"הלהיט" של האוצר מאכזב: כמה גייסה קופת הגמל להשקעה?

האוצר השיק את הקופה בשנה שעברה כדי לנסות להסיט כסף מענף הנדל"ן הרותח לענפי החיסכון ■ אלא שהטבות המס שניתנו להשקעה בקרן לא מתמרצות את הציבור, שהזרים אליה רק 1.5 מיליארד שקל - סכום זניח בחיסכון ארוך טווח, שלא היה מיועד לנדל"ן בכל מקרה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה כחלון
קופת גמל להשקעה מאכזבת. כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בתחילת 2016 השיק שר האוצר משה כחלון את קופת הגמל החדשה של האוצר - קופת גמל להשקעה. את ההודעה הוא מסר בפריים טיים בערוץ 10, והביר כי הקופה אמורה לשלב בין השקעה לטווח קצר (נזילות יומית) להשקעה לטווח ארוך. מי שישקיע בקופה החדשה יוכל למשוך ממנה את החיסכון בכל גיל, אך יידרש לשלם מס רווחי הון, בדומה למס שמשלמים המשקיעים בקרנות נאמנות. סכום ההפקדה הוגבל ל–70 אלף שקל לשנה לאדם.

מי שיתמיד ויחסוך בקופה עד גיל פרישה, הסביר כחלון, ייהנה משתי הטבות: פטור ממס רווחי הון ופטור מס מקצבת הפנסיה, שחייבת כיום במס מעל לתקרה מסוימת.

באוצר העריכו כי הנזילות היומית תאפשר לציבור לחסוך עד גיל פרישה בלי להרגיש שהכסף נעול. בעבר היו קופות הגמל החיסכון הפופולרי לטווחי זמן בינוניים (עד 15 שנה). ואולם מאז שהמדינה החליטה כי חיסכון פנסיוני ישמש את החוסך רק בגיל פרישה — פסקו כמעט כליל ההפקדות לגמל.

באוצר, שמנסה להחיות את התחום, חשבו כי הדרך הנכונה לעשות זאת תהיה דרך קופת גמל להשקעה. עם השקת המוצר כתבנו כי למעשה מדובר בסוג של תרגיל שיווקי, שכן לקופה החדשה אין יתרון על פני מכשירי השקעה אחרים בשוק. הסברנו זאת בכך שבאוצר בחרו להתעלם מצד ההשקעה של המוצר החדש. הם גם נתנו לו את השם המטעה "קופת גמל" — שאמור לייצר תדמית של חיסכון ארוך טווח, המשתמש בנכסים לא סחירים. אבל מכיוון שזהו מוצר בעל נזילות יומית, מנהלי ההשקעות לא יוכלו להשתמש בנכסים לא סחירים.

למעשה, ה"סוכרייה" שהאוצר נותן בפטור ממס למי שיחזיק את כספיו עד גיל פרישה עולה לחוסך הרבה כסף — הוא מפסיד תשואה מכך שכספו אינו מושקע בהשקעות שאינן סחירות, בניגוד לקופות הגמל.

"זה מוצר מיותר — הטבת המס שולית"

באוצר דחו בבוז את הביקורת, ואף טענו כי נמהר לאכול את הכובע. ואולם בשבוע שעבר נחשפו המספרים של גיוסי בתי ההשקעות לקופת הגמל להשקעה. בשוק יש 83 קופות גמל להשקעה, המנהלות יחד כ–1.5 מיליארד שקל. זהו סכום זניח במונחים של חיסכון ארוך טווח. הקופה הגדולה בתחום, אלטשולר שחם חיסכון פלוס, מנהלת 431 מיליון שקל. כלומר, ממוצע הנכסים של יתר הקופות הוא 13 מיליון שקל, סכום שלא מצדיק אחזקה של קופת גמל.

בקצרה

נתון מעניין נוסף הוא מדד הנזילות. הממוצע של קופות הגמל להשקעה הוא 93% נזילות, לעומת 85% בקופות גמל רגילות. כלומר, מנהלי ההשקעות אינם ממהרים להשקיע בנכסים לא נזילים את כספי קופת הגמל להשקעה, אלא פועלים בשיטת ניהול השקעות של קרנות נאמנות — השקעה בנכסים נזילים בלבד.

אמנם עדיין לא פורסמו נתוני התשואות, משום שהתוצאות השנתיות הן בנות פחות משנה, אך משיחות עם בכירים בענף ניתן ללמוד כי התשואות של קופות הגמל להשקעה דומות לאלה של קופות הגמל. תשואות אלה נמוכות מהתשואות של קרנות הנאמנות המקבילות, שכן קופות גמל להשקעה מתחרות בקרנות נאמנות, ולא בקופת גמל.

כך למשל, התשואה שהניבה קופת גמל להשקעה של אחד הגופים הגדולים בשוק היא כ–4%, ואילו הקרן המקבילה שלו (עם חשיפה של 30% למניות) הניבה כ–5%. התשואה בקרן היא בניכוי דמי ניהול, ואילו התשואה בקופת הגמל להשקעה היא לפני דמי ניהול.

בגוף אחר אמרו כי קופת הגמל להשקעה שהוא מציע הניבה תשואה של 3.5%, ואילו הקרן של אותו גוף (70/30) הניבה תשואה של 3.4%. גם במקרה זה לא הופחתו דמי הניהול מהקופה, ואילו בקרן הם כן הופחתו.

"זה מוצר מיותר, הטבת המס היא שולית ואנשים לא מבינים אותה. מה שכן, יש לזה יתרון עבור מי שעוסק בתחום כמו קרן נאמנות", אמר בכיר בשוק ההון. לעומתו, בכיר אחר בענף אמר כי "זהו מוצר מדהים, אם נשווה אותו לקרנות נאמנות, שכן לקופות הגמל להשקעה יש יתרון מיסוי. בנוסף, אופן השימוש בקרן נאמנות הוא שהלקוח נכנס לקרן בהתאם לעצת היועץ ולפי הדירוג שלה, ויש לא מעט יכולות מניפולציה בדירוגים. העניין הוא שהלקוח נכנס לאחר שהקרן עשתה את התשואה הטובה, אז היא לא עושה טוב יותר מעמדת הייחוס, ומעבירים אותו לקרן הכוכבת הבאה, ולכן אופן השימוש של הציבור הרחב גורם לו לזגזג בין קרנות. המח"מ (משך חיים ממוצע) של לקוח הוא 3–4 חודשים, בעוד שבקופת גמל להשקעה הוא יושב ולא זז, ומאפשר למנהל ההשקעות לעשות את העבודה בלי הפרעות".

צילום: איור : מרינה זלוצ'?

כמו נהג פורמולה 1 שמשתתף במרוצי ראלי

דרך ניהול ההשקעות בקרן נאמנות שונה באופן מהותי מזאת של ניהול ההשקעות בקופת גמל. בעבר השווה מנהל בכיר בשוק, חובב נהיגה, את השוני להבדל בין נהג פורמולה 1 (קרנות נאמנות) לנהג במרוצי ראלי. גם אלוף עולם בפורמולה 1 יתקשה להתמקם בדירוגים הגבוהים בנהיגת ראלי, שכן הכישורים הנדרשים שונים לחלוטין. כך גם ניהול קרנות נאמנות לעומת ניהול קופת גמל. בקופת גמל להשקעה נדרשים כעת לשלב בין שני הדברים.

נכון להיום, התוצאות של קופות הגמל להשקעה לא מצדיקות את תקוות האוצר. האוצר השיק אותן כדי להסיט כסף מענף הנדל"ן הרותח לתחומי חיסכון. ואולם תחום הנדל"ן ממשיך לרתוח. 1.5 מיליארד שקל שמנוהלים בקופות גמל להשקעה הגיעו ממקורות אחרים, ולא מכסף שיועד לנדל"ן.

האוצר גם קיווה כי קופת הגמל להשקעה תגרום לציבור להימנע מהשקעה בפוליסות החיסכון שחברות הביטוח משווקות באופן מסיבי, ושתיתן למי שחוסך בפוליסות אלה כמה יתרונות. היתרון הראשון הוא יכולת לעבור בין מסלולי השקעה, כמו מניות או אג"ח, בלי שהמעבר יחייב בתשלום מס — המס משולם רק כשהחוסך פודה את הפוליסה, ובכך הוא מקבל דחיית מס.

יתרון נוסף הוא "ההישענות" של פוליסות אלה על נכסי ההשקעה שנמצאים בביטוחי המנהלים. כך הם נהנים מתשואה המתקבלת מאפיקי ההשקעה לא סחירים של ביטוחי המנהלים, כמו נדל"ן, קרנות השקעה פרטיות או קרנות גידור. ביטוחי המנהלים יכולים להשקיע בנכסים אלה, מכיוון שהם יודעים שהם לא נדרשים בכל רגע לספק נזילות. כך, כשחלק מההשקעות אינן נזילות, התשואה של המשקיע תהיה גבוהה יותר, לעומת מכשירים נזילים כמו קרנות נאמנות.

מנהלי ההשקעות בקופות הגמל וקרנות הפנסיה מכירים בכך שברמת הריבית הנמוכה של בנק ישראל ובסיכון שקיים בשוק המניות, עודף התשואה של החוסכים לא יגיע מההשקעה באג"ח ובמניות, אלא דווקא מאפיקי ההשקעה הלא סחירים — תחום שהחוסכים בקופות גמל להשקעה אינם נהנים ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker