קבוצה סינית נוספת מתעניינת ברכישת הפניקס

באחרונה התברר שגורמים שונים מנהלים מגעים לרכישת חברת הביטוח והפיננסים מקבוצת דלק - שבהתאם לדרישות חוק הריכוזיות מחוייבת למכור את הפניקס עד לסוף 2019

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

באחרונה התברר כי מספר קבוצות חדשות הביעו התעניינות ברכישת קבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס - שבניהולו של אייל לפידות ובשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה. זאת זמן קצר לאחר שהופסקו המגעים למכירת הקבוצה לקבוצת הנדל"ן והמלונאות הסינית יאנגו.

בין היתר מתנהלים מגעים מול קבוצת השקעות סינית - וככל הנראה מדובר בטאהו השקעות - שמביעה עניין ברכישת השליטה בהפניקס (כ-52.5%) לפי שווי חברה של כ-4.6 מיליארד שקל. מדובר בשווי גבוה בכ-25% משווי השוק הנוכחי של החברה, שהנו כ-3.7 מיליארד שקל ומגלם לה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.72. המשמעות היא שאם המגעים אכן יבשילו, טאהו תהיה מוכנה לשלם עבור השליטה בהפניקס כ-2.4 מיליארד שקל.

מהאתר של טאהו עולה כי מדובר בקבוצה הפועלת בתחומים: פיננסים, נדל"ן, מדעי הבריאות, מכשור רפואי ועוד, בכל רחבי סין. במקביל, ככל הידוע טאהו מנהלת מגעים גם עם קבוצת אי.די.בי בנוגע לאפשרות לרכישת השליטה ב כלל ביטוח . עם זאת הסיכויים שהממונה על שוק ההון דורית סלינגר תאשר את העסקה עם גוף סיני נראים קלושים ביותר.

ולאיזו חברת ביטוח ביצועים חזקים במיוחד? להשוואת החברות בענף לחצו כאן

גוף נוסך המביע עניין בהפניקס היא קרן השקעות אמריקאית המתעניינת ברכישה, ועשויה לצרף אליה את המנכ"ל לפידות. עם זאת, המגעים נמצאים בשלבי גישוש, והקרן טרם לא הגישה הצעה רשמית כלשהי.

שם נוסף שהועלה בהקשר זה הוא של איש העסקים צבי ברק, שתואר כמתעניין בארגון קבוצה לרכישת הפניקס. ברק עשה את הונו בעסקה למכירת חברת קיסריה אלקטרוניקה, וכיום משקיע בעיקר בפרויקטי נדל"ן, תשתיות ואנרגיה. על פי הערכות נראה כי הסיכויים של ברק לארגן קבוצה ולהרים עסקה בהיקף שכזה נמוכים.

דלק - המנוהלת על ידי אסי ברטפלד - מחוייבת לפי דרישות חוק הריכוזיות הנוגעות לצמצום החזקות פיננסיות וריאליות מהותיות למכור את הפניקס עד לסוף 2019. במידה שלא יימצאו הקונים האסטרטגיים שיהיו מוכנים לשלם פרמיית שליטה, תתחיל דלק במכירת חבילות של מניות הפניקס בשוק. זאת בדומה לשותפתה, קבוצת מאיר שבשליטת יעקב שחר ומאיר קז, המחזיקה בכ-23% מהפניקס לפי שווי שוק של כ-850 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker