טבע מנסה למזער נזקים: דורשת מאלרגן להחזיר 1.4 מיליארד דולר

מפרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2017 עולה כי טבע הפסידה 6 מיליארד דולר בעקבות הפרשה לירידת ערך עסקיה הגנריים בארה"ב ■ למרות עלייה בהכנסות - קריסת עסקי החברה בוונצואלה הקטינו את הרווח התפעולי ב-47 מיליארד דולר ■ מכירות קופקסון ירדו ב-10%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מניית אלרגן מזנקת ב-30% במסחר, לפני הפתיחה בוול סטריטצילום: בלומברג

הידרדרות מהירה בעסקי הגנריקה בארה"ב וקריסת עסקיה של טבע בוונצואלה הם מהגורמים העיקריים להפסד ענק של 6 מיליארד דולר שספגה החברה ברבעון השני של 2017. טבע ביצעה הפרשה של 6.1 מיליארד דולר לירידת ערך עסקיה הגנריים בארה"ב בעקבות מכרז שקיימה קבוצת הרכישה המשותפת לסיטונאית התרופות מק'קסן ולחברת וול מארט, הקמעונאית הגדולה בעולם, שבו נדרשה טבע להוריד משמעותית את מחירי התרופות ללקוחות אלה, האחראים ליותר מ-20% ממחזור המכירות שלה.

כמו כן, טבע הורידה ב-70 סנט בממוצע את תחזית הרווח שלה ל-2017 בעקבות התחזית להאצה בשחיקת מחירי התרופות הגנריות בארה"ב במחצית השנייה של 2017, דחייה בהשקות של תרופות חדשות וקריסה מוחלטת של עסקיה בוונצואלה, שטבע העריכה קודם לכן שיניבו לה רווח של 11 סנט למניה, כלומר 112 מיליון דולר באפריל־דצמבר 2017.

הכנסותיה של טבע גדלו ב-13% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2016, והסתכמו ב-5.7 מיליארד דולר - בעיקר בשל הכללת תוצאותיה של אקטוויס ג'נריקס, שנרכשה בתחילת אוגוסט 2016. אלא שההכנסות הושפעו לרעה משינויים בשערי החליפין, שגרעו מהן 218 מיליון דולר, והקטינו את הרווח התפעולי ב-62 מיליון דולר. הפיחות שביצעה טבע בשער המשוקלל של הבוליבר הוונצואלי הקטין את הכנסותיה ב-183 מיליון דולר ואת הרווח התפעולי שלה ב-47 מיליון דולר.

הביאור המגזרי של טבע (המקום היחיד בדו"חות הכספיים שבו נחשפים שיעורי הרווחיות במקטעים קטנים יותר) אינו מגלה עדיין את ההרעה הצפויה בעסקיה בתחום הגנרי. ההכנסות של טבע מייצור ושיווק תרופות גנריות צמחו ב-20% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, והסתכמו ב-3.1 מיליארד דולר, כתוצאה מהכללת תוצאות אקטוויס. הרווח הגולמי של המגזר הגנרי גדל ב-15% בלבד, כלומר בשיעור נמוך מקצב צמיחת ההכנסות, והסתכם ב-1.3 מיליארד דולר, שהם 42.8% מהמחזור לעומת 44.9% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2016.

טבע מסבירה את השחיקה ברווחיות הגולמית בירידה של 1.8 ו-1.6 נקודת אחוז בהתאמה ברווחיות בארה"ב ובשווקים שמחוץ לארה"ב ואירופה, שקוזזה בעלייה של 1.3 נקודת אחוז ברווחיות הגולמית באירופה, שבה גם גדלו הכנסותיה של החברה ב-24%, ל-957 מיליון דולר ברבעון השני של 2017, כתוצאה מהכללת תוצאותיה של אקטוויס ג'נריקס. הדו"חות הכספיים המלאים של טבע לרבעון החולף מגלים גם שהמיזם המשותף של טבע וטקדה היפנית רכש מטקדה את הזכויות לשווק מוצרים נוספים של החברה תמורת 255 מיליון דולר, וכי מכירותיה של טבע ביפן ירדו ב-9% ברבעון.

יש גם סיבה לנשום

מגזר התרופות המקוריות והממותגות של טבע סבל מתחרות גנרית גוברת לקופקסון ומאבדן הבלעדיות בכמה מהתרופות המקוריות המרכזיות של החברה. המכירות של מגזר זה ירדו ב-9% ל-2.1 מיליארד דולר, בעיקר בשל ירידה של 10% במכירות קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ל-1.0 מיליארד דולר, למרות העלאה במחיר של 7.9% בינואר 2017, ולמרות יציבות יחסית בנתח השוק של קופקסון בשוק התרופות לטרשת נפוצה.

טבע נפגעה מאובדן הפטנט על אזילקט לטיפול בתסמיני פרקינסון (ירידה של 69% ל-34 מיליון דולר) ומירידה של 73% במכירות של התרופה נוביג'יל להפרעות שינה ל-14 מיליון דולר בלבד. מכירות החטיבה האונקולוגית, שחלקה האירופי עומד למכירה, ירדו ב-16% ל-280 מיליון דולר, בעיקר כתוצאה מהשפעת הרכישות המוגברות של התרופה בנדקה לטיפול בסרטני דם ברבעון השני של 2016, שיצרו בסיס השוואה קשה.

הצד המעודד מבחינת טבע הוא שמכירות מוצרי מערכת הנשימה גדלו ב-3% ל-322 מיליון דולר, למרות ירידה של 21 מיליון דולר (8.4%) במכירות המוצרים העיקריים של החברה, משאף ProAir לטיפול קצר טווח באסתמה ו-QVAR לטיפול תחזוקתי בחולי אסתמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker