חשיפה של חצי מיליארד שקל ליורוקום הקפיצה את ההפרשות של בנק דיסקונט

זינוק של 260% בהוצאות להפסדי אשראי, ל-210 מיליון שקל, היה הגורם העיקרי לצניחה של שליש ברווח של דיסקונט ברבעון השני ■ הבשורה החיובית: יחס היעילות התפעולית ירד ל-68% ■ אולי בגלל זה בדיסקונט "לא מודאגים יתר על המידה מהעלייה בהפרשות"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

בנק דיסקונט פירסם אתמול את תוצאותיו לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2017. שני נתונים בולטים בדו"ח: הגידול בהוצאות להפסדי אשראי, שמביא לכך שדיסקונט ממשיך להציג את תיק האשראי הפחות איכותי מבין חמשת הבנקים הגדולים, והמשך מגמת הירידה בהוצאות, בעיקר שכר - מה שתורם לכך שיחס היעילות התפעולית (הוצאות להכנסות תפעוליות) כבר נמוך מ-70%. במלים אחרות, דיסקונט מתקדם אל עבר היעד שבתוכנית האסטרטגית: יחס יעילות תפעולית של 60% בעוד ארבע שנים. מניית דיסקונט עלתה אתמול ב-1.4%.

החשיפה הגבוהה של דיסקונט - המנוהל על ידי לילך אשר טופילסקי - בסכום של כ-500 מיליון שקל, לקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ', שנמצאת במגעים לגיבוש הסדר חוב, פגעו בתוצאות הבנק. הבנק נאלץ לבצע הן הפרשות פרטניות והן הפרשות קבוצתיות בתיק האשראי - בגלל הירידה בשווי ניירות ערך מרכזיים של הקבוצה, שראשיה נחקרים בקשר לעסקות בעלי עניין הקשורות לחברות בזק, yes וחלל תקשורת. בסך הכל, הוצאות דיסקונט בגין הפסדי אשראי הסתכמו ב–211 מיליון שקל ברבעון החולף - 263% יותר מאשר באפריל־יוני 2016 .

ההוצאות להפסדי אשראי על בסיס פרטני ברבעון השני הגיעו ל–66 מיליון שקל, לעומת הכנסה של 24 מיליון שקל ברבעון המקביל. על בסיס קבוצתי, ההוצאות קפצו ב–77%, ל–145 מיליון שקל. ההוצאות להפסדי אשראי ברבעון השני היו 0.58% מתיק האשראי - לעומת 0.4% ברבעון הקודם.

ואיזה מנכ"ל יכול לחייך כל הדרך אל הבנק? להשוואה רבעונית ושנתית של ביצועי הבנקים לחצו כאן

תיק אשראי בעייתי

הוצאות בגין הפסדי אשראי במחצית הראשונה זינקו ב–242%, לעומת ינואר־יוני 2016, ל–356 מיליון שקל. ההוצאות הפרטניות במחצית הסתכמו ב-54 מיליון שקל, בהשוואה להכנסות של 33 מיליון שקל בתקופה המקבילה. ההוצאות על בסיס קבוצתי קפצו ל-302 מיליון שקל (137 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2016) - 0.49% מתיק האשראי לעומת 0.16% במחצית המקבילה.

במסיבת העיתונאים השנתית של דיסקונט, שהתקייימה בסוף מארס, אמרה אשר טופילסקי כי למרות השיפור באיכות והליכי החיתום, תיק האשראי של הבנק עדיין סובל מהיסטוריה בעייתית, וכי כל עוד יציג הפרשות ברמה של 0.4%–0.5% - זאת הרמה המייצגת שלו. בדיסקונט סירבו אתמול להתייחס לשאלה אם הגידול בהפרשות נבע מהחשיפה לאלוביץ', אבל ציינו כי הם לא מודאגים יתר על המידה מהעלייה בהפרשות.

דיסקונט המשיך להציג ברבעון השני ירידה בהוצאות שכר ונלוות, שהסתכמו ב–814 מיליון שקל - ירידה של 5.2% לעומת הרבעון הקודם ושל 5.5% בהשוואה למקביל. הוצאות תפעוליות ואחרות ירדו ב–4.5%, ל–1.4 מיליארד שקל.

משכורות והוצאות נלוות ירדו במחצית הראשונה ב–3.1%, לעומת ינואר־יוני 2016, ל–524 מיליון שקל. בסך הכל, הוצאות תפעוליות ואחרות ירדו במחצית ב–1.8% - ל–2.83 מיליארד שקל.

אחרי שהציג בשנתיים האחרונות עלייה דו־ספרתית בצמיחה השנתית של תיק האשראי, בסוף יוני הסתכם תיק האשראי לציבור נטו ב–144.2 מיליארד שקל - עלייה מתונה של 0.5% לעומת הרבעון הקודם ושל 2.5% מתחילת השנה.

דיסקונט ניו יורק האט את הצמיחה באשראי

אחד הגורמים להאטה בצמיחת האשראי היה ירידה של כ–9% בתיק האשראי של דיסקונט ניו יורק. בימים אלה עושה אורי לוין, המנכ"ל החדש שנכנס לתפקיד לפני כמה חודשים, בדיקה של התיק, ובדיסקונט מקווים כי הוא יחזור לצמוח.

הכנסות ריבית נטו של דיסקונט צמחו ברבעון החולף ב–13%, ל–1.3 מיליארד שקל. הכנסות ריבית נטו במחצית הסתכמו ב–2.47 מיליארד שקל - עלייה של 12.1% לעומת ינואר־יוני 2016.

השילוב של עלייה בהכנסות וירידה בהוצאות הביא לכך שיחס יעילות תפעולית של דיסקונט ירד ל-68.3% בסוף יוני - לעומת 70.7% לפני שנה.

בשורה התחתונה דיסקונט רשם ברבעון החולף רווח נקי של 272 מיליון שקל - ירידה של 31% לעומת הרבעון המקביל. תשואה להון ברבעון ירדה ל–7.5%, לעומת 12.3% ברבעון המקביל - שבו נהנה הבנק מהכנסות חריגות, כמו מכירת מניות ויזה אירופה.

הרווח הנקי במחצית עלה ב–0.5%, ל–575 מיליון שקל. התשואה להון ירדה ל–8%, בהשוואה ל–8.8% במחצית המקבילה - כך שדיסקונט מניב כיום תשואה להון מייצגת של 7%–7.5%, לעומת 5% בעת מינויה של אשר טופילסקי למנכ"לית בתחילת פברואר 2014.

עומד בדרישות ההון

דיסקונט ניו יורק תרם לרווח הכולל של בנק דיסקונט במחצית הראשונה 87 מיליון שקל, בנק מרכנתיל דיסקונט 95 מיליון שקל, וחברת כרטיסי האשראי כאל 64 מיליון שקל. דיסקונט קפיטל, זרוע בנקאות להשקעות וחיתום של דיסקונט, רשמה רווחים גבוהים בקרנות שבהן היא מושקעת (כמו פימי ופורטיסימו) וכן בפעילויות ייעוץ, חיתום ובנקאות להשקעות - ותרמה במחצית הראשונה לרווח של דיסקונט 89 מיליון שקל.

אף שדיסקונט עומד בדרישות ההון שקבע לו הפיקוח על הבנקים, בשלב זה הבנק לא הודיע כי יחזור לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיו. מאז 2008 הבנק לא חילק דיווידנדים.

מניית דיסקונט עלתה ב–17.4% מתחילת השנה, והבנק נסחר לפי מכפיל הון של 0.74.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker