"טבע מרוויחה כסף?" כך הביכו האנליסטים את בכירי החברה

ניהול הציפיות הכושל של טבע לא יכול היה לייצר אווירה נעימה בשיחת הוועידה שהתקיימה עם האנליסטים לאחר פרסום התוצאות הכספיות לרבעון השני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

הורדת התחזית האגרסיבית שביצעה טבע ביום חמישי האחרון ונפילת המניה שבאה בעקבותיה הציגה לא מעט אנליסטים באור מחמיא. חלקם נאלץ להוריד את מחיר היעד שקבעו למניה ב-30% ויותר. ניהול הציפיות הכושל של טבע לא יכול היה לייצר אווירה נעימה בשיחת הוועידה שהתקיימה עם האנליסטים לאחר פרסום התוצאות הכספיות לרבעון השני.

חלקם הטיל ספק בתקפות המודל העסקי של טבע, כולל בפעילות בשוק התרופות הגנריות האמריקאי - השוק המרכזי של החברה שנחשבת עדיין כחברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם. דיפנקר בהטצ'רג'י, מנכ"ל טבע גנריקה, נשאל על ידי ד"ר רוני גל, אנליסט בכיר בבית ההשקעות ברנסטיין ריסרץ', אם החברה מרוויחה כסף במכרזי התרופות הגנריות שמקיימות ארבע קבוצות הרכישה הגדולות בארה"ב - והתעקש שכן.

בהטצ'רג'י הודה עם זאת שטבע צופה האצה בקצב שחיקת המחירים במחצית השנייה של 2017, לרמה חד ספרתית גבוהה. הוא חזר על ההערכה שטבע תשיק מוצרים חדשים ב-500 מיליון דולר ב-2017 ואמר שהוא מעודד מהמוצרים שהחברה מפתחת. הוא אף ציין שהחברה הגישה 300 בקשות למוצרים חדשים, שב-100 מהם היא עשויה לזכות בשיווק בלעדי לתקופה של 6 חודשים.

הוא הוסיף כי החברה ממוקדת בפיתוח מוצרים גנריים מורכבים, כמו גרסאות גנריות למוצרי מערכת הנשימה ולזריקות בעלות פעילות ארוכת טווח. עומר רפאת, אנליסט בבית ההשקעות ISI Evercore, סחט ממייקל מקללן, המנהל הפיננסי הזמני של החברה, הודאה שטבע עלולה שלא לעמוד באמת המידה הפיננסית שמחייבת אותה להוריד את היחס בין החוב הפיננסי נטו שלה לבין הרווח התפעולי התזרימי שלה (Ebitda) ל-4.25 עד לסוף 2017. מקללן העריך שאם החברה תשלים את מכירת חטיבת התרופות נגד סרטן וכאב באירופה ואת חטיבת מוצרי בריאות האישה תמורת 2 מיליארד דולר, כפי שהיא צופה עתה, היא תהיה מסוגלת לעמוד ביחס, אך לדבריו התחזקות נוספת של היין והיורו כלפי הדולר עלולים לגרום לחברה שלא לעמוד ביחס החוב הפיננסי נטו ל Ebitda שעלה במהלך הרבעון השני של 2016 מ-4.5 ל-4.6.

לא שוללים פיצול לשתי חטיבות

ראשי טבע נשאלו שוב ושוב אם החברה עשויה להתפצל לשתי חטיבות - גנרית וחטיבת תרופות מקוריות - ונזהרו לא לדחות את האופציה על הסף. סול בארר, יו"ר החברה, אמר שטבע בוחנת את כל האופציות לטובת בעלי המניות של החברה.

"התוצאות הגרועות של טבע נוכח שחיקת המחירים המואצת בשוק התרופות הגנריות בארה"ב מאלצות את החברה לפעול במהירות", אמר ד"ר יצחק פטרבורג, המנכ"ל הזמני של החברה, בשיחת הוועידה. פטרבורג הסביר שהעדכון כלפי מטה של תחזית המכירות והרווח של החברה ל-2017 נובע מהסכמים שנחתמו לאחרונה עם לקוחותיה הגדולים של החברה בארה"ב - וול מארט ומק'קסן - וכן מהחמרת המצב בוונצואלה שגורם לחברה לסגת מתחזיתה הקודמת לרווח של 11 סנט למניה מפעילותה בוונצואלה.

מנכ"ל טבע הזמני, יצחק פטרבורגצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

פטרבורג הסביר את ההרעה בארה"ב במיזוגים וברכישות של לקוחות החברה, שמגדילים את יכולתם לדרוש מהחברה הנחות גדולות יותר וכן האצה במספר האישורים של תרופות גנריות חדשות ועיכובים בהשקות של תרופות גנריות חדשות. לדברי פטרבורג, כמנכ"ל זמני הוא נאלץ לקבל החלטות אסטרטגיות לטווח ארוך בשל החמרת המצב בארה"ב.

מאז השלמת עסקת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016 קטן מספר העובדים בטבע ב-6,000. לדברי פטרבורג, עד סוף 2017 יקטן מספר העובדים בעוד אלף. טבע תסגור או תמכור 6 מפעלים עד סוף 2017 ועוד 9 מפעלים ב-2018 והחליטה לצאת מ-45 מדינות עד סוף 2017. טבע אף שכרה חברת ייעוץ כדי לבצע אופטימיזציה של צנרת המוצרים שלה.

פטרבורג ציין שהחברה מתקדמת במכירת חטיבת מוצרי בריאות האישה ומוצריה והחטיבה האונקולוגית של החברה באירופה. לדבריו, החברה מצפה לקבל 2 מיליארד דולר ממכירת שני עסקים אלו - נתון גבוה משמעותית מציפיותיה המוקדמות של החברה. הוא הוסיף כי החברה בוחנת מכירת עסקים נוספים שאינם בליבת עסקיה של החברה ב-2018.

לדבריו, טבע מתקדמת מעבר לציפיותיה המוקדמות במיצוי סינרגיות וחיסכון בהוצאותיה של החברה מהטמעת עסקיה של אקטוויס ג'נריקס. לדבריו, החברה השיגה חיסכון של 800 מיליון דולר בהוצאותיה מהעסקה וצופה שתשיג סינרגיות וחסכונות של 1.6 מיליארד דולר עד סוף 2017 - גבוה ב-100 מיליון דולר מתחזיותיה הקודמות. בתשובה לשאלתה של האנליסטית ליאב אברהם מסיטי, אמר פטרבורג שהוא צופה לעמוד ביעד מכירת נכסים בהיקף של 5 מיליארד דולר ב-2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker