מדד המחירים לצרכן הפתיע שוב: ירד ב-0.1% ביולי

המדד מוסיף לרדת לאחר ירידה מפתיעה של 0.7% בחודש שעבר ■ מחירי הדירות עלו בחודש החולף ב-0.1%, וב-12 החודשים האחרונים עלו ב-4.5% ■ האם העלאת הריבית מתרחקת?

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוכני ירקות בשוק הכרמלצילום: דודו בכר
חגי עמית

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי ירד במפתיע ב-0.1%, כך פירסמה הערב (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בניכוי תופעות עונתיות, כמו ירידת מחירי הפירות של הקיץ, הציג המדד ירידה אפילו גדולה יותר - של 0.4%.

הירידה הנוכחית מצטרפת לירידה מפתיעה של 0.7% בחודש שעבר, שנרשמה לאחר 3 חודשים רצופים של עליות מחירים מתונות. הירידה הפתיעה את הכלכלנים, שחזו עלייה קלה במדד בשיעור של 0.1%-0.2%.

ב-12 החודשים האחרונים היתה האינפלציה שלילית (דיפלציה) בשיעור של 0.7%. עקב ירידה בהסתברות להעלאת הריבית, מזנק כעת הדולר מול השקל ב-0.7%, וחוצה את רמת ה-3.6 שקל לדולר. גם היורו קופץ מול השקל בשיעור של כ-0.6%, ונסחר ברמה של 4.236 שקל ליורו.

מדד מחירי הדירות, שאינו נכלל במדד הכללי ושאותו מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במקביל, עלה ב-0.1% בחודש החולף, כך שמחירי הדירות עלו ב-12 החודשים האחרונים ב-4.5%. זאת, למרות הצטברות נתונים המעידים על הקיפאון בשוק הדיור המקומי.

בנטרול העלייה במחירי הדיור הציג המדד של יולי ירידה גדולה אפילו יותר, של 0.4%. מן הצד השני, בנטרול הירידה שהציגו מחירי הירקות והפירות החודש – היה המדד ללא שינוי. בנטרול הירידה במחיר האנרגיה היה המדד מציג עלייה של 0.1%.

בחודש אפריל האחרון בוטל המכס על יבוא נעלים במסגרת רפורמת נטו משפחה. מדד חודש יולי מצביע על ירידת מחירים של 6.2% בסעיף הנעלה. עם זאת, קשה לקבוע שהורדת המכס אחראית לכך, לאור העובדה שגם בסעיף הלבשה - שבו לא בוטלו מכסים - נרשמה ירידה של 8.6%.

מחירי הירקות הטריים ירדו ב-2%. מנגד, מחירי הפירות טריים עלו ב-1.5%. סעיף דיור (שכ"ד ושכ"ד אלטרנטיבי) עלה ב-0.9%. הביקוש הגבוה של ישראלים לחופשות באוגוסט עשוי להיות אחד הגורמים לעלייה של 4.6% בסעיף הוצאות על נסיעות לחו''ל וטיסות בארץ במדד.

ספק אם מהישראלים, שסובלים מחום אוגוסט, שמו לב לכך שמחיר הנפט והסולר לחימום הדירה ירד ב-4.3%. לעומת זאת, סביר יותר להניח שהבחנתם בזינוק במחיר הלימונים (32.4%) והבננות (32.2%).

אם את התייקרות הלימונים והבננות, שהם פירות חורפיים, אפשר לזקוף לעונת הקיץ – את התייקרות הירקות המעובדים קשה יותר להסביר. אפונת גינה ולקט ירקות התיירקו ב-4.6%. הצרכנים יכולים להתנחם בצניחה במחירי העגבניות (12.3%), הענבים (30.3%), האבטיחים (20.9%) והשזיפים (19.4%)

החודש פירסמו בלמ"ס גם את מחירי הדירות ממוצעים, אשר ירדו ב-3.8%. יש להדגיש שירידה זו אינה ''מנוכה איכות'' -  אלא מציגה את  סך העסקות ברבעון השני לעומת העסקות ברבעון הראשון.

נתון עליית המחירים (אינפלציה) קריטי לאפשרות של העלאת ריבית על ידי בנק ישראל. הריבית עומדת מזה שנתיים וחצי על 0.1% בלבד, והעלאת הריבית הראשונה תתאפשר, כפי הנראה, רק במידה שהאינפלציה תגיע ליעדי בנק ישראל, העומדים בטווח שבין 1% ל-3%.

בחודש שעבר הורידה חטיבת המחקר של בנק ישראל את תחזית האינפלציה לשנה הנוכחית מ-0.8% ל-0.5% בלבד, אך גם תחזית זו נראית כרגע כאופטימית למדי.

לעמוד המט"ח של TheMarker Finance

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker