HP-אינדיגו בעסקה הגדולה בתולדותיה: צפי להכנסות של יותר מ-600 מיליון דולר

אינדיגו, שמייצרת מערכות דפוס דיגיטלי, היא חטיבה ב-HP המנוהלת מישראל ומעסיקה בארץ 2,500 עובדים ■ כעת השלימה מכירת עשרות מערכות לשאטרפליי האמריקאית, שיניבו לה הכנסות של מאות מיליוני דולרים

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל אינדיגו בקרית גת
המפעל של אינדיגו בקרית גתצילום: אלי הרשקוביץ

חברת HP-אינדיגו, שמתמחה בדפוס דיגיטלי, הודיעה על הרחבה של העסקה הגדולה בתולדותיה. החברה תספק כ-20 מערכות נוספות, ובסך הכל 45 מערכות בתוך שנה, לחברת Shutterfly האמריקאית, שמאפשרת ללקוחות לעצב בעצמם ולהדפיס מוצרים כמו אלבומי תמונות או ספרים.

המערכות ששאטרפליי רוכשת הן מסוג HP Indigo 12000s, שמחיר כל אחת מהן כ-1.5-1 מיליון דולר. עם זאת, אינדיגו מקבלת את מרבית ההכנסות שלה מהשימוש במדפסות שהיא מוכרת, ובחמש השנים הקרובות ההכנסות שלה עשויות להגיע לכ-650 מיליון דולר.

אינדיגו היתה במקור חברה ישראלית, שלפני 16 שנה נמכרה ל-HP וכיום משתייכת לחברת .HP Inc שפוצלה מ-HP ומתמקדת בשוק הצרכני ובמכירה של מחשבים אישיים ומדפסות. החברה עדיין פועלת בישראל - בניהולו של אלון בר שני - וכל פעילות הפיתוח והייצור שלה נעשית בישראל. החברה מעסיקה בארץ כ-2,500 עובדים במפעל בקריית גת ובמטה החטיבה בפארק המדע ברחובות (מתוך 3,500 עובדים ברחבי העולם). HP Inc היא חברה ציבורית, אך תוצאות אינדיגו לא מפורסמות מכיוון שהכנסותיה אינן מהותיות ביחס לענקית הטכנולוגיה. עם זאת, אינדיגו נחשבת לאחד היצואנים הגדולים בישראל, ובשנים האחרונות הכפילה את שטח המפעל שלה והקימה מפעל דיו חדש.

אינדיגו - שהוקמה ב-1977 על ידי בני לנדא - היתה מחלוצות הדפוס הדיגיטלי בעולם כשהצליחה לייצר מכונות דפוס קטנות, יעילות ומהירות המדפיסות בצבעים שונים. החברה פיתחה דיו אלקטרוני שהחליף את אבקת הדיו, והיתה מהראשונות שחיברו את המדפסת למחשב - טכנולוגיה שחוללה מהפכה בענף, הוזילה משמעותית את עלויות ההדפסה והחדירה את המדפסות לעסקים קטנים ולבתים.

במכונות הדפוס הדיגיטלי של אינדיגו ניתן לייצר ספרי תמונות, כרטיסי ברכה, לוחות שנה, ניירות מכתבים, מזכרות, תוויות ועטיפות. ב-1994 הונפקה החברה בניו יורק לפי שווי של 100 מיליון דולר. בשנת 2000 רכשה HP כ-13% ממניות אינדיגו, ושנה לאחר מכן השלימה את רכישת כל מניות החברה לפי שווי של 830 מיליון דולר. בין הלקוחות של אינדיגו כיום ניתן למצוא חברות כמו קוקה קולה, אוראו ונסטלה, הנעזרות בחברה, בין היתר, בייצור של אריזות ועטיפות בהיקפים נמוכים יחסית.

מפעל אינדיגוצילום: HP Indigo

שאטרפליי, שהוקמה ב-1999, היא חברה ציבורית שנסחרת לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר. החברה צופה כי ההכנסות שלה יגיעו ל-1.13 מיליארד דולר, בדומה להכנסות בשנה שעברה. השלב הראשון של העסקה התרחש לפני כשנה, אז סיפקה אינדיגו לשאטרפליי 25 מערכות - וכעת מתבצעת הרחבה של העסקה. ההסכם כולל בלעדיות עם אינדיגו, ושאטרפליי הכניסה את המערכות על חשבון 75 מערכות של המתחרה Xerox. למעשה, מכיוון שאינדיגו מקבלת הכנסות נוספות בגין שימוש במדפסות, יש לה אינטרס ששאטרפליי תרשום הצלחה, דבר שגם עשוי להוביל אותה לרכישת מדפסות נוספות.

אנריקה לורס, נשיא חטיבת ההדמיה וההדפסה ב-HP, מסר: "אנו עדים לרנסאנס אדיר בתחום ההדפסה הדיגיטלית. אנשים עושים לייק למה שהם מחבבים - אבל מדפיסים את מה שהם באמת אוהבים. טכנולוגיות ההדפסה הדיגיטלית שלנו פותחות שווקים חדשים, יישומים ואפשרויות עבור לקוחות מובילים דוגמת שאטרפליי. אנו מבחינים במגמת גידול עקבית ומשמעותית בעסקי הגרפיקה וההדפסה הדיגיטלית שלנו, כשיותר ויותר חברות מגלות את העוצמה שיש להדפסה כדי להמציא מחדש את הקשר עם לקוחותיהם".

אלון בר שני, מנכ"ל HP Indigo מסר: "אנחנו גאים מאד ששטרפליי בחרה בנו, בעקבות הביצועים הטובים של עונת החגים אשתקד, אבל בעיקר בזכות האמונה שלהם בטכנולוגיה ובפיתוחים העתידיים של HP Indigo, אשר הוצגו להם במסגרת ביקוריהם הרבים בארץ". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker