קריסת טבע: הפרצה שאיפשרה להשאיר את המשקיעים באפלה - שוק ההון - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קריסת טבע: הפרצה שאיפשרה להשאיר את המשקיעים באפלה

בחסות כללי הרישום הכפול עיכבה טבע את הדיווח על ההרעה הדרמטית בשוק התרופות הגנריות האמריקאי ■ החברה תתמודד עם הצורך לפרוע חוב של 8 מיליארד דולר עד סוף 2018 ■ בלומברג: טבע בוחנת את מכירת חטיבת מוצרי מערכת הנשימה

14תגובות
מפעל טבע בירושלים
Via Bloomberg

קריסה של 43% במניית טבע מאז פירסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2017, משקפת את עוצמת ההפתעה מעומק המשבר בעסקיה הגנריים - ולא פחות מכך, את אובדן האמון בינה לבין שוק ההון.

קהילת האנליסטים - שמתחרה בימים האחרונים מי יוריד את מחיר היעד נמוך יותר ומי יתאר בצבעים קודרים יותר את עתידה של טבע - נתפסה לא מוכנה. האנליסטים שמעו ממנהליה של טבע במחצית השנייה של 2017, שבכוונת החברה לצמוח ב–5% לשנה בשוק הגנרי האמריקאי. ואולם, הם גילו שטבע הורידה את מרכז טווח תחזית הרווח שלה ל–2017 ב–70 סנט, כלומר ב-715 מיליון דולר, ומוחקת 6.1 מיליארד דולר מיתרת המוניטין של עסקי הגנריים בארה"ב.

הסיבה למחיקה היא עדכון התחזית של החברה, הצופה לירידה בהכנסותיה בשוק זה ב-2017, 2018 ו–2019 ולהתייצבות צמיחה שנתית של 2% מ–2020 ואילך.

מנהלי טבע ציינו שלושה גורמים עיקריים לאזהרת הרווח. הראשון — הידרדרות המצב הכלכלי בוונצואלה, שהובילה לירידה של הרווח הנקי ב-20 מיליון דולר ברבעון השני של 2017. בעקבות זאת הגיע הנהלת החברה למסקנה שהתקוות לרווח של 11 סנט למניה מהפעילות במדינה זו באפריל־דצמבר 2017 חסרות בסיס.

הגורם השני היה העיכובים בהשקה של מוצרים גנריים משמעותיים, והתחרות הקשה יותר הן בהשקות חדשות והן במוצרים ותיקים כתוצאה מהאצת תהליכי האישור של גרסאות גנריות נוספות למוצרים מעוטי תחרות. במוצרים אלה נהגו היצרנים הגנריים לבצע העלאות מחירים חדות בשנים האחרונות.

המהומות בוונצואלה (מימין)
RONALDO SCHEMIDT/אי־אף־פ�

הגורם השלישי, והחשוב בהם, הוא סיום מו"מ מסחרי בין טבע לבין ClarusOne — קבוצת רכישה המשותפת לסיטונית התרופות הגדולה בארה"ב מק'קסן (McKesson), ולענקית הקמעונות וול מארט. חברות אלה הן שתיים מארבע הלקוחות הגדולים של תרופות בארה"ב, שבאמצעותם מתבצעות 85% ממכירות התרופות הגנריות בשוק זה.

החל במאי 2016 חתמו וול מארט ומק'קסן על הסכם לשיתוף פעולה והקימו קבוצת רכישה. שתי החברות חשפו זו בפני זו את מחירי הרכישה של התרופות מטבע, ודרשו ממנה במסגרת המו"מ לחידוש חוזה הרכישה להוריד את מחירי התרופות לרמה הנמוכה שלפיה מכרה טבע לאחת מהשתיים. תוצאות המו"מ הבהירו לראשי טבע שמצבה בשוק התרופות הגנריות השתנה מהותית. בעקבותיו נעשה ניתוח מחודש של ערך התיק הגנרי של החברה בארה"ב, כולל תחזית מותאמת סיכון של ההשקות החדשות.

ניתוח זה הוא הסיבה העיקרית לכך שבתחזית המעודכנת של טבע, הרווח התפעולי הצפוי ב–2017 ירד ב–900 מיליון דולר יחסית לתחזית הקודמת שניתנה בינואר 2017.

בתשובה לשאלה אישרה טבע שהמו"מ הקריטי עם CalrusOne על המחירים ועל הכמויות שתמכור החברה לוול מארט ולמק'קסן הסתיים במהלך הרבעון השני של 2017. פירוש הדבר הוא שמנהליה של טבע ידעו שהחברה עומדת בפני הרעה מהותית בתוצאותיה חמישה שבועות לפני שדיווחו עליה לשוק ההון.

טבע ניצלה פרצה

במישור המשפטי לא נראה שטבע פעלה בניגוד החוק, כשהיא מנצלת פרצה מעגלית בחקיקה בנושא דיווח מיידי. על פי כללי רשות ניירות ערך האמריקאית חברות זרות שנסחרות בארה"ב מחויבות לדווח על פי הדין במדינת המוצא שלהן. הסדר הרישום הכפול שנכלל בתיקון לחוק ניירות ערך פטר את החברות הדואליות מחובת הדיווח על פי הדין הישראלי, וקבע שדרישות הדיווח מהן זהות לאלה של חברות ישראליות הנסחרות רק בבורסה זרה.

במישור הציבורי, לעומת זאת, הפרשה מציגה שוב את האופן הלא שקוף שבו מתייחסת טבע למשקיעיה. מנהלי טבע נתנו למשקיעי החברה לסחור במניותיה ובאיגרות החוב שלה במשך חמישה שבועות לפחות, תוך כדי חוסר סימטריה משווע בין המידע שנמצא בידיהם לבין המידע החסר והלא מדויק שזמין למשקיעים.

אם טבע היתה נסחרת בתל אביב בלבד היתה חלה עליה תקנה 36 לתקנות ניירות ערך. בתקנה זו נקבע שחברה חייבת לדווח באופן מיידי על "כל אירוע שחורג מעסקי התאגיד הרגילים".

גם אם ההגנה המשפטית תמנע הגשת תביעות מצד משקיעים שרכשו מניות בתקופה שבין השלמת המו"מ בין טבע ל–ClarusOne במהלך הרבעון השני של 2017 עד לפרסום התוצאות הכספיות לרבעון השני של השנה — טבע תיאלץ להתמודד בשנים הקרובות עם עומס כבד של פירעונות. על פי לוח הסילוקין של החברה היא אמורה לפרוע 8 מיליארד דולר עד סוף 2018 ו–19.9 מיליארד דולר עד סוף 2021. מעבר לנקודת זמן זו תיוותר לטבע יתרת חוב של 15.2 מיליארד דולר.

בין 2012 ל–2016 יצרה טבע תזרים מזומנים של 23.7 מיליארד דולר, כלומר 4.7 מיליארד דולר לשנה בממוצע. ואולם אלה היו שנות השיא של קופקסון, עוד לפני השקת Glatopa - הגרסה הגנרית של קופקסון במינון של 20 מיליגרם ביוני 2015. בחלק מהתקופה טקפידרה (Tecfidera), שהיא התרופה האוראלית המצליחה ביותר לטרשת נפוצה, לא שווקה.

.

מכירת החיסול נמשכת

בתוך כך, מכירת החיסול של טבע נמשכת. סוכנות הידיעות בלומברג מדווחת שטבע בוחנת את מכירת חטיבת מוצרי מערכת הנשימה, ואת החברה הבת האיסלנדית Medis שמפתחת תרופות גנריות לחברות אחרות. בלומברג העריכה שמכירת Medis עשויה להניב 500 מיליון דולר. מכירת חטיבת מוצרי הנשימה עשויה להניב, על פי הערכתה, הכנסות של 500 מיליון דולר עד 2 מיליארד דולר, בכפוף לסל המוצרים שיימכר ולערך שייוחס למוצרים שטבע מפתחת בימים אלה. מכירותיה של חטיבת מוצרי הנשימה הסתכמו ב-322 מיליון דולר ברבעון השני של 2017, גידול של 3% בהשוואה לרבעון המקביל.

טבע הצהירה שתמכור עד סוף 2017 נכסים ב-5 מיליארד דולר כדי להקטין במהירות חוב פיננסי שהסתכם ב-35 מיליארד דולר בסוף יוני 2017. החברה כבר העמידה למכירה את חטיבת מוצרי בריאות האישה ותיקי התרופות נגד סרטן ונגד כאב שנמכרות באירופה.

ד"ר יצחק פטרבורג, המנכ"ל הזמני של טבע, אמר בשיחת ועידה עם אנליסטים בשבוע שעבר, שתהליך המכירה מתקדם במהירות. הוא העריך שהמכירה של שתי חטיבות אלה תניב הכנסה כוללת של 2 מיליארד דולר, הגבוהה מתחזיותיה המוקדמות של החברה.

הורדת הדירוג של איגרות החוב של טבע בשבוע שעבר על ידי סוכנות הדירוג מודי'ס ל–Baa3, רמה אחת מעל דירוג אג"ח זבל, וההתבטאות של מנהל הכספים הזמני של טבע, מייקל מקללן, כי החברה עלולה שלא לעמוד בסוף 2017 באמות המידה הפיננסיות להן התחייבה — גרמו לנפילה במחירי איגרות החוב של החברה. זו הובילה להגברת הלחץ עליה להאיץ את תוכנית המכירות, כדי להקטין את היחס בין החוב הפיננסי נטו לבין הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) לרמה שאינה גבוהה מ–4.25, לה התחייבה כלפי בעלי איגרות החוב, בהיקף של 6 מיליארד דולר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#