמש יועץ פיננסי של שלמה אליהו לקראת גיוס אג"ח פרטיות בהיקף של 1.2 מיליארד שקל שמתכננת אליהו אחזקות לבצע בתקופה הקרובה. שריג משתתף באופן פעיל בישיבות ההיערכות לגיוס, וכן מסייע לאליהו לקראת קבלת דירוג אשראי מחברות הדירוג מעלות ומידרוג.

האג"ח שקבוצת אליהו מתכננת לגייס לא ייסחרו בבורסה בתל אביב, אלא יירשמו בפלטפורמה פרטית של רצף מוסדיים. אם הגיוס, שמובילות פועלים אי.בי.אי חיתום ולאומי פרטנרס חתמים, יושלם בהצלחה, התמורה שתתקבל תשמש את אליהו לפירעון חובותיו האישיים לבנקים לאומי , הפועלים , דיסקונט ו מזרחי טפחות . היקף החובות דומה, על פי הערכות, לגובה הגיוס המתוכנן. ההערכות הן כי האג"ח שיגייס אליהו יהיו בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של חמש־שש שנים.

שריג שימש ממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר ב–2010–2013. במהלך כהונתנו אישר שריג לאליהו בסוף 2012 לרכוש את השליטה בקבוצת מגדל (68.5%) מג'נרלי האיטלקית תמורת 3.55 מיליארד שקל. שנה לאחר שסיים את תקופת הצינון ממשרד האוצר, סיכם שריג עם אליהו על מינויו למנכ"ל אליהו ביטוח, החברה האם של מגדל ביטוח. ואולם דורית סלינגר, שהחליפה את שריג בתפקיד המממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון התערבה ופסלה את המינוי. סלינגר נימקה את החלטתה בכך שהמינוי של שריג לתפקיד בכיר בקבוצת אליהו זמן קצר לאחר שהעניק לשלמה אליהו היתר שליטה במגדל — פוגע באמון הציבור. למרות התנגדותה, החל מספטמבר 2014 שריג הועסק באליהו ביטוח הפרטית כיועץ ליו"ר. בתחילת 2015 הוא מונה ליו"ר הדירקטוריון של מגדל אחזקות הציבורית — תפקיד שמילא פחות משנה.

יש מגדל מאחוריו

מתעקש לא למכור במחירים שמציעים לו

חובותיו הפרטיים של אליהו מרוכזים בחברות אליהו ביטוח והחברה האם שלה, אליהו אחזקות. אליהו ערב אישית לחלק ניכר מהחוב, והבנקים מחזיקים בשעבוד על נכסיו. מסך החובות, 300–400 מיליון שקל הם חוב ללאומי, ואילו היתר מפוזר בין הבנקים הפועלים, דיסקונט ומזרחי טפחות.

אליהו יעניק למשקיעים שירכשו את האג"ח הפרטיות שעבוד ראשון על נתח של 30% ממניות מגדל שאינן מניות גרעין השליטה, ושווי שוק שלהן מוערך בכ–1 מיליארד שקל. כמו כן הוא יעניק שעבוד שלילי על מלוא אחזקותיו במגדל, כלומר יוותר על יכולתו לשעבד את מגדל לנושים בלי הסכמתם של בעלי האג"ח שירכשו את החוב הפרטי.

הסיבה שבעטיה פונה אליהו לשוק ההון היא מצוקה תזרימית שאליה נקלע עקב חוסר יכולתו למשוך דיווידנדים מהנכסים המרכזיים שלו — חברת הביטוח מגדל, בנק אגוד (27.2%) וחברת הנדל"ן והמלונאות גן העיר (100%). אליהו אינו יכול לפרוע את תשלומי החוב לפי לוחות הסילוקין שנקבעו לו. בעקבות זאת הוא ניהל עם הבנקים מגעים לפרישת החובות.

שווי נכסיו של אליהו מוערך ב–3.4 מיליארד שקל — גבוה משמעותית מחובותיו לבנקים. ואולם הוא סבור שהשווי הכלכלי של הנכסים גבוה משמעותית משוויים הנוכחי, והוא מתעקש לא למכור אותם במחירים שמציעים לו. כך, הוא מתכוון להמתין עד שסלינגר תאשר למגדל לחזור לחלק דיווידנדים, מתוך הערכה ששווייה הכלכלי של מגדל גבוה משמעותית משווי השוק שלה כיום — 3.8 מיליארד שקל. זו היתה אחת הסיבות לכך שלפני כמה חודשים הוא סירב למכור במחיר שהוצע לו חבילה של מניות של מגדל בהיקף של 300 מיליון שקל.

שריג לא הגיב לידיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker