משרד הביטחון האמריקאי יממן ניסוי בטיפול של פלוריסטם לקרינה; המניה מזנקת

המשרד צפוי להשקיע מיליוני דולרים בניסוי נרחב שיבחן את יכולתה של טכנולוגיית תאי הגזע של החברה לטפל בחשיפה לקרינה רדיואקטיבית - בעקבות תוצאות חיוביות בניסויים קודמים

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פיצוץ גרעיני
פיצוץ גרעיניצילום: אי.פי

מניית חברת הביומד הישראלית פלוריסטם זינקה היום ב-8% במחזור של 3.7 מיליון שקל במסחר בבורסה בתל אביב בעקבות דיווח של החברה על שיתוף פעולה עם משרד ההגנה האמריקאי. כחלק משיתוף הפעולה הזה יממן וינהל משרד ההגנה את הניסוי שבו תיבחן היכולת של המוצר של פלוריסטם, LX-R18, להגן על מי שנחשפו לרמות גבוהות של קרינה - הן כטיפול מונע לפני החשיפה, והן כטיפול מיד אחריה.

פלוריסטם אינה מוסרת מהו סך המימון שתקבל ממשרד ההגנה האמריקאי לצורך הניסוי, אך לפי הערכות מדובר בכמה מיליוני דולרים. הניסוי הזה הוא המשך לניסוי קודם שערכה החברה, שגם הוא נוהל ומומן על ידי הרשויות בארה"ב -  במקרה ההוא על ידי משרד הבריאות.

את המוצר של החברה שנועד לטיפול בנפגעי קרינה רדיואקטיבית חריפה לא ניתן לבחון באמצעות חשיפה של בני אדם לקרינה, ולכן הוא אמור להיות מאושר על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, לפי פרוטוקול מיוחד שמבוסס על ניסויים בבעלי חיים בלבד. בניסוי הקודם שערכה החברה היא הוכיחה את הבטיחות והיעילות של המוצר, בכל הנוגע לקופים שנחשפו לקרינה.

המוצר של פלוריסטם נועד לחיילים שיטפלו במקרה של אסון גרעיני כתוצאה ממתקפה או מדליפה של כור - והניסוי יבחן אפשרות להזריק להם את המוצר מראש כטיפול מונע או 24 שעות לאחר החשיפה. זמי אברמן, מנכ"ל משותף ויו"ר של פלוריסטם הסביר אתמול, כי בשונה מהמוצר שקיים כיום לצורך טיפול בחשיפה לקרינה, המוצר של פלוריסטם אמור לשקם לא רק את תאי הדם הלבנים, אלא גם התאים האדומים נושאי החמצן ואת טסיות הדם, שמטפלות בקרישה. PLX-R18 ניתן בהזרקה של תאי שלייה לשריר, שמובילה לשיקום של כל שלושת סוגי תאי הדם.

זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטםצילום: צילום : מורן מעיין

פלוריסטם, שמעסיקה 170 עובדים במשרדיה בחיפה, נסחרת בבורסה בתל אביב ובנאסד"ק לפי שווי של 423 מיליון שקל (אחרי הזינוק היום), החברה מפתחת מוצרים רפואיים על בסיס תאי שלייה, ועורכת כיום ניסויים קליניים במוצר שמיועד לחולי סרטן שעברו השתלות מח עצם. מחיר המניה של פלוריסטם נמוך ב-25% משהיה לפני שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker