אספן גרופ מוכרת כמחצית מהפעילות הסולארית שלה לקרן נוי תמורת 55 מיליון שקל

החברה תרשום רווח של 12 מיליון שקל על העסקה, המבוצעת כחלק ממטרתה להתמקד בתחום הנדל"ן המניב ■ במשך שנתיים יוכלו הצדדים להביא להרחבת העסקה לכלל הפעילות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא ארז
גיא ארז

מעל לשנה לאחר ההחלטה להתמקד בתחום הנדל"ן, אספן גרופ בדרך למכירת כלל הפעילות הסולארית שלה בארץ. החברה, שבשליטת רוני צארום (49%), הגיעה להסכמה עם קרן נוי על מכירת 49% ממניות אספן סולאר, חברת בת בבעלות מלאה, תמורת 55 מיליון שקל.

אספן סולאר עוסקת בייצור חשמל סולארי ומחזיקה במעל ל-270 מערכות פוטו-וולטאיות קטנות, בהספק של כ-50 קילו-וואט למערכת. לפי הערכות אספן, פעילות זו תניב הכנסות של כ-36.5 מיליון שקל בשנה בשלוש השנים הבאות, בזכות הסכמים ארוכי טווח עם חברת החשמל.

החברה הבת תמשיך להיות מנוהלת על ידי אספן, שתחזיק ב-51% ממנה. במשך שנתיים מרגע ביצוע העסקה, לכל אחד מהצדדים תהיה האופציה לדרוש את הרחבת העסקה ל-100% מהמניות, כך שסביר שזו תצא לפועל, על רקע רצונה של אספן לצאת מהפעילות הסולארית שלה, הכוללת גם תחנת כח באיטליה. לאספן תהיה אופציית מכר (PUT) לטובת מימוש יתרת המניות, ולקרן נוי תהיה אפשרות לממש את אופציית הרכישה (Call).

עסקה זו, הראשונה של המנכ"ל גיא אליאס, שהחל לכהן בתפקיד בתחילת השנה, צפויה להגדיל את ההון העצמי של אספן גרופ בכ-12 מיליון שקל, והחברה תיהנה מתזרים מזומנים פנוי של כ-53 מיליון שקל בעקבותיה. במידה והעסקה תורחב לכלל מניות החברה הנרכשת, צפוי תזרים המזומנים לגדול בעוד כ-57 מיליון שקל (ו-110 מיליון שקל בסך הכל). הונה העצמי של החברה יעלה בכ-12 מיליון שקל נוספים.

גיא אליאסצילום: אילן סבירסקי

הפעילות הסולארית הנמכרת הניבה אשתקד הכנסות בגובה 35.8 מיליון שקל ורווח תפעולי של 12.5 מיליון שקל, בדומה לנתונים בשנת 2015. פעילות זו מהווה פחות מחמישית הפעילות של אספן, כאשר מרביתה נגזרת מפעילות הנדל"ן. הכנסותיה הסתכמו אשתקד בכ-193 מיליון שקל, בדומה להכנסות שנה קודם לכן. עם זאת, הרווח התפעולי שלה נחלש ביותר מ-20% והסתכם ב-137.3 מיליון שקל. לחברה נדל"ן להשקעה בארץ ובחו"ל (גרמניה, הולנד ושוויץ) בשטח כולל של 316 אלף מ"ר ובשווי של 1.8 מיליארד שקל. הנדל"ן בבעלותה מגוון וכולל שטחי תעשייה, משרדים, מסחר, ורפואה ונופש.

עבור קרן נוי, זוהי השקעה ארוכת טווח בעלת סיכון נמוך ותזרים יציב. הקרן, המנוהלת על ידי פיני כהן, רן שלח וגיל-עד בושביץ גייסה עד כה כ-4.5 מיליארד שקל בשתי קרנות (נוי 1 ו-2) ובגופים מקבילים נוספים.

האנליסט שי ליפמן, מגוף המחקר ''ווליו בייס'' שהחל לסקר את אספן גרופ בשבוע שעבר, רואה בעין חיובית את מכירת הפעילות הסולארית. מחיר היעד שניתן לחברה בסקירה הראשונית עמד על 10.4 שקל למניה, גבוה ב-50% ממחירה בשוק (וב-60% בעת פרסום ההמלצה). לפי ליפמן, לאחר פרסום הדו"חות לרבעון השני יעדכנו בגוף המחקר את מחיר היעד של המניה, כאשר הרווח הנגזר מהמכירה שקול לעלייה של לפחות 5% במחיר היעד. כמו כן, ליפמן ציין כי הערכת השווי שביצע חושבה לפי שער של 3.89 שקל ליורו, ומאז זינק המטבע האירופי בכ-9%. עלייה זו, לדבריו, תבוא לידי ביטוי בעלייה ברווחיות וב-FFO של החברה בדו"חות הכספיים בהמשך השנה.

אספן גרופ נסחרת בסמוך לשווי השיא שלה, כ-412 מיליון שקל. מתחילת השנה עלה שוויה בכ-15%, וב-5 השנים האחרונות הוא קפץ ב-190%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker