פועלים אי.בי.אי באזהרת רווח – שיתוף הפעולה עם רפי ליפא ועמית גל הסתיים; המניה צונחת

ליפא ועמית משמשים כיועצים פיננסיים בהנפקות של חברות הנדל"ן האמריקיאות, ועד עתה ביצעו את הגיוסים באמצעות אי.בי.אי ■ פועלים אי.בי.אי: "המהלך עלול להביא לפגיעה מהותית בהכנסות החברה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רפי ליפא
רפי ליפאצילום: רפי ליפא

רעידת אדמה בענף החיתום בישראל: פועלים אי.בי.אי חברת ההנפקות הגדולה בשוק - פירסמה הבוקר (ד') סוג של אזהרת רווח, והודיעה למשקיעים כי שיתוף הפעולה עם צמד היועצים הפיננסים רפי ליפא וגל עמית, בעלי ויקטורי קונסולטינג, הסתיים. לפי ההודעה, ליפא ועמית מתכוונים להתחרות בפועלים אי.בי.אי, להקים חברת חיתום - ולבצע את ההנפקות של חברות הנדל"ן הזרות בעצמם.

"רפי ליפא וגל עמית, המשמשים כיועצי חברות נדל"ן זרות, עימם משתפת החברה פעולה בהנפקות של חברות נדל"ן זרות בשנים האחרונות, הודיעו כי בכוונתם לפעול בתחום עצמאית ולהתחרות בחברה. לפיכך, צפוי שיתוף הפעולה העתידי בין הצדדים לקטון באופן משמעותי או לחדול. להערכת החברה, מהלך זה עלול לפגוע בהכנסות החברה מהנפקות נדל"ן זרות באופן מהותי", דיווחה פועלים אי.בי.אי לבורסה.

מניית פועלים אי.בי.אי – שזינקה בכ-90% ב-12 החודשים האחרונים - נופלת לאחר ההודעה ב-20%. שווי החברה, שבשליטת בית ההשקעות אי.בי.אי (40.5%) ובנק הפועלים (19.9%), יורד ל-370 מיליון שקל.

פועלים אי.בי.אי מנוהלת על ידי ארז גולדשמידט (מנכ"ל חברת החיתום), וירון מוזס (יועץ משפטי ומנכ"ל החברה האם). הנפקות הנדל"ן הזרות – בהן העמלות גבוהות משמעותית ביחס להנפקות של חברות ישראליות – היוו בשנים האחרונות חלק ניכר מהכנסותיה של פועלים אי.בי.אי, כך שלמהלך צפויה השפעה משמעותית עליה.

סיפור על כסף גדול ועמלות שמנות

עזיבת שני היועצים היא סיפור על כסף גדול ועמלות שמנות. ליפא ועמית אחראים על מרבית ההנפקות של חברות הנדל"ן הזרות בבורסה – בהן ההנפקות של חברות הנדל"ן דה זראסאי, ספנסר, אול-ייר, דה לסר ורבות אחרות. לפי הערכות, ההנפקות הזרות הניבו לצמד היועצים הכנסות מצטברות בסכום העולה על 150 מיליון שקל.

ההחלטה של ליפא ועמית להיפרד מפועלים אי.בי.אי נובעת, ככל הנראה, מרצונם ליהנות מכל "שרשרת" העמלות בהנפקות של חברות הנדל"ן הזרות - כלומר, הן מהעמלה בגין הייעוץ הפיננסי (שנעה בין 1%-2.5% מסך הגיוס), והן מעמלת החיתום (כ-1% מסך ההנפקה).

היחסים בין גולדשמידט לליפא ולעמית ידעו עליות ומורדות, ונחשבו למורכבים כבר קודם להחטה על הפסקת שיתוף הפעולה. עם זאת, בסביבת הצדדים מכחישים כי העזיבה קשורה לסכסוך או לחוסר הסכמה בעניין חלוקת העמלות. לא ברור עדיין מה תהיה תגובתה של פועלים אי.בי.אי למהלך של ליפא ועמית - והאם היא תנסה לקחת מצמד היועצים לקוחות.

ליפא ועמית נערכים כעת להקים חברת חיתום חדשה, שתעניק לחברות הנדל"ן הזרות שירות כולל של ייעוץ פיננסי, הפצה וחיתום (One stop shop). החברה החדשה עשויה להשתלב גם בשוק ההנפקות של חברות ישראליות.

יוזכר, לפני מספר חודשים העבירה רשות המסים לפרקליטות ממצאי חקירה שניהלה נגד ליפא (בנושא שאינו קשור לפעילות ההנפקות) וקרוב משפחתו בחשד להעלמת מס. כתב אישום מצד הפקליטות עשוי לחבל בכוונה של ליפא להקים חברת החיתום. כך או אחרת, צמד היועצים פועל כעת לאיתור מנכ"ל לחברה החדשה. מגעים מתנהלים גם עם גולדשמידט עצמו, שעשוי לעזוב בעתיד את אי.בי.אי במועד פתיחת חברת החיתום החדשה.

מקור בשוק טען כי האפשרות שגולדשמידט יעבור לפעילות החיתום של רפי ועמית קשורה גם למגעים שניהל להגדלת תוכנית התגמול עם אי.בי.אי. לפי המקור, "נוהל מו"מ להגדלת הבונוסים, אך ההנהלה לא היתה מוכנה לשמוע. כרגע שום דבר עדיין לא סגור – אי.בי.אי תלויה בגולדשמידט, כך שבוודאי יהיו התפתחויות בימים הקרובים", לא ניתן היא להשיג את תגובת גולדשמידט.

החברה החדשה תיפתח על בסיס המודל שיצר יונתן כהן, מנכ"ל כלל חיתום לשעבר, שהקים את חברת ההנפקות אינפין. כהן משמש הן כיועץ פיננסי לחברות הנדל"ן הזרות, והן כחתם המוביל של ההנפקה. פרט לכהן, המתחרים העיקריים של ליפא ועמית הם אורי אייזנברג, שמשתף פעולה עם לאומי פרטנרס, דיסקונט חיתום, לידר הנפקות ואייפקס הנפקות.

הפרידה בין פועלים אי.בי.אי לליפא ועמית מתרחשת בשעה ששני הצדדים עומלים על הנפקה של חברת נדל"ן אמריקאית חדשה בבורסה – נובל אסטס - שמעוניינת לגייס כ-80 מיליון דולר. שני הצדדים ימשיכו בשיתוף הפעולה בהנפקה.

רבעון שיא לפועלים אי.בי.אי

לפני ימים אחדים פירסמה פועלים אי.בי.אי את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2017 - שהיה רבעון מצוין, אחד הטובים מאז 2007. חמש הנפקות של חברות נדל"ן זרות ושלוש הנפקות ראשוניות הקפיצו את הכנסותיה של פועלים אי.בי.אי בכ-130% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, לכ-20.2 מיליון שקל.

במהלך הרבעון השני ניהלה פועלים אי.בי.אי 27 הנפקות, בהן גויסו כ-5.4 מיליארדי שקל; בהשוואה ל-25 הנפקות, בהן גויסו כ- 7.4 מיליארדי שקל. בסך הכול במחצית 2017 ניהלה אי.בי.אי 12 הנפקות של חברות נדל"ן זרות (שתיים מהן חדשות – וורטון וסאות'רן פרופרטיז), לצד מספר הנפקות ראשוניות, שכללו את ההנפקות של בית ההשקעות מור וגלובל כנפיים.

בשורה התחתונה, פועלים אי.בי.אי הרוויחה כ-11.7 מיליון שקל, עלייה של כ-178% בהשוואה לרווח נקי של כ-4.2 מיליון שקל ברבעון המקביל. במחצית הראשונה הסתכם הרווח הנקי בכ-26 מיליון שקל, פי שתיים ביחס למחצית הראשונה של 2016.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker