שיכון ובינוי בהצעת רכש לאיי.די.או גרופ - במחיר הנמוך ב-17% מהשווי הנכסי

שיכון ובינוי מעוניינת לרכוש 10% ממניות איי.די.או גרופ כך שאחזקתה תגדל ל-50% והיא תוכל לאחד אותה למאזנה ■ החברה צופה שהשלמת העסקה תניב רווח הון של 380-300 מיליון שקל

יורם גביזון
שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: ניר קידר
יורם גביזון

חברת שיכון ובינוי - שבשליטת שרי אריסון - תפנה בהצעת רכש מיוחדת לבעלי המניות של החברה הבת (40.15%) איי.די.או גרופ ותציע לרכוש מהם 2.7 מיליון מניות שהן 10% מהונה של החברה הבת. התמורה שתוצע היא 56 שקל למניה, ובחישוב כולל - 151 מיליון שקל. מחיר הצעת הרכש גבוה ב-7% ממחירה של מניית איי.די.או גרופ בפתיחת המסחר הבוקר, אולם נמוך ב-17% מהשווי הנכסי הנקי למניה של החברה, על פי הערכה שפירסמה החברה עצמה הבוקר (א') במסגרת בצגת הדו"חות הכספיים שלה לרבעון השני של השנה.

איי.די.או.גרופ היא חברה שהנכס הכמעט יחיד שלה הוא אחזקתה ב-38.2% ממניות חברת איי.די.או פרופרטיס - הנסחרת בבורסה בגרמניה ושוויה 1.56 מיליארד שקל. ההון החוזר של איי.די.או גרופ הוא 304 מיליון שקל ויתרת החוב שלה לבעלי איגרות החוב הוא מיליארד שקל.

שיכון ובינוי מדגישה שמימוש הצעת הרכש מותנה בהיענות מינימלית של בעלי 6% מהונה של איי.די.או גרופ. זאת, ככל הנראה, משום שעל פי חוק החברות בעקבות הגדלת אחזקתה ליותר מ-45% מהון המניות המונפק, תוכל להגדיל את אחזקתה בחברה הבת באמצעות רכישת מניות בבורסה ולא תידרש לבצע הצעת רכש מיוחדת.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

שיכון ובינוי מציינת שבמידה שהצעת הרכש תענה בחיוב, היא תשלוט באיי.די.או גרופ ותאחד את תוצאותיה הכספיות של החברה לדו"חותיה הכספיים. בעקבות המעבר לשליטה באיי.די.או גרופ צופה שיכון ובינוי שתרשום רווח הון של 380-300 שקל, וזאת על פי כללי החשבונאות הבינלאומית החדשה (IFRS), שקובעים כי כאשר חברה מגדילה את אחזקתה בחברה מוחזקת והופכת לבעלת השליטה בה, מתקיים מימוש רעיוני של אחזקתה הקיימת. כלומר, החברה האם מוכרת לכאורה את אחזקתה הקיימת בחברה המוחזקת (40.15% במקרה של שיכון ובינוי ואיי.די.או גרופ) לפי מחיר הצעת הרכש, ורוכשת מחדש 50.15% ממניות החברה הבת לפי אותו מחיר. רווח ההון נוצר מהפער שבין השווי של 40.15% ממניות איי.די.או גרופ על פי מחיר הצעת הרכש, לבין שוויין של מניות אלו במאזנה של שיכון ובינוי לפני ביצוע העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ