בגלל ויכוח על התמלוגים ממובילאיי: המייסד פרופ' אמנון שעשוע התפטר מהאוניברסיטה העברית

חילוקי דעות בין האוניברסיטה לשעשוע בנושא התמלוגים שתקבל האוניברסיטה ממכירת מובילאיי הכעיסו את מייסד החברה ■ הקונפליקט נוגע לתמלוגים המעוגנים בהסכם בוררות מתחילת שנות ה-2000 ולהעברת הידע אל חברת אינטל־מובילאיי

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ויכוח כספי בנושא התמלוגים שתשלם מובילאיי לאוניברסיטה העברית הוביל להתפטרותו של אחד ממייסדי החברה, פרופ' אמנון שעשוע, מתפקידו באוניברסיטה העברית. ל-TheMarker נודע כי שעשוע, המכהן כמרצה בבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב, הגיש באחרונה מכתב התפטרות למוסד האקדמי. המכתב הוגש בעקבות בקשת האוניברסיטה לדון בשאלה אם מגיעה לה תמורה ממכירת מובילאיי לאינטל או תמלוגים בגין העברת ידע למובילאיי בעתיד, וייתכן שגם בפתיחתו של הסכם הבוררות בין הצדדים משנות ה-2000.

מובילאיי, שנמכרה במארס לאינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר בעסקת המכירה הגדולה ביותר שבוצעה במשק הישראלי, הוקמה ב–1999. את הטכנולוגיה שבבסיס החברה פיתח שעשוע — בשלבים שונים — במעבדות בית הספר להנדסה ומדעי המחשב של האוניברסיטה העברית. הדבר העלה בתחילת דרכה של החברה שאלות לגבי הקניין הרוחני. לפי מה שמקובל באוניברסיטאות, הקניין הרוחני שמתפתח בפעילות המחקר לא שייך רק לחוקרים, אלא גם למוסד האקדמי שבו הוא מלמד. על רקע זה, התגלעו חילוקי דעות בין החברה לבין האוניברסיטה. הצדדים הסכימו על הליך בוררות, שבו אחד המרצים בבית ספר להנדסה ומדעי המחשב כיהן כבורר, ואת החלטתו קיבל בתחילת שנות ה–2000.

הסכם הבוררות היה אמור לסגור את המחלוקת בין הצדדים — אבל נראה כי הזינוק המטאורי בשווי של מובילאיי, תחילה עם הנפקתה לציבור בוול סטריט, ולאחר מכן עם מכירתה לאינטל, עורר תחושת החמצה באוניברסיטה, ותקווה שהמוסד האקדמי יוכל בכל זאת להגדיל את הכנסותיו ממובילאיי. סביר להניח שהמחלוקת בין הצדדים נוגעת גם לתמלוגים שהאוניברסיטה מבקשת לקבל בעתיד בגין העברת הידע שנצבר וייצבר בה אל אינטל־מובילאיי, באמצעות העסקה של אנשי סגל וסטודנטים.

חברת יישום, שנהפכה לבעלת מניות מועטות במובילאיי בעקבות הסכם הבוררות, מעולם לא מסרה את סך הכנסותיה ממניות אלה. החברה מימשה חלק ממניותיה ב–2008, ולהנפקת מובילאיי בנאסד"ק הגיעה עם 0.6% ממניות החברה — ומאז גרפה כ–40 מיליון דולר בגין מכירת מניות. מקור המעורה בנושא ציין כי ביישום לא חשו החמצה מהמכירה המוקדמת, היות שלמעשה ביצעו עסקת "פורוורד" מתוחכמת, שבוצעה לבסוף לפי שווי הדומה לשווי של מובילאיי במכירה לאינטל. "מעבר לכך", ציין המקור, זו לא חוכמה להצטער על המהלך בדיעבד, כשבעת מימוש המניות לא היה ניתן לדעת על עתיד החברה.

אוניברסיטה העברית.
האוניברסיטה העברית. חמיצות על רקע ההכנסות הנמוכות מהעסקהצילום: אוליבייה פיטוסי

יחס האוניברסיטה העברית לחוקריה המפתחים פטנטים נתפש כייחודי ונוח בעבורם. האוניברסיטה פועלת במסלול ייחודי הנקרא "המסלול הירוק", שבו היא "נוגסת" בחלק קטן יחסית מפיתוחי חוקריה, מתוך שאיפה שהמשך כהונתם במוסד יניב לה רווח. עם זאת, במקרה של מובילאיי התעוררה חמיצות על רקע ההכנסות הנמוכות יחסית של המוסד. ייתכן שבכיריו הביטו בעיניים כלות על סיפור דומה — פיתוח התרופה קופקסון של טבע במכון ויצמן, שהעשיר את קופתו של המוסד מרחובות.

שעשוע, שגרף לכיסו כמיליארד דולר ממכירת החברה שאותה ייסד ושהחזיק 7% מהון המניות שלה, העביר בשנה החולפת סמינר מתקדם בלמידה עמוקה באוניברסיטה העברית. בשנה הקרובה היה אמור להעביר קורס נוסף לסטודנטים, לצד תפקידו החדש כסגן נשיא בכיר באינטל ומנהל הפעילות של מובילאיי, שתרכז את פעילות הרכב של אינטל. שעשוע זכה לחיבוק חם מהממסד הישראלי לאחר המכירה, שהעשירה את קופת המדינה וצפויה לספק מקומות עבודה רבים בירושלים, לאחר שתפתח קמפוס משרדים ענק בהר חוצבים.

מובילאיי

אישי ציבור בכירים בישראל מיהרו לברך את השניים עם היוודע דבר עסקת הענק עם אינטל. כך למשל צייץ ראש הממשלה בנימין נתניהו בטוויטר: "כל הכבוד למובילאיי! גאונות ישראלית, גאווה ישראלית". שר האוצר משה כחלון שוחח עם השניים זמן קצר לאחר הדיווח על העסקה ואמר: "השכל והכבוד נשארים בישראל".

משעשוע וממובילאיי נמסר: "יש תהליך שיסתיים בזמן הקרוב, בתקווה בצורה מוצלחת".

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "האוניברסיטה מאשרת שיש תהליך עם מובילאיי, ואנו מקווים שיסתיים בקרוב על הצד הטוב ביותר. האוניברסיטה בעיקרון לא מוסרת פרטים על חברי הסגל שלה וגם ל במקרה הנוכחי".      

מערכת מובילאיי
מערכת מובילאייצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker