שיכון ובינוי ותהל־ורידיס מתמודדות על מכרז להקמת מתקן למיון אשפה

עלות הקמת המתקן היא 800 מיליון שקל, והכנסותיו הצפויות בשנה הן כ-120 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיון אשפה בת"א. המתקן החדש יוקם בראשל"צצילום: תומר אפלבאום

שתי קבוצות הגישו בסוף השבוע שעבר הצעות לתכנון, מימון, הקמה והפעלה של מתקן למיון וטיפול באשפת גוש דן. עלות הקמת הפרויקט היא 700–900 מיליון שקל. קבוצה אחת היא שיכון ובינוי וחברת GES שבבעלות חברת עזריאלי. הקבוצה השנייה מורכבת מחברת ורידיס (לשעבר ויאוליה ישראל) שבשליטת קרן אוקטרי וקרן תש"י, וחברת תהל שבשליטת קרדן אן.וי.

מתקן המיון, שעתיד להיבנות במתחם השפד"ן בראשון לציון, יטפל ב-1,000 טונה אשפה עירונית ביום. המתקן ישלב מיון וייצור חומרים ממוחזרים; עיכול המרכיב האורגני באשפה לצורך ייצור גז מתאן, שיזין תחנת כוח שהספקה עד 12 מגה־ואט; וכן מפעל לייצור קומפוסט. המפעל יקבל את הפסולת מהרשויות המוניציפליות באזור המרכז, יספק חשמל לרשת הארצית, וימכור קומפוסט ודשן לצריכה חקלאית.

המכרז יתנהל על גובה מענק ההקמה שיקבל היזם מהמדינה. הקבוצה הזוכה תקבל 15 חודש לסגירה פיננסית, ולאחריה 40 חודש להקמת המתקן. תקופת ההפעלה היא 24 שנה, ו–11 חודש שלאחריה יימסר המתקן למדינה.

מתקן המיון יתמודד על הטיפול באשפה עם המטמנות הקיימות, ויגבה דמי כניסה (Gate Fee) מרשויות מקומיות וקבלני אשפה עבור החיסכון הכספי שייווצר להן מטיפול באשפה במרכז הארץ, במקום להוביל אותה למטמנות דודאים ואפעה שבדרום.

מנכ"ל תהל, סער ברכה
מנכ"ל תהל, סער ברכהצילום: ולדימיר אסקין

מחזור ההכנסות הצפוי למפעיל המתקן הוא 115–120 מיליון שקל בשנה, והמדינה תספק לו רשת ביטחון. כך, אם הכנסותיו יהיו פחות מ–115 מיליון שקל, המדינה תשלם לו 75% מההפרש עד לסכום מצטבר של 150 מיליון שקל. אם, לעומת זאת, ההכנסות יהיו גבוהות מ-125 מיליון שקל בשנה, תקבל המדינה 20% מההפרש. המדינה תפצה את היזם גם אם היטל ההטמנה במטמנות הקיימות יירד לפחות מ–97 שקל לטונה.

הגשת ההצעות נעשתה בתום תהליך שנמשך חמש שנים, וכלל תהליך מיון ראשוני, שאותו עברו שבע קבוצות. לפי הערכות, המכרז יוכרע עד סוף 2017, אך עם הגשת הבקשה להיתר בנייה של המתקן צפויה התנגדות של עיריית ראשון לציון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker