כך תרכיבו תיק השקעות שיניב ריבית ודיווידנדים של 5% בשנה

תיק השקעות מניב מתמקד בנכסים שמחלקים למשקיעים תזרימי מזומנים גבוהים, כדיווידנד או כריבית ■ התיק יכול להתאים למשקיעים שמעוניינים בתחליף להשקעה בשוק הנדל"ן למגורים או להשקעה באג"ח ■ הבעיה: התמחור הגבוה בבורסות העלה את מחירי הנכסים - והסיכון להפסדי הון עלה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה, מסחר בבית השקעות
אילוסטרציה, מסחר בבית השקעותצילום: JACKY NAEGELEN/רויטרס

המשקיעים בישראל בבעיה. הפיקדונות בבנקים מניבים ריבית אפסית, התשואות מהשקעה באג"ח בשפל, וגל העליות בשוק המניות נבלם — ואף עבר תיקון מסוים מטה. מי שינסה לחפש מפלט בשוק הנדל"ן צפוי להיתקל בשוקת שבורה; העליות החדות במחירי הדירות בשנים האחרונות הפחיתו את התשואות לשפל של 3%-2%, שאפילו אינן מצליחות לקזז את עלויות המימון בגין המשכנתאות.

אחד הפתרונות למצב עשוי להיות בנייה של תיק השקעות מניב. מדובר בתיק השקעות הממוקד בנכסים המניבים תזרימי מזומנים קבועים, באמצעות השקעה באג"ח או במניות שמחלקות דיווידנדים ("מניות דיווידנד") — ממש כשם שמקבלים תזרים שוטף מדירה למגורים או מנכס ריאלי אחר. תיק כזה יכול להניב תשואה נטו של 5%–7% בשנה.

לתיק המניב יש כמה יתרונות: ראשית, המשקיע נהנה מהכנסה קבועה (מזומן), שבה הוא יכול להשתמש לצורכי מחיה. שנית, לנוכח הריבית האפסית והמשך לחיצת התשואות באג"ח למטה, מניות הדיווידנד נהפכו — במיוחד ב–2017 — ל"סחורה חמה" המסוגלת להניב תשואות גבוהות. יתרון אחר קשור לכך שהתיק המניב עשוי לתת הגנה מסוימת בפני ירידות בשווקים בשל מרכיב התשואה הקבוע. ההגנה קשורה גם לכך שחברות הדיווידנד שייכות לרוב לתחומים יציבים, כמו תשתיות, צריכה או נדל"ן מניב, שמושפעים פחות מעונתיות, ופחות תנודתיות ביחס לאפיקים כמו סחורות או טכנולוגיה.

היכנסו לרשימת המניות הישראליות שמחלקות דיווידנדים (מדד תל דיב)

יותר מניות, יותר סיכון

שילוב של מניות דיווידנד, אג"ח וקרנות סל הצעה להרכב תיק השקעות מניב
סוג ההשקעה
דוגמאות
השקעה ישירה
ב"מניות דיווידנד"
ישראמקו, דלק קידוחים, תמר פטרוליום, בזק,
קבוצת דלק, אינרום, רמי לוי, ריט 1, סלע נדל"ן
קרן נאמנות
המתמחה בהשקעה
ב"מניות דיווידנד"
מגדל דיווידנד ישראל מחלקת — הקרן הניבה תשואה של
16.3% בשנה האחרונה )כולל דיווידנדים ועלייה בשווי
המניות שמחזיקה הקרן(; דמי ניהול גבוהים של 2.4%
השקעה ישירה באג"ח
אג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות שהנפיקו בישראל
מציעות תשואה גבוה — אך בסיכון גבוה; חשוב לשמור
על פיזור
קרנות סל אמריקאיות
המשקיעות ב"מניות
דיווידנד"
קרן הסל DIV עם תשואת דיווידנד )לפני מס( של 6.3% ;
קרן הסל SDIV עם תשואת דיווידנד של 6.7%
קרנות סל אמריקאיות
המשקיעות באג"ח
קרן JNK שמשקיעה באג"ח בסיכון גבוה,
עם תשואה של 5.92

בניית תיק השקעות מניב שונה מתיק השקעות רגיל. בעוד בתיק ההשקעות הרגיל נתמקד בניירות ערך שעשויים להניב תשואה לאורך זמן (רווחי הון), בתיק ההשקעות המניב הבחירה היא בנכסים שיניבו תשואה גבוהה מחלוקת מזומנים. במניות, התשואה מהתזרים מכונה "תשואת דיווידנד" (סך הדיווידנד שחולק לעומת מחיר המניה שנה לאחור). באג"ח, התשואה מהתזרים השוטף היא למעשה הריבית הנקובה או התשואה בשוק ההון, שנגזרת גם מהמחיר שבו נקנו האג"ח.

תיק השקעות "מסורתי" מורכב בעיקר משני סוגי נכסים — מניות ואג"ח, וכך גם תיק ההשקעות המניב. היחס בין שני סוגי הנכסים יכול להשתנות בהתאם לתפישת הסיכון (למשל: 30% מניות ו–70% אג"ח). לנוכח תשואות השפל בשוק האג"ח, יש משקיעים שסבורים כי נכון כיום להגדיל באופן ניכר את החלק המנייתי. מובן שהגדלת החלק המנייתי מעלה משמעותית את הסיכון של התיק.

החלק המנייתי בתיק יכול לכלול מניות מתחום הגז, כמו ישראמקו (עם תשואת דיווידנד של 27% ב–12 החודשים האחרונים), דלק קידוחים (11%) ותמר פטרוליום, שצפויות להניב תשואת דיווידנד גבוהה. החברות האלה צפויות להמשיך בשנים הבאות בחלוקת רווחים מאסיבית ממאגר תמר, כך שהאנליסטים צופים תשואות דיווידנד דו־ספרתיות. חברות אחרות שאנליסטים סימנו הן בזק (תשואת דיווידנד של 7%), קבוצת דלק (7%), אינרום (8.5%), סלע נדל"ן (7%), פז נפט (5.5%) ואחרות. כדאי לעקוב אחרי סקירות של אנליסטים בעניין.

בגזרת האג"ח, ניתן לבחור כל איגרת חוב — בהתאם לתיאבון הסיכון של המשקיע. כלל הבסיס הוא שככל שהריבית על האג"ח עולה, כך הסיכון בה גבוה יותר. בחיפוש אחר התשואות, חלק מהמשקיעים בוחרים להשקיע באג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות שהנפיקו בישראל, שהתשואה באג"ח שלהן גבוהה יחסית (כתחליף לתשואות הנמוכות באפיק הקונצרני הרגיל). מי שיבחר להשקיע באג"ח של חברות הנדל"ן האמריקאיות, כדאי שיעשה זאת בפיזור מקסימלי באמצעות קרן מחקה. התשואה הפנימית הממוצעת בקרן כזו היא כ–4.5%.

מי שמתקשה בבחירת מניות או אג"ח יכול להיעזר במנהל השקעות. בית ההשקעות אי.בי.אי למשל, מציע ניהול תיק השקעות מניב תמורת תשלום של דמי ניהול. בשוק ההון יש גם כ–25 קרנות שמחלקות דיווידנדים ("קרנות מחלקות") — רובן דווקא ממוקדות בשוק האג"ח, ולכן הניבו תשואות נמוכות ואפילו שליליות. אופציה נוספת היא הקרן המנייתית מגדל דיווידנד ישראל מחלקת, שמשקיעה ב"מניות דיווידנד". הקרן, שכוללת מניות כמו עזריאלי, אלקטרה, טאואר, נכסים ובניין וגב ים, הניבה תשואה של 16.3% בשנה האחרונה (כולל דיווידנדים ועלייה בשווי המניות שמחזיקה הקרן). החיסרון המרכזי בקרן הוא דמי הניהול הגבוהים — 2.4%.

כדאי לשלב בתיק המניב גם נכסים בחו"ל באמצעות קרנות סל (ETF). בגזרת המניות, ניתן להיעזר בקרן הסל DIV, שעוקבת אחרי מדד של 50 חברות בארה"ב עם תשואת דיווידנד גבוהה. תשואת הדיווידנד הנוכחית של הקרן היא 6.3% ברוטו. דמי הניהול בקרן הם 0.45%. אופציה אחרת היא קרן SDIV, שעוקבת אחר מניות גלובליות. התשואה בקרן גבוהה יותר — 6.7%, ודמי הניהול שלה הם 0.6%. גם קרן DWX היא אופציה. בגזרת האג"ח, משקיע אוהב סיכון עשוי לבחור בקרנות המתמחות באג"ח בסיכון גבוה (Junk Bonds). קרן JNK מציעה תשואה של 5.92%, בדמי ניהול של 0.4%.

החיסרון בהשקעה בקרנות בארה"ב היא העובדה שהן חייבות ניכוי מס במקור של 25% (להבדיל מהשקעה בנדל"ן בישראל), כך שבפועל התשואה למשקיע תהיה נמוכה יותר — כ–5%. עם זאת, מדובר עדיין בתשואה גבוהה ביחס למרבית האג"ח בישראל או לשוק הנדל"ן הישראלי. חיסרון או יתרון שני הוא העובדה שההשקעה בקרנות היא דולרית, כך שהמשקיע גם חשוף לשינויים בשער החליפין ונדרש לעמלות המרת מט"ח.

מהן הבעיות?

לתיק ההשקעות המניב יש כמה חסרונות וסיכונים. למרות האטרקטיביות בקבלת מזומן, יש משקיעים, בהם וורן באפט, שמעדיפים להתמקד בהשקעה במניות "רגילות". הם טוענים שדיווידנדים יפגרו אחר תשואת המניות לאורך זמן, ובטח שהם לא מהווים סוג של כרית ביטחון למשקיע.

אסטרטגיית השקעה כפי שמתוארת בכתבה

שנית, לאחר העליות בשוק המניות, חלק מהחברות בבורסה עלו למחירים גבוהים. המשמעות היא שתשואת הדיווידנד שלהן קטנה — ושהסיכון לשינוי כיוון ולהפסדי הון גבוה מאשר בעבר. מסיבה זו, המשקיע נדרש לבחור ספציפית מניות שלמרות התמחור הגבוה — צפויות להמשיך להניב תשואה גבוהה.

שלישית, דיווידנדים אינם מובטחים. הרבה חברות מפחיתות דיווידנדים (או מפסיקות אותם כליל) כשרווחיהן יורדים. מנגד, דיווידנדים יכולים לגדול על פני זמן, ותשואת הדיווידנד של התיק יכולה לעלות. בנוסף, גם שווי הניירות יכול לעלות ולייצר רווחי הון.

לבסוף, מאחר שחלק משמעותי מהתיק מושקע במניות — חשוב שהמשקיע יהיה מודע לכך שזהו תיק בסיכון גבוה. עם זאת, לנוכח השפל בתשואות בשוק ההון, לא פלא שהתיק המניב נהפך למוצר מבוקש בקרב מנהלי ההשקעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker