הבנק המרכזי של סינגפור יתחיל לפקח על הנפקת מטבעות וירטואליים

סינגפור מצטרפת להכרזת רשות ניירות ערך האמריקאית, שלפיה המטבעות הדיגיטליים יוכפפו לרגולציה ■ הביטקוין זינק ב-27% בשבוע לשיא חדש

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
צילום: בלומברג

לפני כשבועיים הודיעה רשות ניירות ערך בארה"ב כי היא רוצה שהמטבעות הדיגיטליים יהיו כפופים לרגולציה כמו ניירות ערך אחרים. בשבוע שעבר הצטרף אליה גם הבנק המרכזי של סינגפור (MAS — The Monetary Authority of Singapore). אתמול טיפס הביטקוין ב-5% לשיא חדש של 3,450 דולר. בכך הוא השלים קפיצה של 27% ממחירו ביום רביעי שעבר, אז עדיין נסחר סביב 2,700 דולר.

במסמך המתומצת של הסינגפורים הם מציינים כי כל הנפקה של מטבעות וירטואליים (ICO) תבוצע תחת הפיקוח של הבנק המרכזי, לאחר שסינגפור נהפכה לאחד המקומות הפופולריים להנפקת מטבעות וירטואליים.

עוד כותבים הסינגפורים כי ה–ICO יכולה לשמש להלבנת כספים ומימון טרור, מכיוון שניתן לשמור על אנונימיות התשלום, ובגלל היכולת לגייס סכומי כסף גבוהים בזמן קצר. עוד הם כותבים כי הנפקות המטבעות יוצרות מצב שבו ניתן להשתמש בטוקן שהונפק לא רק לתשלום — אלא גם כחלק מבעלות או כבעל עניין בנכסים שונים. כמו כן, הטוקנים יכולים לשמש כעדות לבעלות על חוב של המנפיק.

הנפקות מטבעות וירטואליים נהפכו למכרה זהב בעבור יזמים בתחום. הנפקות אלו איפשרו לגייס מיליוני דולרים באמצעות יצירה ומכירה של קופונים דיגיטליים, ללא פיקוח רגולטורי.

ICO הם למעשה טוקן דיגיטלי המונפקים בטכנולוגיית בלוקצ'יין — גרסה דיגיטלית של כסף שניתן להשתמש בו כדי לבצע עסקות עמית לעמית (P2P). כמו הביטקוין, מטבעות וירטואליים הם מבוזרים — כלומר, ערכם נקבע בעסקות שנערכות בין כל המשתמשים, ולא על ידי גוף חיצוני או שווי סחורה. כדי להבטיח את אמון המשתמשים במטבע, נעשה שימוש בקריפטוגרפיה (מדע הגנת המידע) לצורכי אבטחת התשלום המבוזר.

רוב החברות שמוכרות מטבעות וירטואליים בחודשים האחרונים עשו זאת בפיקוח רגולטורי מינימלי ולא ניסו לפעול על פי חוקי ניירות הערך, שבין השאר דורשים מחברות למסור מידע על פעילותן לפני שהן מגייסות כסף ממשקיעים אמריקאים.

יותר ממיליארד דולר ב–93 הנפקות

מתחילת השנה ועד אמצע יולי גייסו חברות טכנולוגיה 1.2 מיליארד דולר ב–93 הנפקות מטבע — פי 10 מכל הגיוסים בתחום ב–2016, לפי נתוני רויטרס. ב–2017 לבדה יש 110 הנפקות מתוכננות, לפי נתוני tokendat.il, אתר שעוקב אחר מכירת מטבעות וירטואליים.

באמצע יוני גייסה חברת בנקור, שהקימו היזמים הישראלים גליה בן ארצי, גיא בן ארצי, אייל הרצוג ויהודה לוי, סכום אדיר של 150 מיליון דולר בפחות מיממה, באמצעות ICO על פלטפורמת אתריום, שעליה פועל המתחרה הגדול של הביטקויון — האת'ר.

הגיוס החריג בסכומו ובמהירותו הכה בתדהמה את קהילת המטבעות הווירטואליים, ואתרים בעולם הקדישו כתבות לסצנת הבלוקצ'יין הסוערת של ישראל. בעת ההנפקה, לפני כחודש וחצי, נקבע מחירו של מטבע הבנקור על 4.4 דולרים, אך נכון לכתיבת שורות אלה ערכו הוא 2.37 דולרים בלבד. בנקור פיתחה פלטפורמה להמרת מטבעות וירטואליים, שמאפשרת לבעליהם לסחור בהם או להמירם במהירות וללא צורך בגורם נוסף.

עו"ד דניאל ישראלי, ממשרד ברנע ושות', אומר כי: "ההחלטה של ה–MAS היא צעד נוסף במגמה העולמית גוברת של השתת רגולציה על מטבעות דיגיטליים, ומהווה תגובת שרשרת להחלטת רשות ניירות ערך בארה"ב מלפני שבועיים. מעבר למצב שבו המטבעות דיגיטליים יפוקחו על ידי הרשויות יהווה מכשול נוסף לחברות המתכננות הנפקה בחודשים הקרובים. עד היום, סינגפור ושווייץ שימשו מדינות יעד נוחות להנפקות של מטבעות דיגיטליים, ולכן נראה כי החלטת ה–MAS בדבר בחינת מתווה רגולציה למטבעות דיגיטליים תשנה את כללי המשחק בתחום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker