הדר קנה
הדר קנה

חברת גרופר קניות חברתיות, המפעילה את אתר הקופונים גרופון, תאפשר לממש שוברים שלא נוצלו על ידי צרכנים - כך על פי הסכם פשרה שאושר על ידי השופט עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז.

בתביעה ייצוגית שהוגשה ב-2014 נגד החברה על ידי עורכי הדין יניב סטיס ושלומי מושקוביץ', נטען כי תנאי השימוש באתר האינטרנט של גרופון כוללים שני תנאים מקפחים: הגבלת הזמן למימוש השוברים, ואי מתן החזר או זיכוי במקרה של שובר שלא מומש בטרם מועד פקיעתו.

בתגובה לתביעה טענה גרופר כי תנאים אלו ידועים מראש לצרכנים שרוכשים את הקופונים ומאושרים על ידם בטרם ביצוע העסקה. בנוסף טענה כי היא פעולת לעידוד מימוש השוברים וכי שיעור השוברים הלא ממומשים עומד על 2.8% בלבד (נכון ל2013). לטענת החברה, ההגבלות שהיא מעמידה הן חלק מהמודל העסקי שלה, המאפשר להציע לבתי עסק קטנים ובינוניים פלטפורמה למכירת מוצרים ושירותים במחירים מוזלים.

בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסדר פשרה, שלפיו גרופר התחייבה לשנות את תנאי השימוש בשובריה כך שכל מנוי שלא מימש שובר שרכש עד לפקיעתו יקבל קרדיט בשווי מחצית הסכום ששולם עבור השובר. גרופר גם תשלח הודעות מייל 14 יום לפני מועד פקיעת השוברים.

לגבי העבר נקבע שגרופר תעניק לכל הצרכנים ששילמו עבור השוברים ולא מימשו אותם זכות החלפה בשווי 25% מהשובר שלא מומש. מדובר רק בשוברים בערך של 40 שקל ומעלה, והשווי המקסימלי עבור שובר בודד יעמוד על 200 שקל. בעסקאות של רכישת כרטיסים להופעות, טיסות לחו"ל ולינה בבתי מלון זכות ההחלפה תהיה בגובה 10% בלבד מערך השובר. את זכות ההחלפה יוכלו הצרכנים לנצל בתוך 30 יום מרגע שיקבלו הודעה על כך. הפיצוי רלוונטי רק ללקוחות בעלי חשבון משתמש באתר החברה.

עורכי הדין יקבלו 1.7 מיליון שקל שכר טרחה בעבור השגת הסכם הפשרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker