הרווח של ישראכרט זינק ב-46%

מגזר סליקה, עלייה בשימוש בכרטיסים וקיטון בתשלומים לבנקים - הזניקו את הרווח של ישראכרט ל-104 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראיצילום: Bloomberg
מיכאל רוכוורגר

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בענף ישראכרט שבשליטת בנק הפועלים פתחה אתמול את עונת הדו"חות הכספיים של חברות כרטיסי האשראי לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2017. הדו"חות החזקים של ישראכרט המחישו פעם נוספת עד כמה כואבת תהיה להפועלים הפרידה מהחברה, התורמת לרווח השנתי של הבנק כ–10% לפחות.

עקב חוק שטרום, הפועלים ולאומי מחויבים למכור את ישראכרט ולאומי קארד בתוך שלוש־ארבע שנים. ישראכרט, המנוהלת בידי רון וקסלר, סיימה את הרבעון השני של 2017 עם רווח נקי של 104 מיליון שקל - עלייה של 46% לעומת הרבעון המקביל ב–2016.

תוצאות ישראכרט

את המחצית הראשונה של 2017 סיימה ישראכרט, ששווייה הכלכלי מוערך בכ–3 מיליארד שקל לפחות, עם רווח נקי של 180 מיליון שקל - עלייה של 27% לעומת התקופה המקבילה. לפי הערכות, הרווח הנקי השנתי של ישראכרט יהיה כ–300 מיליון שקל. סכום זה כולל גם רווח של 23 מיליון שקל שרשמה במחצית הראשונה של 2017 אמריקן אקספרס (אמקס), הנמצאת בשליטת ישראכרט, בדומה לרווח שרשמה בתקופה המקבילה ב–2016.

אמקס מחזיקה בנתח שוק של 7.5%. היא פועלת כמונופול בסליקת עסקות של בתי עסק המכבדים את המותג שלה. סוגיה זו עמדה בשנה האחרונה במוקד תשומת הלב של הרגולטורים. שר האוצר, משה כחלון, והמפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, החליטו לפי שעה שאמקס תישאר בשליטת ישראכרט, ותמשיך לפעול כמונופול. ואולם החברה תצטרך להפחית את עמלות הסליקה, המגיעות כיום ליותר מ–4%, ל–2% בתוך שלוש שנים.

רון וקסלרצילום: סיון פרג'

התוצאות החיוביות שהציגה ישראכרט נבעו מכמה גורמים. אחד הגורמים הוא רווח גבוה של 25 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2017 במגזר הסליקה, לעומת רווח של 2 מיליון שקל בתקופה המקבילה. נתון זה נוגד את המגמה בענף של ירידה ברווחיות במגזר הסליקה במותגי כרטיסי האשראי הפתוחים לתחרות, כמו ויזה, מאסטר קארד וישראכרט. גורמים נוספים לגידול ברווחיות הם עלייה בשימוש בכרטיסי אשראי וצמיחה בתיק האשראי הצרכני ללקוחות הפרטיים. זאת לצד שמירה על רמת ההוצאות וירידה בתשלומים לבנקים.

היקף השימוש בכרטיסי החברה צמח ברבעון ב–6% ל–35.4 מיליארד שקל, כשברבעון הראשון נרשם גידול של 9%. במחצית הראשונה גדל השימוש בכרטיסי ישראכרט ב–7.3% ל–70.2 מיליארד שקל. תשלומי ישראכרט לבנקים גדלו ב–8% במחצית הראשונה ל–220 מיליון שקל, למרות הגידול בשימוש בכרטיסי החברה.

תיק האשראי ללקוחות הפרטיים עלה במחצית הראשונה של 2017 ב–11% ל–2.4 מיליארד שקל. בעקבות כך, הכנסות המימון עלו במחצית הראשונה ביותר מ–20% ל–134 מיליון שקל. עם זאת, שיעור הכנסות המימון מסך ההכנסות הוא עדיין נמוך - רק 12%.

הגידול בהכנסות המימון לווה בעלייה בהוצאות להפסדי אשראי, שהסתכמו במחצית הראשונה של השנה ב–53 מיליון שקל - עלייה של יותר מ–60% לעומת התקופה המקבילה. הריבית המוצעת שישראכרט גובה מלקוחותיה הפרטיים הסתכמה בסוף הרבעון השני ב–8.2%, בדומה לסוף הרבעון הראשון השנה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ