אקסלנס דועכת והולכת - קודם כחברה עצמאית, וכעת בתוך הפניקס

עד לרכישתה על ידי הפניקס לפני כעשר שנים נחשבה אקסלנס לבוטיק השקעות דינמי ■ בשנים האחרונות הדימוי הנוצץ הועם: החדשנות נעלמה, מנהלים בכירים עזבו והתשואות למשקיעים אכזבו ■ אייל לפידות: "נחזור להיות המותג המוביל בענף הפיננסים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס ואקסלנס
אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס ואקסלנס צילום: קובי קלמנוביץ'

ביום שני בצהריים הודיעה חברת הביטוח הפניקס כי חברת תעודות הסל של אקסלנס, קסם, תרכוש את חברת הקרנות של בית ההשקעות. הסיבה לכך היא תיקון לחוק (28) שקובע כי מעכשיו תעודות סל יהיו קרנות סל. במלים אחרות, במקום תעודת סל המשקיע יקבל קרן סל שעוקבת אחר מדד מוביל של מניות או של אג"ח, במבנה משפטי של קרן נאמנות. הרכישה תיצור חברת קרנות עם נכסים בסך 38 מיליארד שקל — מה שיהפוך את אקסלנס לחברת הקרנות הגדולה בשוק.

ארבע חברות תעודות סל פועלות בישראל — קסם של אקסלנס, תכלית של בית ההשקעות מיטב דש, הראל סל של הראל פיננסים ופסגות תעודות סל — ואקסלנס היתה הראשונה לבצע מיזוג. נציין שהחוק תוקן באחרונה. יתרה מזאת, לא ניתן להתעלם מכך שיצחק תשובה — בעל השליטה בהפניקס, שמחזיקה באקסלנס (100%) — מחויב למכור את הפניקס מתוקף חוק הריכוזיות. אקסלנס היתה אחראית במשך שנים לכ–15% מהרווח הכולל הנקי של הפניקס.

בשיחה עם מומחים בשוק, הם הסבירו כי הסיבה לרכישת חברת הקרנות של אקסלנס היא הפדיונות הגדולים ממנה. חברת הקרנות של אקסלנס מנהלת כיום נכסים בשווי של כ–11 מיליארד שקל, לעומת כ–20 מיליארד שקל מתחילת 2016 — ירידה של 45%. באמצעות המיזוג מקווה אייל לפידות — מנכ"ל הפניקס, שמכהן גם כמנכ"ל אקסלנס — לבלום את גל הפדיונות. ויש עוד הסבר: אין היגיון בהחזקת שתי חברות קרנות — מה שמחייב ריתוק גבוה יותר של הון.

הרכישה יצרה מצב מעניין. הפניקס מחזיקה ב–100% מחברת הקרנות ורק 84% מחברת תעודות הסל. בשאר המניות מחזיקים אבנר חדד, מנכ"ל קסם (7.3%); רוי רגב, ממקימי החברה (7.2%); והיו"ר בועז נגר (1.5%). קסם, כאמור, רוכשת את חברת הקרנות על פי תחשיב פנימי שביצעה הפניקס — בחברה המאוחדת הפניקס תחזיק ב–84% וביתרה יחזיקו חדד, נגר ורגב.

אבנר חדדצילום: מוטי מילרוד

בחברה סירבו למסור לפי איזה שוויים בוצעה העסקה. ההערכות בשוק הן שלפי 80–100 מיליון שקל לחברת הקרנות — כך שבפועל אקסלנס מוכרת 16% מחברת הקרנות שלה תמורת 14–17 מיליון שקל.

סוגיה נוספת שעולה מעסקת המכירה היא אופן ניהול ההשקעות בקרנות נאמנות. בשנתיים האחרונות היכו מנהלי ההשקעות בקרנות הנאמנות את הקרנות העוקבות אחר מדדים. בשנה שעברה ומתחילת 2017, המגמה הבולטת היא של מעבר כסף מהחברות הגדולות לחברות שסימן ההיכר שלהן הוא "ניהול חכם של כסף". כלומר, חברות בוטיק ששמות דגש על ביצועי השקעות איכותיים — ולאו דווקא סופרמרקט של פתרונות פיננסיים.

אלא שבחברה החדשה ליבת הנכסים בסך של כ–30 מיליארד שקל — 27 מיליארד שקל בקסם ועוד 3 מיליארד שקל מחברת הקרנות — תהיה של קרנות העוקבות אחר מדדים. ניהול פסיבי כזה אפילו לא מתיימר להכות את מדד היחס שאחריו הוא עוקב.
חדד התבטא לא פעם בגנות הניהול האקטיבי ובעד הניהול הפסיבי. בראיון ב"כלכליסט" לפני כשנתיים, הוא אמר כי "המדד מורכב מכל המניות שבו, ואי־אפשר לנטרל, למשל, את הדואליות. ברור שאפשר להכות את המדד, אבל אי־אפשר לדעת מי המנהל שיצליח לעשות זאת בשנה זו או אחרת, ממש כפי שאי־אפשר לנחש מי יזכה בפיס. רבים מאמינים שהמוצר המדדי הוא זול וטוב, אבל לא מבינים שהוא מצליח כל כך כי הוא משקף את חוכמת ההמונים. מי שמחזיק את תיק השוק לא מחזיק הרכב שבנה מנהל כזה או אחר — אלא הרכב המשקף את ההחזקות של כלל המשקיעים, וסביר להניח שהחוכמה שלהם טובה מזאת של אדם אחד".

עכשיו נשאלת השאלה כיצד חדד, אביר הניהול הפסיבי, יצליח לדרבן את מנהלי ההשקעות שלו להשיא תשואה שתכה את המדדים. מקורבים לעניין אמרו באחרונה כי חדד רואה בכלים הפסיביים סוג של מוצר משלים לניהול האקטיבי. כלומר, יש קרן פסיבית, ואם הלקוח רוצה הוא מוזמן לבחור בקרן אקטיבית. אלא שלשם כך עליו להקים מערך ניהול השקעות איכותי, שכרגע לא ממש קיים בחברת הקרנות של אקסלנס.
יתרה מזאת, הייחודיות של בתי ההשקעות "הבוטיקיים" היא שבעליהם, והרוח החיה בהם, הם מנהלי השקעות שדוגלים בניהול אקטיבי. ואת הרוח הזאת חדד יצטרך לאמץ אם הוא רוצה להציג תשואות טובות בקרנות — שינוי שהוא לא בדיוק טריוויאלי וטבעי.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

כמה שווה אקסלנס?

לפידות התחיל לפרק את אקסלנס כשלושה חודשים לאחר שאקסלנס נמחקה מהמסחר בבורסה, ביוני 2016, לפי שווי של מיליארד שקל. במהלך חד מוזגה חברת הגמל של אקסלנס לתוך הפניקס — וכל נכסי הגמל מנוהלים כיום בפניקס.

אקסלנס רשומה בספרי הפניקס לפי שווי של פחות ממיליארד שקל. את עסקת המיזוג של הגמל ביצעה הפניקס כחלוקה של דיווידנד בעין — מה שהפחית את השווי של אקסלנס בדו"חותיה. בנוסף, הפניקס ביצעה הפחתה בגין ירידה בשווי הנכסים שמנוהלים בקרנות הנאמנות. כל ירידה נוספת בשווי של אקסלנס  יחייב הפחתה בספרי הפניקס.
בשיחות עם מקורבים לעניין הם ציינו כי בחינת השווי של אקסלנס מבוצעת באופן תדיר, ואם הפניקס תידרש — היא תדע לבצע הפחתה, אבל כרגע לא נראה שיש בכך צורך.

עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך שאקסלנס החדשה תכיל פעילות קרנות כשהמותג המוביל יהיה קסם — חבר בורסה וחברת חיתום. מאחר שחבר בורסה אינה בדיוק פעילות רווחית וחברת החיתום היא בסופו של קבוצה מצומצמת של עובדים — נשאלת השאלה מדוע הפניקס ממשיכה להחזיק באקסלנס. הרי היא יכולה למעשה למזג את כל מערך התפעול של אקסלנס לתוך הפניקס, וחברת הקרנות תהיה חברה אחות של הפניקס. החיסכון הכספי יכול להיות לא מבוטל.

אחד הטיעונים העיקריים הוא התרומה הפיננסית של המותג אקסלנס לקבוצת הפניקס. אלא שהפדיונות הכבדים בקרנות והתשואות האפסיות־נמוכות בתחום ניהול הכסף לטווח קצר לא ממש תרמו למותג אקסלנס. בנוסף, לפני כחודש פרש מנכ"ל אקסלנס, עוזי דנינו, והרשימה של מי המועמדים לאייש את התפקיד אינה ארוכה מדי.

עד לפני כמה שנים המותג אקסלנס נתפש בשוק ההון כמותג חדשני. בית ההשקעות היה הראשון לאמץ את המוצרים המובנים ולהנפיקם לציבור, ובין הראשונים לפעול בתחום האופציות. בשיחות עם מקורבים לחברה הם ציינו כי הכוונה היא להחזיר למותג את מוניטין החדשנות.

בעיה רצינית

ואולם, חדשנות נקבעת בראש ובראשונה בזכות אנשים וסביבת עבודה שמאפשרת לפרוץ גבולות ולמצוא רעיונות חדשניים, ופה יש לאקסלנס בעיה רצינית.

רשימת הבכירים שעזבו את אקסלנס ארוכה, וכוללת שני מנכ"לי חברת הקרנות, צחי קורן ואמיר גיל; סמנכ"ל מכירות בקרנות, שמוליק אודנברג; מנהל השקעות ראשי בגמל, רונן מטמון; מנהל הסיכונים באקסלנס, משה הלפרין; אוהד מיכאל, יועץ משפטי של הקרנות; יפעת מזרחי, משנה למנכ"ל הגמל; יורם מנחם, מנכ"ל הגמל; וכמובן המנכ"ל הפורש של אקסלנס דנינו — מה שיקשה מאוד לעמוד במשימה של להחזיר עטרה ליושנה.

ניסונות להרגיע את עובדי  אקסלנס לא ממש מצליחים. כך ניסח זאת באחרונה עובד בחברה: "מי שיכול עוזב, מי שלא מקווה לעזוב".

אייל לפידות: "הזדמנות רגולטורית באקסלנס"

אייל לפידות, מנכ"ל קבוצת הפניקס: "מיזוג פעילות קרנות הנאמנות עם תעודות הסל, כמו גם השינוי בתחום הגמל וההשתלמות, הם מהלכים שנועדו לשפר באופן מהותי את תוצאותיה העסקיות של אקסלנס. אנחנו מציעים לבחון את המהלכים הללו על פי תוצאתם.

"השינוי בגמל התמקד בשיפור ניהול ההשקעות וההפצה. ניהול ההשקעות עבר לצוות ההשקעות של הפניקס, שמוביל את טבלת התשואות בשנים האחרונות במרבית המוצרים המנוהלים על ידו, והפצת מוצרי הגמל חוזקה על ידי רתימת מערך ההפצה של הפניקס לפעילות השיווק של אקסלנס גמל.

"השינוי בקרנות הנאמנות ותעודות הסל יתמקד אף הוא בשני היבטים עיקריים: חברת תעודות הסל (קסם) היא מהמרכזיות והמצליחות בשוק ההון. ניהול החברה ומערך ההשקעות האקטיבי שלה יבוצעו באותה איכות המאפיינת את פעילות תעודות הסל כיום.

"אין לנו ספק שהדבר יביא לשיפור ניכר בהישגי תחום קרנות הנאמנות. בנוסף, תיקון 28 לחוק השקעות משותפות יוצר הזדמנות רגולטורית לאיחוד כוחות של פעילות תעודות הסל (שיהפכו לקרנות סל) ופעילות קרנות הנאמנות באקסלנס. להערכתנו, אקסלנס תצטיין הן בניהול אקטיבי והן בניהול פסיבי. היה טוב, יהיה מצוין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker