יינות ביתן מקבלת חמצן מהבנקים: הלוואה של 400 מיליון שקל

ההלוואה נועדה למחזר חוב שנלקח לצורך רכישת הרשת כמעט חינם ולפעילות השוטפת של יינות ביתן - והיא לא נועדה למיחזור החוב מהפעילות השוטפת של מגה ■ יינות ביתן ביצעה באחרונה פדיון מוקדם של חוב בסך עשרות מיליוני שקלים לפחות להראל ביטוח

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי
מיכאל רוכוורגר

הבנקים הפועלים ו מזרחי טפחות העניקו באחרונה הלוואה לטווח ארוך של 400 מיליון שקל לקבוצת יינות ביתן הפרטית שבשליטת נחום ביתן. מדובר בעיקר במיחזור חוב קיים של יינות ביתן שנלקח לפני כחמש שנים לצורך רכישת השליטה ברשת כמעט חינם על 36 סניפיה מהאחים רני ועדי צים, וכן למיחזור חוב הנובע מפעילותה השוטפת של יינות ביתן.

עם המממנים של יינות ביתן לאחר עסקת הרכישה של מגה וכמעט חינם נמנתה גם הראל ביטוח, המנוהלת בידי מישל סיבוני ונמצאת בשליטת יאיר המבורגר. ואולם באחרונה יינות ביתן ביצעה מיוזמתה פדיון מוקדם של החוב להראל, שהוערך בעשרות מיליוני שקלים לפחות, והגדילה, כאמור, את החוב להפועלים ומזרחי טפחות. גם בנק דיסקונט , המנוהל בידי לילך אשר טופילסקי, התעניין במתן הלוואה ליינות ביתן, אך בשלב זה דיסקונט ימשיך לממן רק את פעילות הנדל"ן של יינות ביתן, שהיקפה מוערך במאות מיליוני שקלים.

ההלוואה הנוכחית של הפועלים ומזרחי טפחות לא נועדה לממן את פעילותה של רשת מגה, שנרכשה בידי יינות ביתן בהליך הקפאת ההליכים לפני קצת יותר משנה. הפועלים ומזרחי טפחות, בצד בנקי דיסקונט והבינלאומי, הם המממנים של מגה.

ביתן שילם על הרשת הקורסת 455 מיליון שקל, תוך שהוא גובר, בין השאר, על מוטי בן משה, רמי לוי וטיב טעם שביקשו לרכוש את הרשת. העסקה הפכה את החברה שבבעלותו של ביתן מרשת קמעונית הרביעית בגודלה בשוק לרשת השנייה עם מחזור משותף של 5.8 מיליארד שקל למגה, מגה בעיר ויינות ביתן יחד. ביתן חשב שיצליח להפוך את מגה בחזרה לרשת מצליחה, כפי שהיתה לפני שאלון רבוע כחול רוקנה אותה מכספה, והפכה אותה לרשת מדשדשת במכירות במקרה הטוב. ואולם תהליך זה עדיין רחוק מלהיות מושלם.

סניף של יינות ביתן ברחובותצילום: נימרוד סונדרס

לפני פחות מחודש כיכבה קבוצת יינות ביתן־מגה בכותרות הכלכליות, אחרי שנטו, השחקנית החמישית בגודלה בשוק המזון, החליטה להפסיק לספק לה סחורה. כבר לפני כמה חודשים הפסיקה נטו לספק לרשתות של נחום ביתן בשר ודגים, וירקות ופירות. ב–25 ביולי 2017 הפסיקה נטו כליל את האספקה ליינות ביתן, שכוללת בעיקר מוצרי טיבון ויל, שימורים של ויליגר, מאפים של שלושת האופים, דלידג וקצפת ריץ'.

מאז החלה נטו לצמצם את אספקת הסחורה למגה, נוצר חשש של ספקים מהישנות התרחיש של קריסת מגה. עם זאת, בשלב זה אין כל אימות לסברה שמגה בדרך לקריסה נוספת. ביינות ביתן טענו כי מדובר בסכסוך עסקי שפרץ בין הצדדים, וכי מצבה של יינות ביתן־מגה הוא איתן, והקבוצה משיכה לפתח את עסקיה בהתאם לתוכניותיה המקוריות.

בכיר באחד הבנקים ציין כי "מחזור ההכנסות השנתי של יינות ביתן־מגה מוערך ב–6 מיליארד שקל. היקף העסקים שבין נטו למגה־יינות ביתן מוערך ב–60 מיליון שקל — כך שמדובר בפחות מ–1% מהכנסות השנתיות של מגה־יינות ביתן. מדובר בסכסוך עסקי נטו, שיש בו הרבה אגו ויצרים, ואין כל קשר בין זה לבין המצב העסקי של יינות ביתן. כרגע איננו מזהים בעיות נזילות בקבוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker