שלמה אליהו מגלגל חובות: רוצה לגייס 1.2 מיליארד שקל - כדי להחזיר כסף לבנקים

אליהו יציע שעבוד ראשון על נתח ממניות מגדל ושעבוד שלילי על כל אחזקותיו במגדל בשל חוסר יכולת למשוך דיווידנדים ■ אליהו לא מצליח לעמוד בתשלומים לבנקים - וערב באופן אישי לחלק ניכר מהחוב ■ הוא מקווה כי גיוס חוב ארוך יאפשר לו לממש נכסים במחיר גבוה, וכי עד אז מגדל תחזור לחלק דיווידנדים

שלמה אליהו
שלמה אליהוצילום: אייל טואג

איש העסקים שלמה אליהו נערך לקראת גיוס פרטי באמצעות אג"ח בשוק ההון בהיקף של כ–1.2 מיליארד שקל. האג"ח שקבוצת אליהו מתכננת לגייס לא ייסחרו בבורסה בתל אביב, אלא יירשמו בפלטפורמה פרטית של רצף מוסדיים, בדומה לגיוסי חוב פרטיים שביצעו בשנים האחרונות ביטוח ישיר השקעות פיננסיות, שבשליטת מוקי ודורון שניידמן, אריסון אחזקות של שרי אריסון וחברות נוספות.

אם הגיוס יושלם בהצלחה, התמורה שתתקבל תשמש את אליהו לפירעון חובותיו האישיים ל לאומי , הפועלים , דיסקונט ו מזרחי טפחות . היקף חובותיו מוערך בהיקף דומה לגובה הגיוס המתוכנן, שאותו בוחן אליהו תקופה יחסית ארוכה. את גיוס האג"ח של אליהו מובילות פועלים אי.בי.אי חיתום ולאומי פרטנרס חתמים.

בימים אלה הצדדים המעורבים מגבשים את תנאי העסקה הסופיים כמו תנאי שטר נאמנות, שעבודים שיינתנו כנגד החוב ועוד. לפי הערכות, אליהו יעניק למשקיעים שירכשו את האג"ח שעבוד ראשון על נתח ממגדל בשיעור של 20%–30% במניות שאינן מניות גרעין שליטה ושווי השוק שלהן מוערך בכמיליארד שקל. בנוסף, הוא יעניק שעבוד שלילי על מלוא אחזקותיו במגדל (68.46%), כלומר חוסר יכולת לשעבד את מגדל לנושים אחרים מבלי הסכמתם של בעלי האג"ח שירכשו את החוב הפרטי. במקביל, נערכות שיחות עם חברות הדירוג לצורך קבלת דירוג אשראי לקראת העסקה. זאת בזמן שחלק מהבנקים מעודכנים בתוכניותיו של אליהו — וסביר להניח שהם לא יתנגדו למהלך זה.

אליהו, שהיה בעבר בעל המניות הפרטי הגדול בלאומי ועדיין נמנה עם בעלי שליטה בבנק אגוד, היה רגיל לאורך השנים ליטול אשראי לצורך עסקיו בעיקר מהבנקים שהעניקו לו יחס נדיב, בזמן שהם נהנו מרווחים נאים בגין העסקים איתו.

כמה שווה שלמה אליהו? אחזקות עיקריות

ואולם בשנה האחרונה השתנו הדברים, ובשל מצוקה תזרימית שאליה נקלע אליהו בגלל חוסר יכולת למשוך דיווידנדים מהנכסים המרכזיים המוחזקים על ידיו — חברת הביטוח מגדל (68.46%), בנק אגוד (27.2%) וחברת הנדל"ן והמלונאות גן העיר (100%) — הוא אינו יכול לפרוע את תשלומי החוב שלו לפי לוחות סילוקין שנקבעו לו.

בעקבות זאת, ניהל אליהו מגעים עם הבנקים לפריסת חובותיו. מאחר ששווי נכסיו מוערך ב–3.4 מיליארד שקל וגבוה משמעותית מגובה חובותיו — הבנקים גילו כלפיו סבלנות והוא הצליח בשנה האחרונה לבצע תשלומים באמצעות תמורות שהתקבלו מהפחתת הון בחברה הבת מגדל שוקי הון, ממכירה של נתח קטן ממניות מגדל, וכן מדיווידנד שמשך ממגדל.

לא תחת לחץ

עם זאת, הבנקים, שבשנים האחרונות צימצמו את חשיפתם לאשראי עסקי גדול, מעוניינים כי אליהו יממש נכסים בהיקפים משמעותיים כדי להקטין את חובותיו.

אליהו — שסבור שהשווי הכלכלי של נכסיו גבוה משמעותית משוויים הנוכחי — מתעקש שלא למכור אותם במחירים המוצעים לו אלא לבצע את המימושים כשאינו תחת לחץ. בנוסף, הוא מעוניין להמתין עד שהממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, תאשר למגדל לחזור ולחלק דיווידנדים, מכיוון שהוא סבור ששווייה הכלכלי של מגדל גבוה משווי השוק שלה, שהוא כ–3.8 מיליארד שקל. זו היתה אחת הסיבות לכך שאליהו סירב למכור לפני כמה חודשים חבילה של מניות מגדל בכ–300 מיליון שקל במחיר שהוצע לו.

בעקבות זאת, אליהו מתכנן לבצע גיוס פרטי באמצעות אג"ח לתקופה יחסית ארוכה, ובכך להרוויח זמן לצורך מימושים במחירים אופטימליים. בנוסף, הוא מעוניין להרוויח זמן עד שיחזרו לזרום הדיווידנדים ממגדל. חובותיו הפרטיים של אליהו מרוכזים בחברות הפרטיות אליהו ביטוח והחברה האם שלה, אליהו אחזקות. אליהו ערב אישית לחלק ניכר מהחוב, והבנקים מחזיקים בשעבוד על נכסיו.

כ–400 מיליון שקל מסך החובות של אליהו הם ללאומי. היתר מפוזרים בין הפועלים, דיסקונט ומזרחי טפחות. לאומי מחזיק בבטוחות של יותר מפי שניים מגובה החוב. בין השאר, לאומי מחזיק בשעבוד על מניות חברת הביטוח מגדל שבידי אליהו, שאינן חלק מגרעין שליטה (כ–30%), וכן בשעבוד שלילי על כל מגדל. בשל כך, אליהו אינו יכול לשעבד את מניות מגדל לבנקים אחרים.

שווי השוק של אחזקותיו של אליהו במגדל הוא כ–2.6 מיליארד שקל. מגדל, כאמור, מנועה מלחלק דיווידנד עקב דרישות עמידה בהון שהטילה סלינגר. בנק אגוד לא מחלק דיווידנדים כבר כשבע שנים. שווי השוק של אחזקותיו באגוד הוא כ–365 מיליון שקל, ובשל השליטה במגדל אליהו מחויב למכור את אגוד עד אוקטובר הקרוב. זאת, לאחר שכבר קיבל כמה הארכות מנגידת בנק ישראל קרנית פלוג — לשם השלמת המכירה.

אליהו מקווה לקבל עבור אחזקתו באגוד סכום גבוה יותר של כ–400 מיליון שקל — אם תושלם העסקה הנרקמת בימים אלה למיזוגו של אגוד לתוך מזרחי טפחות. אם עסקה זו תרקום עור וגידים היא תתבצע באמצעות החלפת מניות, כך שבעלי מניות באגוד יקבלו מניות במזרחי טפחות — במחיר שיהיה כ–60% מהונו העצמי של אגוד, שנכון לסוף יוני 2017 היה כ–2.45 מיליארד שקל. עם זאת, בשלב זה אין ודאות כי העסקה עם מזרחי טפחות אכן תצא אל הפועל.

משא ומתן על גן העיר

אליהו אף מצוי בשנה האחרונה במשאים ומתנים שונים עם משקיעי נדל"ן למכירת גן העיר לפי שווי מוערך של יותר ממיליארד שקל. האחזקות כוללות את חלקו בקניון גן העיר בת"א, שלפי הערכות מייצר הכנסות תפעוליות שנתיות נטו של 30–40 מיליון שקל, מלון הר ציון בירושלים ופרויקט מגורי היוקרה ירושלים של זהב.

קניון גן העיר בתל אביב, שכולל שטחי מסחר של 13 אלף מ"ר ומקומות חניה, יועד במקור להיות קניון יוקרה. הדבר לא קרה, וכיום הקניון מתמודד עם התחרות מול קניוני עזריאלי, רמת אביב ודיזנגוף סנטר. בינתיים אליהו לא מתפשר על המחיר ולכן המגעים לא מבשילים לכדי עסקה מחייבת.

אם אליהו יצליח להשלים את מכירת גן העיר, בניכוי חובות של יותר מ–600 מיליון שקל שחייבת גן העיר לבנקים הפועלים ולאומי — ייוותר לו תזרים של כמה מאות מיליוני שקלים, שיאפשר לו לצמצם את החוב לבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker