בנק הפועלים בוחן הקמת חברת חיתום או הגדלת האחזקות בהפועלים אי.בי.אי

בהפועלים בודקים אם פעילות החיתום תגדיל את רווחיות הבנק — שייפרד בקרוב מ–10% מהרווח השנתי שלו עם מכירת ישראכרט ■ חברת החיתום פועלים אי.בי.אי מוחזקת ב–20% על ידי פועלים שוקי הון — זרוע ההשקעות הריאליות והבנקאות להשקעות של בנק הפועלים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק פינטו
אריק פינטו

בנק הפועלים בוחן הקמה של חברת חיתום חדשה או הגדלה של האחזקות בחברת החיתום פועלים אי.בי.אי , שמוחזקת ב–20% על ידי פועלים שוקי הון — זרוע ההשקעות הריאליות והבנקאות להשקעות שבבעלות הבנק. בית ההשקעות אי.בי.אי מחזיק בכ–40% מפועלים אי.בי.אי — שמנייתה צנחה בשלושת הימים האחרונים ב–40% בעקבות ההתפתחויות האחרונות בחברה.

בתקופת ניהולו של בנק הפועלים על ידי ציון קינן, סוגיית החיתום נבחנה. בין השאר נעשה ניסיון לשכנע את הצוות הבכיר של לאומי פרטנרס לעבור לפועלים שוקי הון, אבל בסופו של דבר המגעים לא הבשילו לידי עסקה.

כעת הסוגיה שוב עלתה על הפרק ונמצאת על שולחנו של מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו. פינטו מקיים בימים אלה מפגשים בבנק ומחוצה לו, כדי להעמיק את הידע שלו על הנעשה בשוק ההון וכדי להשתכנע שהגדלת פעילות החיתום אכן תגדיל את ההכנסות והרווחיות של הבנק.

בנק לאומי מחזיק בבעלות מלאה בחברת לאומי פרטנרס חתמים, המנוהלת על ידי עופר גרינבאום ושי נבו, ושרווחיותה נמוכה במקצת מזאת של פועלים אי.בי.אי. בנק דיסקונט מחזיק ב–55% מדיסקונט קפיטל חיתום, ולכן נהנה רק ממחצית מרווחיה. מזרחי טפחות מחזיק כ–20% מרוסאריו קפיטל; הבינלאומי כ–20% מלידר הנפקות; ואגוד כ–15% מאפסילון חיתום — כך שהתרומה של חברות החיתום האלה לרווחי הבנקים נמוכה יחסית.

הגדלה אפשרית של פעילות החיתום נהפכת עבור הפועלים לאקטואלית יותר נוכח השינויים שחלים בימים אלה בפועלים אי.בי.אי חיתום. הכוונה בעיקר לפרידה מצמד היועצים הפיננסיים, רפי ליפא וגל עמית, שמובילים את התחום הרווחי של הנפקות האג"ח שמבצעות חברות נדל"ן אמריקאיות, וההודעה על התפטרותו אמש של המנכ"ל הוותיק, ארז גולדשמידט, שיחבור עוד שלושה חודשים לליפא ועמית, ויתמנה למנכ"ל ולשותף בחברת החיתום החדשה שהם מקימים.

הנפקות חוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות היו אחראיות ל–63% מהכנסות פועלים אי.בי.אי במחצית הראשונה של 2017 — מה שסייע לחברת החיתום לסיים את ינואר־יוני עם רווח גבוה של כ–26 מיליון שקל. במונחים שנתיים, זהו רווח של כ–50 מיליון שקל.

לדאבונו של הפועלים, מתוך רווח זה נהנה הבנק מכ–5 מיליון שקל בלבד — רווח זניח לעומת רווח נקי של כ–1.6 מיליארד שקל שרשם הבנק בינואר־יוני. יתרה מזאת, קיים סיכון לא מבוטל בכל הקשור למוניטין הכרוך בפעילות החיתום, שכן הסמל של בנק הפועלים מתנוסס על דו"חות פועלים אי.בי.אי.

גירושים כואבים מניית פועלים אי.בי. אי, בשקלים

מגבלת שכר הבכירים

מסע החיפושים של הבנקים אחר מקורות הכנסה חלופיים, ושל הפועלים בפרט, הוא אקטואלי מאוד. בנק הפועלים ייאלץ להיפרד בקרוב מהאחזקה בחברת כרטיסי האשראי ישראכרט (98.2%), שמניבה רווח שנתי של כ–300 מיליון שקל — כ–10% מהרווח השנתי של הבנק.

בבנק הפועלים מעריכים כי למרות מגבלות השכר שחלות על מנהלים במערכת הפיננסית, ברגע שתתקבל החלטה להקים חברת חיתום עצמאית, הבנק יצליח לגייס — ייתכן שבאמצעות הקצאת מניות — מנהלים מנוסים, שיובילו את החברה החדשה ויתרמו לגידול ברווחיותו הבנק. הפועלים, מצדו, יוכל לסייע לחברת החיתום בגיוס לקוחות לצורך הובלת עסקות חוב ומניות — בזכות קשריו הענפים עם לקוחות עסקיים רבים בישראל ובארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker