התיק נגד מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן נסגר, בלי שזומן לחקירה

הבדיקה הפלילית נגד קינן נפתחה בעקבות פרסומים שהעלו חשד שלפיו פגע מינית בעובדת ■ בין נימוקי הפרקליטות לסגירת התיק: התיישנות העבירות וקשיים ראייתיים

מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן
מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינןצילום: מוטי מילרוד

שנה אחרי שציון קינן עזב את תפקיד מנכ"ל בנק הפועלים , וקצת פחות מ-9 חודשים אחרי שנחשף כי מנהלת לשעבר בבנק התלוננה כי הטריד אותה מינית לכאורה לפני יותר מ-10 שנים - פרקליטות מחוז ת"א (פלילי), על דעת פרקליט המדינה, מודיעה היום (ה') כי "החליטה לסיים את הליך הבדיקה בעניינו, ולא לעבור לחקירה פלילית".

"הבדיקה הפלילית נפתחה בעקבות פרסומים שהעלו חשד לפיו קינן פגע מינית בעובדת הכפופה לו, בעת שכיהן בתפקיד בכיר בבנק. לפי הפרסומים, הטענות הועלו ע"י העובדת במסגרת מו"מ שניהלה עם הבנק על תנאי פרישתה. הבנק פתח בהליך בירור לפי התקנות למניעת הטרדה מינית, ומינה את נשיא בית הדין הארצי לעבודה לשעבר, השופט בדימוס סטיב אדלר, כדי לבדוק הטענות. בעקבות הטענות ולאחר הבירור קיבלה העובדת פיצויי פרישה מוגדלים, וזאת על פי החשד, כמעין 'דמי שתיקה'", טוענת פרקליטות המדינה בהודעה שהוציאה.

אמש פירסמה רויטל חובל ב"הארץ" כי ההחלטה התקבלה בלי שנגבתה גרסה מפי קינן.

בנובמבר 2016 פתחה משטרת ישראל בבדיקה, במסגרתה נאספו חומרים ומסמכים מהבנק, נגבו הודעות מגורמים מעורבים, ונעשו ניסיונות לגבות הודעה מהעובדת, שמצידה סירבה לשתף פעולה או להתלונן. תוצרי הבדיקה והמלצת המשטרה, לפיה אין מקום למעבר לחקירה פלילית הועברו לעיון פרקליטות מחוז ת"א (פלילי), שהצטרפה לעמדת המשטרה. בסופו של דבר לאותה המנהלת לשעבר שהתלוננה שולמו פיצויים מוגדלים ע"י הפועלים של כ-6 מיליון שקל ויו"ר לשעבר, יאיר סרוסי, שילם בתפקידו על כך שלא עדכן בנושא את המפקחת על הבנקים חדוה בר.

על-פי החשד, מסבירים בפרקליטות, האירוע הנטען התרחש בעת נסיעת עבודה לקזחסטן בדצמבר 2006. במהלך הנסיעה, תקף קינן לכאורה מינית את העובדת, באופן שעשוי היה לגבש מספר עבירות מין אפשריות. מאחר שהעבירה בוצעה לכאורה בחו"ל, הרי שמדובר ב"עבירת חוץ", שכדי שניתן יהיה להעמיד לדין בגינה בישראל, נדרש קיומם של מספר תנאים ובראשם תנאי "הפליליות הכפולה", דהיינו, שמדובר בעבירה גם לפי דיני המדינה בה היא נעברה, וכן שלא חל סייג לאחריות הפלילית לפי דיני המדינה הזרה.

בחינת הדין הקזחי העלתה כי העבירה החמורה ביותר המתאימה לטענות שנטענו, התיישנה לפי החוק הקזחי זה מכבר, בחלוף 5 שנים ממועד האירוע (ומובן כי עבירות חלופיות קלות יותר התיישנו אף קודם לכן). משכך, גם אם היו ראיות מספיקות להוכחת העבירה, הרי שלא ניתן היה להעמיד לדין בגינה בישראל שכן לא מתקיימת דרישת הפליליות הכפולה.

בנוסף טוענים בפרקליטות כי נמצא, גם אילולא התיישנו העבירות, הרי שישנם לא מעט קשיים ראייתיים בתיק, ובראשם העובדה כי העובדת סירבה לשתף פעולה עם המשטרה. יתרה מזו, גם אם העובדת היתה משתפת פעולה, ספק אם ניתן היה לבסס סיכוי סביר להרשעה בעבירת מין, עקב בעיות ראייתיות שונות שעלו מהבדיקה.

בנוסף לעניין זה, הגיע מידע נוסף במהלך הבדיקה, בו נטען שקינן ביצע מעשה מיני באישה נוספת. המשטרה פנתה לאישה זו וגם היא סירבה לשתף פעולה. בנסיבות אלה המליצה כאמור המשטרה שלא לעבור לחקירה פלילית מלאה והמלצתה התקבלה ע"י הפרקליטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ