מה אומר החוק על סחר במידע פנים?

כיצד שומרים על מגרש משחקים מאוזן ומונעים ממי שמחזיק במידע חשוב על פעילות החברות לנצל אותו כדי לגרוף רווחים על חשבון מי שאין בידיו מידע כזה?

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר מסחר. למצולמים אין קשר לכתבה
עמי גינזבורג

המסחר בבורסה נועד לאפשר לציבור הרחב להשקיע בחברות עסקיות, וליהנות מהעלייה בשווי שלהן. כיצד שומרים על מגרש משחקים מאוזן ומונעים ממי שמחזיק במידע חשוב על פעילות החברות לנצל אותו כדי לגרוף רווחים (או לחמוק מהפסדים) על חשבון מי שאין בידיו מידע כזה?

לשם כך מגבילים חוקי ניירות הערך במדינות שונות את המסחר בבורסה בהתבסס על מידע פנים. חוק ניירות ערך בישראל מגדיר מידע פנים כ"מידע על התפתחות בחברה, על שינוי במצבה, על התפתחות או שינוי צפויים, או מידע אחר על החברה, שאינו ידוע לציבור ושאילו נודע לציבור היה בו כדי לגרום שינוי משמעותי במחיר נייר ערך של החברה או במחיר נייר ערך אחר, שנייר ערך של חברה הוא נכס בסיס שלו". מנהלים בחברה, מטבע הדברים, יודעים הרבה לפני הציבור הרחב על התפתחויות רבות שצפויות להשפיע על מחיר המניות של החברה — ולכן החוק מגביל את פעילותם בניירות הערך שלה.

החוק מגדיר גם מיהו "איש פנים" — איש או גוף שיש לו נגישות למידע פנימי בחברה, שאינו מצוי בידי הציבור הרחב. החוק אוסר על איש פנים לעשות שימוש במידע כזה לצורך מסחר אישי שלו.

אנשי הפנים ה"טבעיים" הם מנהלים בכירים בחברה, כגון דירקטורים, מנכ"ל, מנהל כספים ואנשים הנמנים עם צוות ההנהלה הבכיר. עם זאת, עבירה של מסחר במידע פנים יכולה לחול על כל אדם שמתוקף תפקידו חשוף למידע פנימי מהותי, שאינו מצוי בידי הציבור.

אלה יכולים להיות למשל אנשי כספים בדרגות זוטרות, אנשי שיווק, יועצי תדמית ותקשורת, אנשי יחסי ציבור, או עורכי דין ורואי חשבון, שמבקרים את הדו"חות הכספיים של החברה. לאנשים אלה יש לא פעם מידע מוקדם על עסקות שעושה החברה או על התפתחויות מהותיות בה, שעשויות להשפיע על ערך מניותיה בבורסה. במקרים רבים גם בני משפחה של אנשי פנים ייחשבו כאנשי פנים, וכך גם חברות ותאגידים שנמצאים בבעלות אנשי פנים.

בשל הצורך בהגינות ובשקיפות, אנשי פנים מובהקים כגון דירקטורים או מנהלים בחברה, מוגבלים ביכולתם לסחור במניות ואג"ח של החברה. בתקופות שבהן החברה עורכת את דו"חותיה הכספיים הרבעוניים או השנתיים, או כשהיא עומדת בפני התפתחות מהותית כלשהי, אסור להם לסחור במניות. בתקופות אחרות, או לאחר שהמידע הרגיש כבר פורסם, מותר להם לסחור, אבל הם חייבים לדווח על כל עסקה שהם מבצעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker