עסקת ענק לגיל בלוטרייך: סקייליין תרכוש 13 בתי מלון בארה"ב

בתי המלון כוללים 1,913 חדרים, בניהולה של רשת Marriott ■ ב-2016 הניבו בתי המלון הכנסות תפעוליות נטו (NOI) של כ-14.5 מיליון דולר - והתפוסה היתה 65% בלבד ■ הרכישה נעשית כחלק מהתוכנית האסטרטגית להתמקד בנכסים מניבים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מלון שרוכשת סקייליין בקנטקי, ארה"ב
מלון שרוכשת סקייליין בקנטקי, ארה"ב

סקייליין השקעות, שבשליטת חברת הנדל"ן הישראלית מישורים, מתרחבת בצפון אמריקה בתחום בתי המלון. החברה דיווחה היום (ה') כי חתמה על הסכם מותנה לרכישת 13 בתי מלון עסקיים בארה"ב בתמורה ל-135 מיליון דולר (לפני עלויות עסקה). הרכישה תיעשה מגוף מוסדי גדול בארה"ב.

לפי הדיווח, סקייליין קיבלה מספר הצעות לא מחייבות מבנקים גדולים בארה"ב למימון של עד 70% מהיקף העסקה, בהלוואות ללא זכות חזרה (Non-Recourse) לתקופה של עד 10 שנים. יתרת עלויות הרכישה ימומנו ממקורות עצמיים של החברה וממקורות מימון חיצוניים.

מתעניינים בהשקעות בתחום הנדל"ן? לניתוח ביצועי חברות הענף הנסחרות בתל אביב לחצו כאן

במסגרת ההסכם, שילמה סקייליין מקדמה של 1.5 מיליון דולר וקיבלה תקופת בלעדיות לביצוע בדיקת נאותות למשך 50 יום. במהלך תקופה זו תהא החברה רשאית להביא את ההסכם לכדי סיום מכל סיבה שהיא. במקרה שהתוצאות של בדיקת הנאותות יהיו לשביעות רצונה של סקייליין, ובכפוף לקבלת האישורים הנדרשים, העסקה תושלם בתוך 45 ימים נוספים מסיום בדיקת הנאותות.

הרכישה נעשית כחלק מתוכניתה האסטרטגית של סקייליין לממש נכסים שאינם מניבים תזרימי מזומנים, ולהפנות משאבים להשקעות חדשות. בשנתיים האחרונות מימשה החברה נכסים בכ-110 מיליון דולר קנדי.

מלון שרוכשת סקייליין בקנטקי, ארה"ב

בלייק ליון, מנכ"ל סקייליין, ציין כי "לאחר תקופה של פעילות משמעותית לחיזוק המיצוב הפיננסי והעסקי של החברה, אנחנו עומדים לבצע מהלך עסקי משמעותי אשר יעלה את החברה מדרגה. רכישת 13 בתי המלון בארה"ב תגדיל משמעותית את היקף הנכסים המניבים הדפנסיביים של החברה, תוך שיפור תמהיל ההכנסות מבחינה גאוגרפית. אם המלונות היו נרכשים בתחילת 2016, ה-NOI  מהנכסים המניבים של סקייליין היה גדל  בכ-87%. הרכישה צפויה לתרום לשיפור משמעותי ברווחיות ובתזרים המזומנים השוטף של החברה".

את בתי המלון הנרכשים מנהלת רשת מריוט תחת המותג Courtyard Marriott, שכולל יותר מ-1,070 בתי מלון ב-47 מדינות. "המותג Courtyard Marriott משתייך לקטגוריה הנקראת “Select-Service”, מלונות בקטגוריה זו כוללים מגוון מצומצם של שירותים ומתקנים והינם בעלי שטחים ציבוריים פחות נרחבים, ולפיכך ניתן לתפעל אותם בצורה יעילה יותר", הסבירו בסקייליין. במסגרת ההסכם, ניתנה לסקייליין אפשרות להחליף את חברת הניהול של בתי המלון.

13 בתי המלון הנרכשים כוללים 1,913 חדרים, ובמהלך 2016 הניבו הכנסות של כ-51.1 מיליון דולר והכנסות תפעוליות נטו (NOI) של כ-14.5 מיליון דולר. ב-2016 בתי המלון הציגו תפוסה ממוצעת של כ-65.4%, ומחיר ממוצע ללילה (ADR) עמד על כ-101.5 דולר. כל בתי המלון הנרכשים הינם כמעט זהים מבחינת הגודל, מספר החדרים, המבנה והעיצוב שלהם, והם הוקמו באותו טווח שנים. בממוצע כל מלון כולל כ-147 חדרים.

סקייליין, שהונפקה בבורסה ב-2014 לפי שווי של 560 מיליון שקל, עוסקת בייזום ופיתוח נדל"ן, ניהול מלונות ואתרי נופש, ונדל"ן מניב בצפון אמריקה. החברה מוחזקת על ידי הכשרת הישוב (29.7%), וחברת הנדל"ן מישורים, שבשליטת גיל בלוטרייך ואלכס שניידר (70.3%). עם השלמת העסקה, בבעלות סקייליין יהיו 19 נכסים מניבים הכוללים כ-3,300 חדרים מנוהלים ופרושים על פני 11 אזורים גאוגרפים שונים בארה"ב ובקנדה.

שי ליפמן, אנליסט ואליו בייס, התייחס לעסקה וציין כי "העסקה חיובית מאוד לפעילות החברה, שמממשת את האסטרטגיה שלה להפוך לחברה שבה הרוב המכריע של  הנכסים מניבים (לעומת המצב בעבר שבו החברה עסקה בעיקר בייזום ופיתוח של קרקעות). לחברה יש ניסיון עסקי נרחב בתחום המלונאות, נזכיר כי החברה יזמה, בנתה, ניהלה ומימשה ברווח מספר מלונות בטורונטו (קוסמופוליטן, פנטג'ס וקינג אדוארד), ולכן אנו צופים כי היא תוכל לבחור ולפקח בצורה טובה על החברה שתנהל את המלונות אותם היא צפויה לרכוש.

"התשואה ב-2016 מרשימה, ובהינתן שמירה על רמת התפוסה במלונות נראה כי רמת ההכנסות צפויה להישמר. להבדיל מנכס מניב 'רגיל' כאן לתפעול המלונות השפעה מכריעה על ה-NOI שסקייליין תרשום מנכסים אלו. נזכיר כי פירסמנו המלצת קנייה לסקייליין, במחיר של 37 שקל למנייה, אפסייד של כ-50%, ורואים בעסקה זו (במידה ותושלם) נקודת מפנה חשובה מאוד לחברה".

ישי ששון, אנליסט ירושלים ברוקראז', אמר: "מדובר בעסקה משמעותית ביותר, לה ציפינו זמן רב, ואשר מציגה באופן מובהק את יישום השינוי במודל העסקי עליו הוחלט בתחילת 2016. במסגרת זו, החליטה החברה לתעדף ולהתרכז בפעילות המלונאות - שהינה יציבה ותזרימית - על פני פעילות הייזום שהינה תנודתית.

"העסקה מהווה המשך לשני שני מהלכים שכבר יושמו, ובהם: מינוי מנכ"ל חדש, שהינו עתיר ניסיון בתחום המלונאות, ומימוש משמעותי של קרקעות. נכון להיום קיים אפסייד (פוטנציאל עלייה במניה) של כ-39% ביחס לשווי השוק, והוא כאמור עשוי להתעדכן בהתאם עם השלמת העסקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker