מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של טבע

טבע שקעה לדרגה האחרונה בקבוצת דירוג ההשקעה, ועלולה להתדרדר לקבוצת ההשקעה הספקולטיבית שתקשה עליה במיחזור חובה ■ הורדת הדירוג התבצעה על רקע צניחה במחירי איגרות החוב של טבע במסחר בארה"ב ■ מודי'ס צופה שפעולת הדירוג הבאה תהיה הורדה נוספת

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
 בית חרושת של טבע בכפר סבא
בית חרושת של טבע בכפר סבא צילום: עופר וקנין

חברת הדירוג מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של חברת טבע בדרגה אחת מ-Baa2 ל-Baa3, והותירה תחזית דירוג שלילית - שמשמעותה היא שמודי'ס צופה שמהלך הדירוג הבא שתבצע הוא הורדת דירוגה של טבע פעם נוספת. דירוג Baa3 הוא הדירוג האחרון ברמת דירוג השקעה. הורדת דירוג נוספת תכלול את איגרות החוב של טבע בקבוצה של השקעות ספקולטיביות, ותקשה על החברה למחזר את החוב.

מודי'ס מסבירה שהורדת הדירוג נובעת מהעובדה שתהליך הקטנת החוב שטבע התחייבה לו עם רכישת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016 מתקדם בקצב איטי משמודי'ס ציפתה. האטת קצב הקטנת החוב נובעת מחולשה בעסקי התרופות הגנריות של טבע בשוק האמריקאי, וזאת כשעל החברה מאיימת השקת גרסה גנרית של התרופה המקורית שלה ומרכז הרווח העיקרי של החברה: קופקסון במינון של 40 מ"ג לטיפול בטרשת נפוצה.

מודי'ס מעריכה שגורמים אלו יביאו לכך שהיחס בין החוב הפיננסי נטו של טבע לבין הרווח התפעולי התזרימי של החברה יהיה גבוה מ-4.0 ב-18 החודשים הקרובים. חברת הדירוג מעריכה שלחצי מחירים בשוק הגנרי ועיכובים בהשקות של תרופות גנריות גדולות ימשיכו להעיק על טבע בשוק התרופות הגנריות האמריקאי גם ב-2018.

מודי'ס סבורה שרווחיה של טבע ותזרים המזומנים שלה יתכווצו ב-2018, וזאת על בסיס ההנחה שמתחריה של טבע ישיקו גרסאות גנריות של קופקסון 40 מ"ג עד ליולי 2018. במקרה של השקת גרסה גנרית לקופקסון, יעלה היחס בין החוב הפיננסי נטו של טבע לבין הרווח התפעולי התזרימי של החברה ל-4.5 לפני שיחס זה ישתפר. מודי'ס מציינת את מחויבותה של טבע להקטין את חובה הפיננסי, שבאה לידי ביטוי בקיצוץ הדיווידנד ב-75% ובמאמציה של החברה למכור נכסים.  

הורדת הדירוג התבצעה על רקע צניחה במחירי איגרות החוב של טבע במסחר בארה"ב ועלייה בתשואה שלהן (יש קשר הפוך בין מחיר של איגרת החוב לבין התשואה שלה). איגרות החוב של החברה שעומדות לפירעון בפברואר 2026 נפלו אתמול ב-8.9%, והתשואה עליהן עלתה מ-0.4% ל-0.7%. איגרות החוב שטבע אמורה לפרוע ביולי 2020 נפלו ב-1.4%, והתשואה עליהן עלתה מ-0.25% ל-0.75%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker